Stoltenberg, Sırbistan ve Kosova liderleriyle görüşecek

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in, 17 Ağustos’ta Kosova Başbakanı Albin Kurti ve Sırbistan Cumhur Reisi Aleksandar Vucic ile ikili görüşmeler gerçekleştireceği duyuruldu.

NATO’dan yapılan açıklamada, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in, 17 Ağustos’ta Kosova Başbakanı Albin Kurti ile ayrımsız araya geleceği ve görüşmenin peşi sıra bile eş basın toplantısı düzenleneceği belirtildi. Tekrar bir aktarılma Stoltenberg’in Sırbistan Reisicumhur Aleksandar Vucic ile de görüşeceği ve görüşme sonrasında kuma matbuat toplantısı düzenleyeceği ifade edildi.

BORRELL, LİDERLERİ BRÜKSEL’E DAVET ETMİŞTİ

Öte yandan Sırbistan ve Kosova beyninde yaşanan gerginliğin ardından Avrupa Birliği (SU) Dışişleri ve Düzenlilik Politikaları Erdemli Temsilcisi Josep Borrell, Sırbistan Reisicumhur Vucic ve Kosova Başbakanı Kurti’yi 18 Ağustos’ta Brüksel’e çağirma ettiğini duyurmuştu. Borrell, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Vucic ve Kurti’yi 18 Ağustos’ta Priştine ile Belgrad arasındaki gidişatı görüşmek üzere Brüksel’e nida ediyorum” ifadelerine vadi vermişti.

NE OLMUŞTU?

Güzeşte günlerde Kosova’dahi cıvıl cıvıl Sırplar karışma herksin Kosova çehre ve plakasına topluluk olması zorunluluğu getirileceği bildirilmesi sonrasında Kosova ve Sırbistan arasında gerginlik yaşanmış, iki taraftan bile konuya dair meşruhat gelmiş ve NATO’nun Kosova Gücü (KFOR) üstelik izah yaparak istikrarın tehlikeye girmesi yerinde engelleme etmeye amade olduğunu duyurmuştu. Henüz sonradan Kosova hükümeti, tahril kapılarına revan yollara konulan barikatların kaldırılmasının peşi sıra gerginliğe hastalık olan uygulamayı 1 Eylül’e tehir kararı almıştı.

Share: