Serencam zaman bilim… Kazada ölen düzenlilik görevlisi Hülya’nın yakınlarından ‘tuvalet’ tepkisi

İZMİR’de, tramvay Güreşçi Köprüsü durağında güvenlik görevlisi olan Hayal Onaylı (38), abdesthane ihtiyacı amacıyla yolun karşısındaki benzeri hisse senedi adına geçmeye çalışırken, otomobilin çarpmasıyla yaşamını yitirdi. Onaylı’nın ikizi ve 2 ablası, henüz ilk çalışanlar vasıtasıyla görev yerlerine yakın abdesthane olmadığı üstüne istida verilmesine rağmen hal sunulmadığını belirtip, olayın takipçisi olacaklarını söyledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden ise konuyla ilişkin aynı izah yapılmayacağı bildirildi.

Kaza, 20 Eylül’da saat 21.45 sıralarında, Mustafa Eksiksizlik Kenar Bulvarı’nda meydana geldi. B.S. yönetimindeki 35 AOA 048 plakalı araba, ihtiyacını örtmek üzere tuvalete müracaat etmek üzere yolun karşısına boşlamak isteyen tramvay istasyonu güvenlik görevlisi evli ve 2 çocuk annesi Imge Musaddak’ya çarptı. Çarpmanın etkisiyle savrulan Onaylı, kanlar içerisinde yerde kaldı. Kazayı görenlerin ihbarı üzerine fenomen namına, polis güçleri ve keyif ekipleri sevk edildi. Ağır gaileli Görüntü Onaylı, kaldırıldığı hastanede öldü. Imge Musaddak, çarşamba günü Yağhaneler Çinili Camii’nde kılınan namaz sonrası Örnekköy Mezarlığı’nda sonuç yolculuğuna uğurlandı. B.S. ise gönderme edildiği adliyede tutuklandı. Musaddak’nın ablası Semra Şengül (51), “Personel, kardeşimin bulunduğu tramvay durağında genel tuvalet yapılması amacıyla 5 senedir çabalıyormuş. Çalışanlar, karşıdaki ayrımsız aksiyon durumunda abdesthane ihtiyacını görüyormuş. O gidiş geliş yoğunluğunda koşarak karşıya geçiyorlarmış. Kardeşim dahi abdesthane ihtiyacı üzere karşıya geçmiş. Bu tam alelacele mevrut makine, kardeşime çarpmış. Ego itikatlı tıpkısı insanım. Bu ecel değil. Elbette aynı vaktimiz var amma bu ihmal, kıya. Benim kardeşimin çalıştığı gelişim durumunda aynı tuvalet olsaydı, yolun karşısına geçmeyecekti. Ben bunu İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e ilettim. ‘Çalışanlar size birçok defa arzuhâl vermiş, sendikalar devriye girmiş’ dedim. Tığ bilseydik, öz cebimizden karşılayıp çalışanların duasını alırdık. Sesini çıkaramadı, bire bir molekül diyemedi. Zira kabahatli ve kusurlu.”

‘BEZLE ÇALIŞAN KADINLAR VAR’Rüya Onaylı’nın ikizi Çokluk Kara (38), kardeşinin işine ihtilas olduğunu vurgulayarak, “9 kamer bire bir karında beraber dünyaya geldik amma kardeşimi yegâne başına uğurladım. Çocuklarının haklarını, annelerinin kanını yerde koymayacağız. Kardeşimin canının yitirmesinde kimin payı varsa dava açacağız. Annelerinin hakkını o 2 çocuğun hürmetine alacağız. Kalın vakit kaybetmeden abdesthane değil. Ben Karşıyaka’da oturuyorum, statü dikildi. İnsanlar ışık çekiliyor. Heykeller yerine, insanca ihtiyaçlar üzere gerekenler yapılsın. Bunun dışında benim kardeşimin 2 çocuğu var. Amirine bile çocuklarına mesafelik ayıramadığını, etraflı saatler çalıştığını ve gündüz vardiyasına dökmek istediğini söylüyor ama uzanım değişmiyor. Bu kadınlar akşam 24.00’lere kadar köle kabil çalıştırılıyor. Yakınlarda abdesthane olmadığı amacıyla altında bezle çalışan kadınlar var. Bu bittabi bir mağdurluk ? Tek insanca ihtiyaçlarını karşılayamadıkları tıpkı sistemde çalıştırılıyorlar” ifadelerini kullandı.Görüntü Musaddak’nın bire bir başka ablası Berna Özer (45) üstelik “Ben kardeşimin ağzından bizzat, kadınların bezlerle el tuttuklarını öğrendim. Benim kız kardeşim görevine sadık, son adım işine say veren, işi için fedakarlık işleyen biri. Tığ gelişigüzel makule hukuki hakkımızı savunacağız” diye konuştu.Öte yandan, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden konuyla ilgili bire bir açıklama yapılmayacağı belirtildi.

Share: