Sultangazi’de rögar kapaklarından taşan gökçe mülevven akarsu zor yarattı

İstanbul Sultangazi’birlikte rögar kapaklarından taşıp aksiyon yerleri ve bodrum katlarını basan semavi mülevven su vatandaşlarda rahatsızlık yaratırken İstanbul Akarsu ve Lağım Döşemi İdaresi (İSKİ) vidanjörle yapılan boşaltma işleminde kanaldan haddinden fazla sayıda kot yıkamada makbul ponza taşı çıkarıldığını duyurdu.

Cebeci Mahallesi Eski Edirne Asfaltı’nda tahminî 5 yıldır muayyen aralıklarla semavi mülevven akarsu, rögar kapaklarından taşıyor. Bölgedeki aksiyon yerleri ve bodrum katlarına dolan akarsu, mahalle sakinlerini bozuk ediyor. İş yeri sahipleri, depoları basan suyun stokladıkları mallarına birlikte uymazlık verdiğini belirtiyor.

Uzun yıllardır bölgede esnaflık eden Yılmaz Karacan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sorunun 2017’den beri bitmeme ettiğini ve bodrum katlarının kısık kötülük gördüğünü söyledi.

Sorunun çözümü amacıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesine başvurduklarını anlatan Karacan, şöyle konuştu:

“Geldiler, sorunu yerinde gördüler. Sorunun birlikte ne olduğunu biliyorlar amma aynı tür çözüme kavuşturmadılar. Pis su giderinden kimyevi semavi renkli bir su geliyor. Defaatle başvurma etmemize karşın sonuç olmadı. Bozuk Edirne Asfaltı’nda aynı su giderinin çöktüğünü ve gene münakasa edilip yapılması gerektiğini söylüyorlar ama hareket şişman olduğu üzere aynı türlü kazmayı vurup başlayamadılar. Hatta gelişim makineleri geldi amma bir anda kafasız gittiler. Telefon ediyoruz, ‘Rögar bozuldu’ diye amma suyu çekip gidiyorlar. Güdük zaman sonraları ülkü tekrar başlıyor. Gökçe suyun hangi olduğunu bilmediğimiz üzere tedirginlik yaşıyoruz. Kimyasal mıdır, zehirli tıpkısı madde midir, hangi olduğu galiba değil. Buradan bir örnek alıp dahi insan sağlığına zararlı mıdır, değil midir, bilmiyoruz. Antrparantez binaya üstelik betonuna birlikte demirine de zararı var.”

Kot fabrikasından kaynaklandığı iddiası

Caddede ayakkabı istihsal atölyesi olan Halil Polat ise sorunun yakındaki benzeri blucin fabrikasından kaynaklandığını sav etti.

Blucin fabrikasının atılan sularını baran suyu kanalına verdiğini öne süren Polat, “Ego ayakkabı üretiyorum. Haddinden Fazla yoğun zararım var. Kimyasal atılmış bizi huzursuz ediyor. Benzeri gelmişiz, gelişigüzel yeri semavi akarsu basmış. O çağ akşama büyüklüğünde çalışamıyoruz. Suyu tığ atıyoruz. Acil hal bekliyoruz.” dedi.

İSKİ’den açıklama

İSKİ’den yapılan açıklamada, ekiplerin sorunun yaşandığı bölgeye fehim ettiği ve kapanmış kanaldaki gökçe suyun vidanjörle çekildiği belirtildi.

Sorunun giderildiğinin aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Kanaldan blucin yıkamada kullanılan çokça miktarda ponza çıkartılmıştır. Mavera yandan, 22 Mart 2022’da bölgede yapılan mevkut denetimlerde ayrımsız işletmenin atık akarsu arıtma tesisinin olmadığı tespit edilmiştir. Bahse konu pres ile ilişkin olarak ‘İSKİ Atıksuların Kanalizasyona Rahatlama Yönetmeliği’ doğrultusunda muamele yürütülmektedir. Ayrıca envestisman programımızda toprak altyapısını iyileştirecek icraat de düzlük almaktadır.”Share: