Serencam zaman haberi | İçişleri Bakanı Soylu, esrar ve terörle mücadeleye yönelik çalışmaları anlattı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, eroin trafiği rotasının, Türkiye’deki yakalanmaların çokluğu, tevzi kanalları ve “Baron” denilen satıcılara alın oluşturulan baskıyla güneye makul kaydığını belirtti.

Nazır Aristokrat, TRT1’dahi yayımlanan “Alişan ile Hayata Gülümse” programında, Türkiye’bile esrar ve terörle mücadeleye yönelik planlı çalışmalara ilgilendiren bilgi verdi.

Türkiye’de direkt namına uyuşturucudan ölen eş sayısının 2017’da 941’e çıktığını, Avrupa ve ABD’dahi rakamların bunun 8-10 imansız, kâh ülkelerde ise 20 cellat olduğunu aktaran Soylu, bu yükselişin ardından Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde uyuşturucuyla uğraş amacıyla stratejik plan oluşturduklarını ve birçok kadem attıklarını dile getirdi.

Yeşilay’ın çalışmalarını artırdıklarını, Narkotim’leri 81 ile yaydıklarını, Narkotiği ayrı bir birim haline getirdiklerini belirten Soylu, hayata geçirdikleri Narkolog Projesi’yle yakalanan esrar satıcıları ve kullanıcılarına verdikleri formla profillerini ve onları yön kullanmaya iten sebepleri belirlemeye müteveccih iş yaptıklarını söyledi.

Aristokrat, üniversitelerle iş birliği içerisinde 62 ilde kanalizasyonlardan atık konu örneği aldıklarını, ne ilde ne asıl esrar bap kullanıldığına ilgilendiren araştırı yaptıklarını ve hangi maddelerin kullanımında artma olduğunu ortaya koyduklarını anlattı.

Uyuşturucu satıcılığının ihbar edildiği, uyuşturucunun arzla mücadelesi ve insanlarla buluşmasını engellemeye müteharrik tıpkısı ihbar hattı kurduklarından bahseden Soylu, illeri 42, ilçeleri 32 kriterle izlemeye başladıklarını ve iller ile ilçelerin esrar risklerini raporlarla ortaya koyduklarını söyledi.

Nazır Aristokrat, bu icraat sonucunda geldikleri noktada 941 olan uyuşturucuya doğrudan sınırlanmış ölümlerin 2021 yılı sonu bakımından 270’e düştüğünü hatırlattı.

Türkiye’bile maden satışı ve kullanımı dolayısıyla mapus cezası alanların sayısı 15 Temmuz 2016’üstelik 35 bin iken, şu anda sayının 115 binin üstüne çıktığını tamlayan Soylu, “Eğer Türkiye, devletin hep birimleriyle bu mücadeleyi ortaya koymamış olsaydı zaman Avrupa’nın karşı karşıya kaldığı durumla karşı karşıya kalırdı. Avrupa ülkelerinde uyuşturucudan ahiret yolculuğu milyonda 28’dir. Bizde ise milyonda 3,7-3,8. Yani bizde neredeyse onların onda biri. Gine Avrupa ülkelerinde hayatında ayrımsız kere uyuşturucuyu kullanan bu orandadır, yüzde 28. Bizim yer nazik avantajımız hayatında bire bir kere uyuşturucu kullananlar yüzde 3,1, 2019-2020 ölçümlerimiz. Yani biz gine onların 10’birlikte biri kadarız. Avrupa Birliği ortalamasını söylüyorum.” diyerek konuştu.

“Yer şişman sükse rotasını mübadele etmek”

Türkiye’nin uyuşturucuyla topyekun tıpkısı savaşım ortamında olduğunu vurgulayan Aristokrat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bize eskiden doğudan giren uyuşturucuların yüzdelik 75’i batıda yakalanırdı. Söz Misali İstanbul, Kocaeli, İzmir, Sakarya, Bolu, buralarda yakalanırdı. 15 Temmuz’dan sonra Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu konseptle uyuşturucunun yüzde 74-75’ini Türkiye’ye girer girmez daha çok 3 vilayette yakalıyoruz: Hakkari, Van, Veca. Esasen uyuşturucunun yalnız Türkiye’üstelik nerede kullanıldığı, içildiği, yapıldığı değil, bir zamanda Türkiye’ye girişini çalmak. Sunma balaban sükse elbette rotasını hâllenmek. Türkiye’nin, metal sevkiyatında doğudaki bu engeli lacerem aynı serencam doğurdu? Rotayı değiştirdi. Uyuşturucunun bizim çevremizde 3 rotası var. Şimal rotası, yani Rusya’nın üzerinden güzeşte rota. Aynı rota Balkan rotası dediğimiz bizim üzerimizden gelip Balkanlar’dan revan ayrımsız rota. Tıpkısı bile Akdeniz rotası dediğimiz üçüncü benzeri rota var. Söz Gelişi, 2019’üstelik 14-15 ton, 2020 ve 2021’de 20-22 ton beyaz zehir yakaladık. Şu anne kadar (2022 yılı) yakaladığımız beyaz zehir miktarı 7-7,5 ton. Çünkü rotanın cesim bir bölümü Akdeniz üzerinden İspanya, İtalya, başka ülkelere gidiyor. Bundan Sonra beyaz yakalamaları sabık yıllardan henüz aşkın bu yıl dahi Akdeniz rotasında olmaya başladı. Ortaya koyduğumuz baskı, Türkiye içerisindeki yakalanmaların çokluğu, alelhusus dağıtım kanallarına ve ‘Baron’ dediğimiz satıcılara oluşturulan rehavet, rotayı henüz artım güneye akıllıcasına aktardı.”

İçişleri Bakanı Aristokrat, “Bizim aynı tahminimiz henüz var Ukrayna-Rusya Savaşı’ndaki karmaşıklık yerini biraz henüz stabilizasyona alırsa tüvana bire bir rota dahi oradan olmaya başlayacak. Çekişme sonrası orada hızla haddinden fazla acıklı bir uyuşturucu rotası hareketlenmesi söz konusu olacak.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’bile 2020’dahi uyuşturucuya bidayet yaşının averaj 20,2 iken, 2021’da bunun 21,2 olduğunu aktaran Aristokrat, mızrap kullananların umumi profillerine ait verileri paylaştı.

Sunma İyi Uyuşturucu Polisi Ana Projesi’yle 1 milyon anneye ulaştıklarını ve terbiye verdiklerini, uyuşturucuyla mücadele amacıyla oluşturdukları UYUMA aplikasyonuna 46 bin 668 ihbar geldiğini kaydeden Soylu, başlattıkları Kökünü Kurutma Operasyonları ile farklı uyuşturucuyla mücadele operasyonlarına ilgili da bilgi vererek, uyuşturucuyla mücadelede 360 derecelik aynı iş uyguladıklarını belirtti.

Aristokrat, iki oğlunu metal bağımlılığından kurtaran anneyle buluştu

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, iki oğlunu metal bağımlılığından kurtaran ve sonrasında uyuşturucuyla mücadele üzere Kırıkkale’dahi topluluk kuran Banu Doğan ve oğlu Ahmet Doğan’la hareketli yayında ayrımsız araya geldi.

Doğan ve iki oğlunun metal bağımlılığıyla mücadelesine ilişik hikayelerini anlatan videonun gösterilmesinin peşi sıra Soylu, “Banu Bayan nazik benzeri savaşım ortaya koydu. Esrar kullanan çocukların anneleri, aileleri aslında bu meselenin sunma yakıcı çıplaklığıyla elem taraflarıyla karşı karşıyalar. Ara Sıra toplumdan tecrit ediliyorlar. Banu Hanım, Türkiye’de Banu Karı gibi anneler, şişman benzeri savaş veriyorlar. Evlatlarını yetmek üzere verdikleri savaş hem kabadayı hem adanmış hem da hep bu metal satıcıları ve dünyadaki esrar kartellerine cebin sunulan benzeri mücadele. Maden rehabilitasyonun bittabi ki hekim büyüklüğünde, kullanıp bırakan kişinin annesi yoluyla dahi yapılabileceğinin sunu adamakıllı örneklerini ortaya koyuyorlar. Minnettarız.” ifadelerini kullandı.

Banu Doğan da uyuşturucuyla uğraş üzere verdiği bindi zımnında Nazır Soylu’ya teşekkür ederek, ailelerin eroin üzerine bilinçlendirilmesinin önemini vurguladı.

Soylu, programın sunucusu Alişan Tektaş ile uyuşturucu terbiye tırı Narkotır’ı üstelik ülfet ederek, burada sunulan eğitimlere ilgili Uyuşturucu büroda memur polislerden bilgi aldı.

Terörle uğraş başarısı

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Alişan Tektaş’ın martir Muazzez Bülbül ile şehit uzman çavuş Ahmet Baş’ın ailelerine yaptığı ziyarete ilişik videoların gösterilmesi ve terörle mücadelede gelinen sonuç noktanın sorulması konusunda, “Esasen tığ terörle mücadelede, dünyanın, yani çevremizdeki müttefikliğe andıran diye gördüklerimizin yıldırı örgütlerini desteklemelerine karşın hakeza bire bir noktaya gelebileceğimizi düşünmüyorduk. Bu Türkiye’nin istikrarından kaynaklanıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Soylu, bu başarıda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın terörle mücadelede geçmiş dönemde Türkiye’nin yüz yüze kaldığı saldırıları ve ülkeyi kırılgan kuzuluk getiren süreçleri bol çözümleme etmesinin, mufassal vadeli aynı politikayla Türkiye’nin doğusu ile batısının gelişmişlikte ve kalkınmada birbirine balya kuzuluk getirilmesinin nazik önemi olduğunu belirtti.

Türkiye’nin süresince 120’nin altında terörist kaldığını aktaran Aristokrat, şöyle konuştu:

“Bittabi bu sene dışarıdan 52-53 yıldırıcı geldi. Zira yıldırı örgütünün hem İran hem Irak aracılığıyla aktarımları var. Söz Gelişi bu yıl aktarım sıfır yegane hatlardan ayrımsız tanesi Hatay hattıdır. Nereden gelmiş, havadan gelmiş, paramotorla mevrut ama ayrıksı taraflardan bilfarz Nusaybin’den, Kızıltepe’den, İran vasıtasıyla Türkiye’ye o zor koşullarda kâin coğrafyalardan geçmeye çalışıyorlar. Terör örgütlerinin sıkıştığı vilayetler Şırnak, Van, Mardin ve Balkı. 4 pasaj sınır vilayetine sıkışmış. Ağırlık adına bunların yüce tıpkı bölümü 90 kadarı bu 4 vilayette. Izansız kalanı Bitlis, Diyarbakır ve haddinden fazla beş altı ayrımsız kısmı Siirt. Tunceli’da, Diyarbakır’bile var. Tunceli’bile da 5 yıldırıcı kaldı.”

Vekil Aristokrat, bire bir taraftan talih içre terör örgütlerinin sömürme ettiği alanları kalkınma ve gelişmeyle daralttıklarını, aynı taraftan birlikte profesyonelleşme ve teknolojik gelişmeyle savunma sanayisini yüzdelik 20’lerden yüzde 80’lere çıkardıklarını, terörün finansmanını kestiklerini ve topyekun aynı emek gerçekleştirdiklerini anlattı.

Share: