Son dakika bilgelik: Sakarya’da Ahali Eğitim Merkezi Müdürü ağabeyini öldüren maznun hakim karşısında

Sakarya’bile, Adapazarı Halk Eğitimi Merkezi (HEM) Müdürü ağabeyi Abdulvahit Medenileşmiş’ı tüfekle öldüren sanığın yargılanmasına başlandı.

Sakarya 4. Dokunaklı Ukubet Mahkemesinde görülen davanın önceki duruşmasına, vakfedilmiş sanık M.Z.U, müştekiler ve yan avukatları katıldı.

Kimlik tespiti ve savca özetinin okunmasının arkası sıra başlayan duruşmada meze verilen maznun, kardeşini tasarlayarak öldürmediğini, aralarında 12 yıldır bitmeme fail takanak verecek meselesi bulunduğunu gelecek sürdü.

Ağrı’de işlettiği büfeyi ağabeyinin ısrarı üzerine devredip Sakarya’ya taşındığını ve bilcümle birikimi olan 1,5 milyon lirayı kendisine verdiğini savunan M.Z.U, bu parayla yatırım özne ağabeyinin ev ve araba aldığını, parayı ifa üstüne ise kendisini oyaladığını, genişlik böylecene de “Senin kul paran bulunmayan” cevabını verdiğini sav etti.

Daha sonra ağabeyinin benzeri aracı eliyle kendisine 3,5 milyon liralık öneri ettiğini, gerçekte alacağının 20 milyon lirayı bulmasına karşın bu teklifi kabul ettiğini, fakat ağabeyinin bunu bile ödemediğini savunan M.Z.U, “Aracıdan bili gelmeyince olay haset ağabeyimin aksiyon namına gittim. Arabamda pompalı tüfek vardı. Fakat onu, paraya sıkıştığım üzere kıymak için av bayilerine götürmüştüm ve o nedenle arabamdaydı. Ağabeyim hareket yerinden bulaşan namına artık. Bana akilane geliyordu. Ego da üstüme alındım. Yanına gittiğimde elini beline makul götürünce istemsizce silahımı ateşledim. Sonra de bacaklarına makul sonra ikinci posta kötü ettim.” dedi.

Duruşma başkanının sorusu üstüne sanık, hayatı boyunca psikolojik otama görmediğini ve çare kullanmadığını beyan etti.

Babası, kardeşi ve eşi aleyhine tanıklık etti

Tanık olarak dinlenen sanığın babası K.U, 12 sene ilk M.Z.U’nun birikimlerinin 1,5 milyon lirayı bulmasının cins olmadığını, iki cömert arasındaki sorunun para meselesi olamayacağını, anlaşmazlığın nedenini kendisinin bile bilmediğini söyledi.

Kardeşi M.U. birlikte sanığın sonsuz mesnetsizce ağabeyinin kendisinin paralarını aldığına yönelik iddialarda bulunduğunu, ağabeyini öldüreceğini söylediğini, bu konuda defaatle uyardığını aktardı.

Sanığın eşi V.U, boşanma aşamasındaki kocasının tahminî 2 yıldır ağabeyinden alacağının bulunduğunu söylediğini aktararak, “Olaydan eski şeb beni arayarak ağabeyime (Abdulvahit Medenileşmiş’a) mülk verip vermediğimi sordu. Ben ‘Hayır vermedim’ deyince bana ‘Yarına büyüklüğünde parayı ayarlayın yoksa ikinizi da öldürürüm.’ dedi. Olaydan evvel benim mülk verdiğimi tez ediyordu. Demin ise kendisinin verdiğini söylüyor.” ifadesini kullandı.

Görgü tanıkları dinlenildi

Aracıyla bölgeden geçe cinayete şehadet eden S.Ö, sanığın araçtan indiğinde elinde tüfek gördüğünü, Abdulvahit Uygar’a ismiyle seslendikten sonraları 3-4 metre mesafeden zehir ettiğini, öldürülen bellek benzeri kadem henüz yaklaşarak ikinci defa silahını ateşlediğini ve arkası sıra yanlışlık aletini alarak olay yerinden uzaklaştığını anlattı.

B.A. bile aracıyla kavşaktan döndüğünde maktulün eğreti adına yola çıktığını, ayrıksı kişinin ise peşinden dibine büyüklüğünde yaklaşıp ilk ayaklarına çığlık ettiğini, bilahare bile yere sakıt Abdulvahit Sivilize’ı, ahşa bölgesine andıran mesafeden ikinci nöbet vurduğunu ve aracına binerek uzaklaştığını kaydetti.

Sanığın kullandığı aracın sahibi H.E. ise M.Z.U. ile tanışıklığının birkaç yıl öncesinde halı vadi maçına dayandığını kaydederek, arabasını oğluna kız rıza işi amacıyla istediğini, birini vuracağını hiçbir şekilde söylemediğini ve kardeşiyle aralarındaki anlaşmazlıktan namına hiç bahsetmediğini belirtti.

“Ağabeyini vahşice öldürüp PKK’ya katılacağını” söylemiş

Müşteki avukatı Emrullah Çelik ise maznun üzerine henüz evvel gine ağabeyine yönelik “çapul” suçundan Sakarya 3. Yavaş Ceza Mahkemesinde sevgili açıldığını belirtti.

M.Z.U’nun kıya öncesi ağabeyinin gelişim adına bisikletle anbean sezme yaptığının görüldüğünü ve bu konuda mahkemeye tutamak sunduklarını de nâkil Polat, sanığın olaydan geçmiş çektiği videolarda da Abdulvahit Uygar’ı öldüreceğini ve sonrasında PKK’ya katılacağını söylediğini aktardı.

Çelik, olaydan geçmiş Abdulvahit Sivilize amacıyla siper irade ettiklerini, 3-4 aktarılma sonradan dahi cinayetin işlendiğini dile getirdi.

Söz sunulan sanık avukatı, müvekkilinin cezai sürücü belgesi amacıyla Adli Tababet Kurumundan tabir alınmasını murat etti.

İddia makamı, katılma taleplerinin kabulünü, cezai ustalık raporu isteğinin reddini ve sanığın mevkufiyet halinin devamını istedi.

Katılma taleplerinin akseptans eden duruşma heyeti, cezai uzluk raporu isteğini reddetti. Mahkeme, sanık üzerine daha ilk yine ağabeyine cebin “soygunculuk” suçlamasıyla açılan davanın birleştirilmesi için müzekkere yazılmasını karara bağlarken, özge eksikliklerin giderilmesi ve tanıkların dinlenmesi amacıyla duruşmayı 6 Aralık’a erteledi.

Olay

26 April 2022’da Adapazarı ilçesi Yeni Bosna Caddesi’ndeki HEM binasından sâdır Abdulvahit Medenileşmiş (49), kardeşi M.Z.U. (47) tarafından silahla vurulmuş, kaldırıldığı hastanede kurtarılamamıştı. Zanlıyı çıkarmak amacıyla iş başlatan polis güçleri ekipleri, şüphelinin içerisinde bulunduğu ara bulucu Rum Otoyolu’nun Bolu geçişi Yukarısoku mevkisinde tıpkısı dinlenme tesisi uğrunda durdurmuştu.

Ekipler, araçtaki M.Z.U. ile 5 ecnebi uyrukluyu gözaltına almıştı. Yabancı uyrukluların, şüphelinin bulunduğu araca yolda otostop çekerek bindiği öğrenilmişti. Emniyetteki işlemlerin peşi sıra adliyeye atıf edilen çirkin, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklanmıştı.

Sakarya Cumhuriyet Altını Başsavcılığınca hazırlanan ve 4. Kırıcı Ceza Mahkemesince kabul edilen 9 sayfalık iddianamede, maznun için, “kardeşe alın taammüden isteyerek öldürme” ağırlaştırılmış müebbet mahpushane cezası kâm edilmişti.

Share: