Societe Generale CEO’akarsu görevi bırakıyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Fransız bankası Societe Generale’nin (SocGen) CEO’su Frédéric Oudéa, önümüzdeki sene tekaüt olmaya hazırlanıyor. Oudéa iri benzeri Avrupa bankasında yer detaylı süre CEO’luk görevini üstlenen liderler arasında saha alıyor.

2008 yılında SocGen’in CEO’luk görevini devralan Oudéa Mayıs ayında baştan seçilmek amacıyla aday olmayacak. Financial News’mağara haberine bakarak bankadan yapılan açıklamada Oudéa’nın aday olmayacağını 17 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen almanak bayağı genel kurulda paylaştığı belirtildi.

2008 Global Mal Krizi’nden bu yana Wall Street rakiplerinin gerisinde mütezayit Fransız bankası eskimemiş CEO arayışlarına başladı. Bankadan yapılan açıklamada, “umumi heyet, Frédéric Oudéa’nın kararını akseptans etti ve o zamana kadar gruba önderlik etmesi için ona olan güvenini yineledi” ifadelerine düz verildi.

Oudéa, 14 yıl süresince okunabilen CEO’luk görevini üstlenmesine rağmen Avrupalı rakipleri sonuç 14 yılda peş peşe değişiklikler geçirdi. Avrupa bankalarının bel yönetimlerindeki karmakarışık süreçler ve liderliği ele geçirecek yetenekli âdem evladı eksikliği, on yıldan aşkın aynı süredir Avrupa bankacılığında eş benzeri tema haline geldi. Deutsche Bank, Credit Suisse, UBS, Barclays ve UniCredit, Oudéa’nın fariza süresi süresince eskimemiş CEO’lar göreve getirdi.

Fransız bankacı ayrımsız dizi film izleme değişikliğine ve göreve gelmesinden bu yana bankanın pay senetlerinde tanıdık %75’lik düşüşe karşın koltuğunu korudu. Oudéa’nın geleceği hakkındaki spekülasyonlar yıllardır enli benzeri biçimde dillendiriliyordu. Bloomberg International’ın konuyla ilişik haberinde geçen sene bankada CEO’luk görevini yürütecek ismin bulunması üzere kabiliyet avcısı Egon Zehnder’i işe aldığını bildirmişti.

Oudéa’nın karşı karşıya kaldığı en üst büyük engel SocGen’in Rusya’evet yaptığı büyük miktarlardaki yatırımlar oldu. Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre, Rusya’nın Ukrayna’yı obstrüksiyon etmesi arsıulusal bir nice bankanın Rusya’dan şişman halde çekilmesine kat açtı. SocGen ise Avrupa bankaları ortada arz çok Rusya yatırımı olan bankalardan biriydi. Nisan ayında, Fransız bankası, Rusya’daki evcil iştiraki Rosbank’ı, Rus oligark Vladimir Potanin’e kapalı Interros Capital’e satacağını açıkladı. Vezneci satıştan 3 milyar euroluk ayrımsız darbe algı.

Özkaynak türevlerinde anadan görme gücünün ötesine geçmeye müteharrik Fransız bankasının envestisman bankası birimi benzeri süredir maliyet kesintilerine gidiyor. Kasım 2020’de, 2023 yılına kadar sermaye piyasaları biriminde kısaca 450 milyon euro ürem sağlamayı hedeflediğini tamlayan Fransız yatırım bankası 640 personeli işten çıkardı. SocGen’mağara bu kararı bankanın 2019 yılında paylaştığı ve merkezi olmayan hisse senedi kollarından 1.200 personelin işten çıkarılması planının bir parçası niteliğindeydi.

Fransız mahkemesinden ‘Lafarge’ kararı

 

50 milyon dolarlık CEO ikramiyesine aksiyoner vetosu

 

Goldman, Çin amacıyla nema tahminlerini rötuşlu etti

 

Share: