Serencam dakika haberi! Dolandırdıkları paranın izini kaybettirmek üzere saklı yazı cüzdan kullanmışlar; 7 tevkif

ANKARA Itimat Müdürlüğü Siber Suçlarla Savaşım Bölüm Müdürlüğü’nce, vatandaşları el telefonu ile arayarak kendilerini banka çalışanı yerine tanıtıp, hesaplarını ele geçiren dolandırıcılara yönelik 4 ilde planlı operasyonda 10 kaknem gözaltına alındı. Şüphelilerden 7’si tutuklanırken, hesaplarına aktardıkları paraların izini kaybettirmek için kripto cüzdan kullandıkları tespit edildi.

Ankara Güven Müdürlüğü Siber Suçlarla Savaşım Büro Müdürlüğü ekipleri, dolandırıcıların, bankaya ilgilendiren davet merkezi numarasına eş güçlükle dışı numarası kullanıp, kendilerini vezneci çalışanı namına tanıtarak, hesaplarda olağandışı mülk çıkışı olduğu ve bunları arama ika yalanıyla vatandaşların hesaplarının boşaltıldığını belirledi. Şüphelilerin aradıkları kişilerin telefonlarına neymiş düzenlilik açısından program yüklettiği, ardından birlikte vatandaşların hesaplarından güven çekerek, paraları 3’üncü kişilere ilgili banka hesaplarına para aktarımı ettikleri üstelik tespit edildi. Bunun konusunda harekete güzeşte ekipler, 27.09.2022 günü düzenlenen operasyonda Antalya’da 1, Konya’de 2, İstanbul’dahi 2 ve İzmir’dahi 5 şüpheliyi yakalayarak, gözaltına aldı.

KRİPTO CÜZDAN İLE PARANIN İZİNİ KAYBETTİRMEYE ÇALIŞMIŞLAROperasyonda gözaltına alınan şüphelilerin rezidanslarda yaşadıkları ve ötede yaşam sürdükleri öğrenilirken, yapılan aramalarda ise çok sayıda el telefonu, binlerce sim kurnaz ve laptop ele geçirildi. Şüphelilerin, Türkiye’nin dört bir yanından yapılan ayyarlık faaliyetlerinin merkezi olduğu ve aksiyon ve işlemlerin bir merkezden biricik vasıtasız yürütüldüğü, paraların bu merkezden para aktarımı edildiği, tayin edilen ayyarlık faaliyetlerinde vezneci hesaplarındaki paraların kurmuş oldukları adisyon ağları eliyle sıkıntılı içi ve ancak dışı kripto cüzdanlara yüz kere aktarma yapılarak paranın izini kaybettirmeye çalıştıkları ve çok gücük bir sürede nakit paraya çevirdikleri tayin edildi.BİNLERCE VATANDAŞIN AÇIK KİMLİK BİLGİLERİ ELE GEÇİRİLDİÖte yandan, yapılan incelemelerde şüphelilerin; kaparo dolandırıcılığı, sigorta dolandırıcılığı, kendisini avukat olarak enformasyon yöntemiyle ayyarlık, yasa dışı laf dolandırıcılığı, cali fatura kadar yöntemlerle vatandaşları milyonlarca TL zarara uğrattıkları de belirleme edildi. Antrparantez, binlerce vatandaşın engelsiz kimlik bilgilerinin olduğu dijital kayıtlar üstelik ele geçirildi. 7’Sİ TUTUKLANDI

Gözaltına alınan şüphelilerden 2’si ifadelerinin ardından serbest bırakılırken, 8’i ise 30 Eylül’da Ankara 10’uncu Barış Ceza Hakimliğine atıf edildi. Şüphelilerden 7’si tutuklanırken, 1’i ise adli taharri şartı ile azade bırakıldı.

Share: