Silvan’dan İtalya’ya doğrudan amade giysi ihracatı

BIR ZAMANLAR yıldırı olaylarından zarar gören Diyarbakır’ın Silvan ilçesinden moda ülkesi İtalya’ya aracısız tasarım ve üretimi yapılan giysiler ihraç ediliyor.

Güneydoğu’üstelik 2015 hendek olaylarında beis gören ilçelerin başında gelen Diyarbakır’ın Silvan ilçesi, adı moda ülkesi olan İtalya’ya hazır giysi ihracatı yapılmasıyla anılıyor. 10 bin metrekare üzerinde müesses yapı fabrikasında 350 birey istihdam ediliyor. Burada durmaksızın üretilen giyecekler adeta Avrupa’yı giydiriyor. Firma yetkilisi ihracattan epey memnun olurken, 2023 hedeflerinden umutlu olduklarını, 2-3 seneye kadar Diyarbakır’ın Türkiye’nin şanlı oluşum şehirlerinden biri olacağı görüşünde bulundu.

“Şu anda doğrudan İtalya’ya ihracatımızı yapıyoruz”

Yapı işletmecisi Büyük Önür, Silvan’dahi 10 bin metre arsası, 5 bin metre kapalı olanı olan oluşum fabrikaları olduğunu söyledi. Fabrikada şu anda 350 birey çalışmakta olduğunu nâkil Önür, günce 20-25 bin adet istihsal yaptıklarını anlatım etti. Önür, “Bu üretimimizi da şu anda direkt İtalya’ya ihracatımızı yapıyoruz. İhracatımızı Ev 2022’birlikte başladık ve rüfeka beyninde şöyle diyordum. 2022 benim yılımdır. Benim amacıyla çokça iyice geçiyor. Haziran ayına kadar bazen doküman eksikliğinden yağlık ihraç mukayyet faturalandırma yapıp eksantrik firma adı altında ihracatımızı gerçekleştirdik. Ama hazirandan bu yana zat adımıza ihracatımızı yapıyoruz. Eş’tan hazirana büyüklüğünde 600 bin avroluk dış satım gerçekleştirdik. Haziran’dan şimdiye kadar da 4 milyon ekü ihracat gerçekleştirdik” dedi.

“2-3 yıl bilahare Diyarbakır, Türkiye’dahi dokuma sektöründe en gözde site olacak”

Yılsonuna kadar birlikte 10 milyon avroluk ihracat olacağını nâkil Önür, “2023’e haddinden fazla evire çevire hedeflerimiz, projelerimiz var. 2023’te mahiye 1 milyon nüsha iz üretip mevcut çalıştığımız müşterimize yapıt satmaktır. Onun dışında ayrımlı müşteri çalışmalarımız var. Bu de mahiye 4 milyon avroluk ihracat gerçekleştireceğiz. Diyarbakır kendisine haddinden fazla pir aynı azrail yakaladık. Diyarbakır’dan aracısız dış satım yapıyoruz. Amade yapıt yerine Diyarbakır gümrüğünden Siliva dokuma yerine yaptık. Bu birlikte bize mutluluk verdi. Diyarbakır tekstil sektöründe çok evire çevire çoğalma ikmal etti. 2-3 yıl sonraları Diyarbakır belki Türkiye’bile oluşum sektöründe sunma gözde şehir olacak diye niteleyerek düşünüyorum” ifadelerine düz verdi. – DİYARBAKIRShare: