Sinop’ta Bilim Laf Merkezi’nin Taşınmasına Reaksiyon

MUSTAFA ATEŞ PARÇASI

Sinop’ta öğrenciler ve veliler, site merkezinde kâin Marifet Danışma Merkezi’nin (BİLSEM) kent merkezine 15 kilometre uzaktaki Osmaniye köyüne çıkmak istenmesini protesto etti.

Sinop Vukuf Sanat Merkezi’nin kent merkezindeki özge okullara dolaşma mesafesiyle ulaşılabilecek ayrımsız konumda olan binası, İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü’ne tahsis edilmek isteniyor. Haber Müzakere Merkezi’nin site merkezine 15 kilometre uzaklıktaki Osmaniye Köyü’ne olmak istenmesine aksülamel gösteren veliler, bugün kalıp uğrunda matbuat açıklaması yaptı.

“50-60 SUNUM İL MİLLİ EĞİTİM PERSONELİNE SAHA NAIL OLMAK BU BÜYÜKLÜĞÜNDE BASKI OLMASA ISTER”

Fen Tekellüm Merkezi’nde terbiye gören öğrencilerin velileri namına mütekellim Hava Münevver, şunları söyledi:

“Bilindiği amacıyla İl Milli Terbiye Müdürlüğü, eğitimin paydaşlarından biri olan velilere herhangi bir bilgilendirme yapmadan çocuklarımızın nice zahmetle kazanıp yetişek faaliyetlerine katıldığı Haber ve Müzakere Merkezi’ni bulunduğu yerden 15 kilometre uzaklıkta mevcut Osmaniye köyüne transfer kararı almıştır. Okulumuzun bulunduğu mevkii, merkezdeki bir nice okula yürüme mesafesinde olup, yürüyerek gelemeyecek durumda olan yavrularımızı de velileri 10-15 an zaman ayırarak okula ulaştırabilmektedir. Okulumuz öğrencilerinin yüzdelik 70’ten fazlasının rahatlık ulaşabildiği bu yerden taşınması bütün anlamıyla yüzlerce öğrenci üzere azap olacaktır. Okulumuzun ders saatleri düşünüldüğünde, saat 16: 00’dan saat 22: 00’e büyüklüğünde yetişek faaliyetleri devam etmektedir. Okulun söz konusu yere taşınması halinde öğrencilerin çoğu tahsil gördüğü okuldan çıkıp BİLSEM’deki dersine bir zamanlar ulaşamayacaktır. Dolaşma imkanı de olmayacağı amacıyla velisinin özel ara bulucu olmayanların okula dolgun taşıma ile gitmeleri de sonuç adım ciddi olacaktır. Her öğrencinin ferdî eğitim aldığı bu kurumda ders zamanları farklı programlar olduğu amacıyla servis imkanı de cins değildir. Son adına geç kalmalar ve devamsızlıkların artacağı bellidir. Çocuklarımızın mukavim sınavlar ve değişik testlerden geçerek kazandıkları bu okuldan maalesef devamsızlıktan kayıtlarının silinmesi bile sair bir çekincemizdir. Durumun bu şekilde devam etmesi halinde hangi eyvah kim çalım, mektepli yokluğundan kapanma tehlikesi ile yüz yüze kalacaktır. İki sene öncesinde yerleşilip fakat uyum kurulan bu binadan başka yere bire bir misil elan taşınılması ile öğretmen ve öğrencilerimizin eğitime, bilime ve sanata ayrılacak zamanı binanın eğitime makul hale getirilmesine harcanacaktır. Bu kapsam, sarıklı ve öğrencilerimizin motivasyonunu damarlı yönde etkileyecektir. 300’ü çok öğrenciye bu mağduriyeti yaşatmak hesabına 50-60 sunum İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü personeline ayrıksı ayrımsız meydan icat etmek bu kadar yumruk olmasa gerek. Bu sebeple bizler, Sinop Bili ve Nutuk Merkezi velileri yerine bu taşınmanın gerçekleşmesini akseptans etmiyoruz. Tüm değişmeyen vericileri bu yanlıştan dönmeye çağırma ediyoruz.”

“BİR LOKMACIK KUZUCUKLARLA OYNAMASINLAR”

Torun merkezde yetişek gören Gülsüm Taş, “Gelinim ve oğlum çalıştığı üzere çocukla ego ilgileniyorum. Kimi Vakit oğlum el dışına çıkıyor. Çocuğu akşam 20: 00’bile gelip ego alıyorum okuldan. Ego getiriyorum eve. Arada Sırada sabahtan ben getiriyorum. Meşakkati çekici benim. Ego, okulun kapanmasını, buradan gitmesini katiyen istemiyorum. Çünkü Osmaniye bana haddinden fazla zıt. Mümkünse Milli Eğitim Bilimi’in memurları, hastanede çalışanlar üzere, fakültede çalışanlar kadar, TEDAŞ çalışanları gibi, şehremaneti çalışanları kabilinden onların gitmesini istiyoruz. Benzeri lokmacık kuzucuklarla oynamasınlar. O taraflarda başlarına tıpkısı çözme gelse kimden ne sorarız? Bunlar kıytırık elan, ilkokulu kurnaz veya ilkokuldaki füru” dedi.

Öğrenci velisi Zehra Kabakçı, “İki tane çocuğum BİLSEM öğrencisi. Gacı yıpranmamış kazandı. Sabık yıl Elif’in 19: 20 ve 20: 10’a çıkışları olmuştu. O çocuğu benim Osmaniye’den buraya getirmem ve götürmem, çocuk amacıyla ve benim üzere haddinden fazla zor olacaktır. Okulun taşınmasını istemiyorum” diyerek konuştu.

“YENİ BİR ORTAMA UZLAŞMA SAĞLAYAMAKTA ÇOK ZORLANACAKLAR”

Bozuk BİLSEM mezunu Sancak Detaylı Kayaç ise şunları söyledi:

“Ben, BİLSEM’in çok çarkıt öğrencilerindenim. Ayrıca haberi aldığımda saydım, bu yıl Eylül kocaoğlan itibariyle cümle 20 sene olmuş bu öğretmenlerle tanışalı ve bu kültürü alalı. Sakat binamız haddinden fazla güzeldi. Oradan buraya taşındığımızda üzüldük ama bildirme azından daha mail bir vadi diye niteleyerek sevinmiştim kıtipiyoz arkadaşlarım namına ve diğer veliler hesabına. Fakat şu anda haddinden fazla elan ırak tıpkısı yere gitmenin hep açısından madden ve manen çok baski olacağını, bu hars ve bu düsturu çok uzaklarda eskimemiş tıpkı otama uzlaşma sağlayarak almakta çokça zorlanacaklarını biliyor ve durum ediyorum. Bizim öğretmenlerimiz, biliyorum kim nereye giderlerse gitsinler öğrencilerine dokunmaya devam edecekler şu anda olduğu kadar. Amma bu işin uzaklarda olması temas şeyi çok henüz fazla zorlaştıracak. Bunu esasta banko istemiyoruz. Umarız yetkililerde çağrılarımıza kulak asarlar ve olumlu şekilde karşılarlar.”

“EVE GİDİP DA NE AHIT ÖDEVLERİMİ YETİŞTİRECEĞİM”

BİLSEM öğrencisi Uras Özdemir, “Doğrusu ben hem umumi kabiliyet hem enstrüman öğrencisiyim. Elhak bili sanattan 21: 00’de çıkıyorum. Okul günü er olmak zorunda kalıyorum. Eve gidip dahi ne ahit ödevlerimi yetiştireceğim? Elhak tıpkı saatim yolda geçecek, Osmaniye’ye taşınırsa. Eve gidip üstelik öğretmenlerimin verdiği ödevleri yetiştiremeyeceğim ve biz zaten buraya tabanvay edisyon geliyoruz. 21: 00’dE çıktığım üzere doğrusu el yetiştiriyorum her şeyi. Oraya taşınırsa hangi olacağını bilmiyorum” dedi.

Görüntü dökümü:

*Gelgel Entelektüel

*Gülsüm Taş

*Zehra Kabakçı

*Simge Uzun Kaya

*Haysiyet Huduroğlu

*Uras Özdemir

*Ilim görüntülerShare: