SU ALTI YONTU GALERİSİ’NİN İLK ZİYARETÇİSİ ŞAHİKA ERCÜMEN OLDU

BALIKESİR’in değerleri ve mitolojik kahramanları, Gömeç Gemiyatağı ve Tilki Yoğun’nda oluşturulan Su Altı Heykel Galerisi’nde plonjon tutkunları için sergileniyor. Heykellerin önceki ziyaretçisi olan Dünya Serbest Dalış rekortmeni Zirve Ercümen, “Heykeller suyun altında çokça daha gururlu görünüyor” dedi.

Balıkesir’in değerleri temasıyla, heykeltıraşların elinde şekillenen Marmara mermerleri, Iye Denizi’nin sunu fena hâlde koylarından olan Gömeç ilçesi Narven Mahallesi’nde mevcut Sefine Yatağı Koyu ve Tilki Yoğun karşısında akarsu şeş güzellikleriyle buluştu. Heykeller, şehrin kültürel mirasını geçmişten günümüze taşıyarak Balıkesir’i parçalanmamış dünyaya tanıtacak. Sanatçıların; Ömer Seyfettin’den Kurtdereli Mehmet Pehlivan’a, Sarı Kız’dan Seyit Onbaşı’ya, zeytinden kuzuya, büyüklüğünde Balıkesir’in bir nice değeri ve mitolojik karakterlerinin yontulduğu heykeller, gelişmemiş tıpkısı müddet önceki 18 ve 22 metre derinliklerde oluşturulan alanlara indirildi. Ayrıca belirlenen noktalara atılacak bireşimli resifler ile su şeş dünyasının çeşitlenmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması hedefleniyor. Binlerce yerel ve yabancı turisti ağırlaması muhtemel su şeş galerisi ile Balıkesir, dalış meraklıları için tıpkı çekim merkezi haline gelecek.

DÜNYA REKORTMENİ SU ALTI YONTU GALERİSİ’NDE

Dalış tutkunlarının gözdesi olacak Gömeç Su Şeş Yontu Galerisi’nde aynı da sürpriz bir dalış gerçekleştirildi. 28 Ekim 2019 tarihinde Mersin Ağacı Gilindire Mağarası’nda yaptığı dalışta, paletsiz kategoride yegâne nefeste 100 metreye dalarak, 90 metre sınırındaki dünya rekorunu facia Şahika Ercümen, Gömeç Su Şeş Heykel Galerisi’ne de dalarak etkinliğe bindi verdi.

Doruk Ercümen, “Düpedüz ben burasını görünce haddinden fazla etkilendim. Balıkesir’in değerleri ve mitolojik karakterler çok evire çevire reşit. İDA’dan Roma’ya diyoruz. Heykeller suyun altında çokça elan frapan görünüyor” dedi.

‘BALIKESİR, DALIŞ SPORLARININ MERKEZİ OLACAK’

Su şeş dünyasının bitki örtüsü, direy ve arkeolojik ekin varlıklarını soldurmak, filme almak ve görüntülemek amaçlı yerine gerçekleştirilen lansman, sportif ve terbiye gayeli dalışlar ile kıyıda sunulan konaklama ve ağırlama hizmetlerini içine düz ‘Gömeç Akarsu Şeş Heykel Galerisi’, Balıkesir’bile plonjon turizmini ihya ve sportif balıkçılığı destekleme noktasında de yüce ayrımsız adım olacak.

12 KAMER TURİZM İÇİN BİR ARAYA GELDİLER

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Gömeç Belediyesi, Marmara Adalar Belediyesi, Burhaniye Belediyesi, Cenup Marmara Kalkınma Ajansı, Bandırma Onyedi Ilkgüz Üniversitesi ve Burhaniye Ticaret Odası hareket birliğinde gerçekleştirilen etkinliğe; Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmayan, Acun Başıboş Dalış Rekortmeni Doruk Ercümen, Marmara Şehremini Süleyman Aksoy, Gömeç Şehremini Mehmet İrem Himam, kurum müdürleri Edremit ve Burhaniye Ticaret Odası temsilcileri katıldı.

DALIŞ TUTKUNLARI TAMAM DEĞERLERİ GÖREBİLECEK

‘Gömeç Su Şeş Statü Galerisi’nin; Balıkesir’in tanıtımı, ticareti ve turizminin 12 ay sürdürülebilir olması amacıyla yaptıkları etkinliklerden benzeri tanesi olduğuna dikkati calip Balıkesir Büyükşehir Şehremini Yücel Yılmaz, akarsu altına indirilen heykellerin hepsinin Marmara Adası mermerlerinden yapıldığına ilgi çekti. Plonjon tutkunlarını denizin altında zenginlikleri görmeye nida eden Yılmaz, “Tığ denizimizi önemsiyoruz. Geçtiğimiz aylarda da dünyaca ünlü al mercanlarımızı yeniden iş birliği ile koruması için kullanılmamış projemizi hayata geçirdik. Dalış tutkunları üstelik gücük tıpkısı sürede yontularak denizin dibine indirilen mitolojik ve bugünün kahramanlarını yansıtan heykellerimizi görebilecekler. Burada ayrımlı aynı turizm olacak. Bu galerimiz Gömeç’imize çokça özdek katacak. 115 kilometrelik alanda de bileşimli resiflerimizi atarak su altı dünyasının çeşitlenmesini ve bu sayede insanların istedikleri noktalarda dalmalarını ve denizimizin zenginliklerini görmelerini istiyoruz” dedi.

FARKLI PAYDAŞLAR BİR ARAYA GELDİ

Bugün çokça farklı tıpkısı ortamda çokça ayrımlı tıpkı aktiflik gerçekleştirdiklerini tamlayan Balıkesir Valisi Hasan Şıldak ise “Acun rekortmeni Doruk Ercümen hanımın etkinliğe katılması etkinliğimizi elan de güzelleştirdi. Sunu kuzeyden en güneye kadar farklı paydaşların aynı araya gelerek hakeza tıpkısı işi ortaya çıkarması çokça sunturlu bir olay. Balıkesir’üstelik biz bu işi genişlik iyisini yaparak markalaştırabiliriz. Buradan üstelik dünyaya çok fena hâlde ayrımsız sıkıntı veriyoruz. Umum paydaşlar emsal tıpkı mücahede gerçekleştirdi. Emeği sabık herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Share: