Selimiye Camisi çevresi “Sokak Sağlıklaştırma Projesi”yle güzelleşecek

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla yapılan düzenlemenin arkası sıra modern bir görünüme mülaki Selimiye Meydanı çevresinde, güzelleştirme çalışması yapılıyor.

Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Bina İşleri Genel Müdürlüğünce hayata geçirilen Çıkmaz Sağlıklaştırma Projesi kapsamında himmet başlatıldı.

Güzelleştirme çalışmaları Edirne Valiliği Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü koordinesinde Kıyık Caddesi’nde bitmeme ediyor.

Edirne’yi Enformasyon ve Tava Göğüs Himaye Derneği Başkanı ve esnaf Bahri Dinar, AA muhabirine, Selimiye Meydanı’nın hararetli tıpkı çalışmanın ardından evire çevire benzeri görünüme kavuştuğunu söyledi.

Camideki çalışmaların bitmeme ettiğini belirten Dinar, “Bu eserin çevresi üstelik evire çevire olmalıydı. Sokak Sağlıklaştırma Projesi ile haddinden fazla sunturlu bir emek başlatıldı. Hem Selimiye hem dahi Selimiye Meydanı benzeri birlikte Selimiye’nin çevresi haddinden fazla fena hâlde olacak. Çokça bahtiyar olduk çokça bile sunturlu şeyler oluyor burada. Dükkanlar, tabelalar bir örnek olacak. Turistler bakınca ‘evet burası Selimiye Meydanı ve çevresi’ diyecekler.” dedi.

Esnaf Necati Güç ise Selimiye Meydanı’nın iyice benzeri görünüme kavuştuğunu belirtti.

Meydanın tamamlanmasının şehre turizm açısından faydasının olduğunu dile getiren Çetince, “Saha yapıldıktan bilahare genişlik büyük ayıp dükkanların aut cephelerinin haddinden fazla çirkin görünmesiydi. Bunlar yapıldıktan sonradan elan dahi iyicene olacak.” diyerek konuştu.

Esnaf Aydoğan Bilgen ise Selimiye Meydanı’nın “Edirne’nin aynası” olduğunu vurgulayarak, “Selimiye’nin çevresindeki sokaklar bile domuzuna ayrımsız görünüme kavuşacak. Esnaf olarak çok memnunuz çalışmalardan. Tarihi eserin yanı sıra dükkan tabelalarının tek türlü olması lazım. Icraat bitince gayet sunturlu olacak.” ifadelerini kullandı.Share: