Siirt’te nebati istihsal projeleri durumunda incelendi

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Nebati Üretim Umumi Müdürlüğü tarafından desteklenmekte olan “Ekincilik Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi (TAKEP)” çerçevesinde Siirt İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce yapılan çalışmalar Nebati Istihsal Umumi Müdürlüğü ekincilik uzmanları Dr. Nejat Kaplan ve İlhan Erkan Aldanmaz vasıtasıyla durumunda incelendi.

Siirt’in ekonomisinde mehabetli yere sahip olan susam ve çeltik üretiminin desteklenmesi maksadı ile “Süsen ve Çeltik Elele Münavebeye Projesi”, Siirt Fıstığında tanıdık gereksiz devam sorunun çözülmesi için hazırlanan “Siirt fıstığı kıta dolumu üzere koca telkih projesi” kuraklık, ötede yağmur, hastalık ve zararlılara dayanabilen Siirt fıstığı (bıttım anacı) dağıtımı amacıyla “Ati bıttım ile hanay bulsun projesi” örnekleme yöntemi ile alanda arama edildi.

Toplam proje bedelinin yüzdelik 75 ‘i hibe ve yüzde 25’i ekinci katkısı alınarak planlı projeler ile 206 çiftçiye 4 bin 665 dekar alan üzere 116 bin 625 nüsha bıttım fidanı menşur, 19 çiftçiye 250 dekar alana 4 bin 500 kilo çeltik tohumu ve 27 çiftçiye 478 dekar alana 642 kilogram susam tohumu bırakılmış, bin 200 dekar alanda bin 250 atlı çeşidi koca ayn aşısı yapıldı.

Örnekleme yöntemi ile yapılan durumunda incelemeler için Tillo ilçesi Hantran köyü Halvent mevkiinde süsen ve çeltik ekilişleri, Saydanlar Mahallesinde 120 dekarlık bıttım bahçesi ve Kurtalan ilçesi Çayırlı köyünde ayvaz ilkah alanları incelendi. – SİİRT

Share: