Serencam an haberleri! Tünel ortamında gidiş geliş kazası tatbikatı yapıldı

Bitlis yer yolundaki 8 Ağustos Tüneli’nde gerçekleştirilen tatbikatta senaryo gereği araçların zarfında sıkışan yaralılar görevlilerce kurtarıldı.

İl Keyif Müdürlüğünün koordinesinde, trafik kazalarına hazırlıklı olunması üzere UMKE, 112 Acil Esenlik, Karayolları, AFAD, İHH Taharri Istirdat ve itfaiye ekipleri ile trafik polislerinin katılımıyla tatbikat düzenlendi.

Senaryo gereği 1950 metre uzunluğundaki tünelin içinde sürücüsünün hakimiyetini kaybettiği otomobilin duvara çarptığı ihbarı üzerine ekipler bölgeye yönlendirildi.

Otomobildeki 4 kişiyi sıkıştıkları yerden çıkaran ekipler, kazada bir kişinin hayatını kaybettiğini belirledi. Yaralılar ve ölen kişinin cenazesi ambulanslarla çevredeki hastanelere götürüldü.

İl Esenlik Müdürü Emine Kübra Mutekit Demiray, gazetecilere, 8 Ağustos Tüneli’nde paydaş kurumlarla çoklu yaralanmalı trafik kazası tatbikatı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Tatbikata 18 çevirgeç ve 45 personelin katıldığı bilgisini veren Demiray, şöyle konuştu:

“Direksiyon hakimiyetini kaybeden sürücü kaymakamlık yaparak tünelin trafik akışını kapattı. Ilçe hesabına 112 Müstacel Sağlık ekiplerimiz yönlendirildi. Çoklu yanık ve sıkışanların bulunması cihetiyle UMKE, AFAD ve itfaiye ekipleri de çağrıldı. Karayolları Tünel Hizmet İşletme Şefliği ve Güvenlik Müdürlüğü gidiş geliş ekipleri üstelik başka tüneli çift cepheli trafiğe açtı. Sıkıştıkları araçtan 112 ve AFAD ekiplerince çıkarılarak ilk müdahaleleri yapılan yaralılar, akla yatkın keyif tesislerine nakledildi. Tatbikata destek veren hissedar kurumlara teşekkür ederim.”

Demiray, 9 ayda 782 gidiş geliş kazasına müdahale ettiklerini belirterek, bu nedenle tatbikatların daha yoğun yapılması gerektiğini aktardı.

Share: