Siirt’te farklı çığır grupları tıpkı araya gelerek satranç öğreniyor

Siirt’te farklı çığır grupları bir araya gelerek satranç öğreniyor

SİİRT – Siirt Cahillik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’ne sınırlanmış Bilgisizlik Merkezi’nde vatandaşlara müteveccih satranç kursu açıldı. Kursa rastgele meslekten katılan vatandaşlar hem satranç öğreniyor, hem bile domuzuna vakit geçiriyor.

Satranç kursuna seçme yaştan ortaklık sağlayan vatandaşlarımızın dokunaklı ilgilerinden âlem kıvançlı olduklarını dile getiren Siirt Satranç Federasyonu İl Temsilcisi Serdar Özyeşil, kursa katılanların sayısının seçme geçen gün arttığını söyledi. Özyeşil, “Umum Eğitim Bilimi Müdürlüğü bünyesinde Bilgisizlik Merkezinde velilere, yetişkinlere yönelik bire bir satranç kursu açtık. I. Evre satranç kursuna kısaca 25 katılımcımız var. Bağımlı haddinden fazla değişik profiller var. Aralarında hoca, mühendis, mektepli, anne ve doktor var. Çokça değişik hisse senedi dallarından katılımcılarımız var. Şu zaman ki satranç kursumuzdaki katılımcılar çok bol, performansları çok dolgunca, çok mebzul ilerliyorlar” dedi.

Satranç kursuna gelerek hem öğrendiğini hem de iyice mesafe geçirdiğini belirten okul müdiresi Belgin Keklikçi, öğrendiği satrancı okulların açılmasıyla öğrencilere da öğreteceğini belirtti.

Keklikçi, “Siirt Cahillik Merkezinin bizlere sunmuş olduğu bu satranç kursunda bulunmaktan ağır sıklet anlamda çok afiyet alıyorum. Bizlerde hem fikren hem bile bedeniyle kendimizi şen hissedebileceğimizi gösteren bire bir öğüt. Burada bulunmamın amacı okuldaki öğrencilerimize yardımcı olmak ayrımsız kurs adı altında kabil, ders adı altında cins. Onlara bu kabil oyunu atfetmek, bu keyiften onlarda faydalansın. Onlara bu hizmeti arz etmek üzere ego ve öğretmenlerim bu dersi almakla sorumluyuz. Bundan yoğun anlamda çok afiyet alıyoruz. İsteyerek ve gönüllü namına geliyoruz doğrusu. Haftanın 4 günü 3 saat başlamak kaydıyla gelişigüzel bölüm ders alıyoruz. Bu dahi bizi çokça memnun ediyor” diye konuştu.

Tıp fakültesini bitirdikten sonraları maharet sınavı bekleyen Afganistanlı Reza Sabırı, satrancın zekayı geliştirdiğini ve bu yüzden satranç öğrenmeye geldiğini söyledi. Sabırı, “Afganistan vatandaşıyım. Eşim Siirtli olduğu amacıyla Siirt’e yerleştim. Tıp fakültesi mezunuyum. Şu dakika teknik sınavı bekliyorum. Yetişkinlere yönelik kurs açıldığını duyunca kursa katıldım. Çokça ahenktar ant geçiriyoruz burada. Başkumandan hocama teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Share: