Seramikte kendisini geliştirmek üzere 72’sinde üniversiteye başladı

Suret tutkunu 72 yaşındaki Feyiz Söyleyici Yasa, kendisini seramikte bile geliştirmek ve iyi aynı terbiye kabul etmek için ilerleyici yaşına rağmen üniversitede tahsil görmeye başladı.

Yaklaşık 55 yıl ilk Erzincan Kız Çığır Lisesi Gösterici Bölümünden mezun olan Yasa, evlendikten bilahare bile uzun yıllar gösterici sanatıyla ilgilendi.

Eşinin mesleği nedeniyle Bolu’ya yerleşen Kanun, 8 yıl evvel seramikle de ilgilenmeye başladı.

Bire Bir atölyede seramik yapımını öğrenen Yasa, kendisini imar etmek ve gani terbiye almak amacıyla üniversite sınavına girdi.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi (BAİBÜ) Domuzuna Sanatlar Fakültesi Seramik Bölümünü kazanan Yasa, okulunu bitirip ölüm fail hocasının anısına sanat çalışmaları fora etmek istiyor.

“Öğrenmenin, okumanın, sanatın yaşı olmaz”

Evli, 2 çocuk ve 4 torun sahibi Kâm Söyleyici Kanun, AA muhabirine, eşinin bile sanatla ilgilendiğini, mesleği nedeniyle Anadolu’yu gezdiklerini belirterek, “Sonuç yerimiz Bolu oldu. Bolu’birlikte yeniden resme başladım. Deli Dolu yerine resim yapıyorum. 8 yıldan beri da seramik yapıyorum.” dedi.

Resimlerinde anane ve görenekleri, Rum kadınlarını figür namına işlediğini kaydeden Yasa, “8 yıldan beri birlikte Anadolu kadınlarını seramik yerine dışarı çıkardım.” ifadesini kullandı.

Bolu’dahi seramik ve foto hocasıyla tanışmasını anlatan Kanun, şöyle bitmeme etti:

“Bana ‘Siz seramik birlikte yapın’ dedi. O ahit amade değildim, yıllar sonraları başladım. Hocamın atölyesinden faydalandım. ‘Sen ileride belki seramikle tanınacaksın’ demişti. Ego ‘Tanrı Cenabıhak’ dedim. Benzeri dönem aklıma koydum, bunun okulunu okuyayım, henüz ferah yetişek alayım istedim. Amma hocam bunları göremeden irtihal etti, aynı yıl olmadı daha. Demincek henüz dahi hızlandım, onun anısına tıpkı şeyler yarmak istiyorum. Darülfünun sınavlarına girdim, kazandım, istediğim oldu. İnşallah değme özdek önünde gidecektir. Temas devir söylüyorum; öğrenmenin, okumanın, sanatın yaşı olmaz. İnşallah 4 yıl sonra üstelik okulun bittiği günde veda konuşmasını sizinle yaparım.”

Yasa, filhakika sanatla uğraştığını amma bunu henüz şuurlu, atölyede, okulunda, heveskâr hocalar eşliğinde kudretli görünmek üzere yapmayı istediğini dile getirerek, “72 yaşındayım ama kendimi o yaşta görmüyorum. Diğer öğrenciler gibi bire bir çalışmaları yapacağım inşallah. İsteğim, Cenabıhak sağlık ve zihin berraklığı versin, okuluma devam edeyim.” dedi.

Share: