Suriye’de Türkiye karşıtı eylemler cuma çıkışında devam etti

Gece boyu bitmeme eden Türkiye karşıtı protesto eylemleri, eylemcilerin kurdukları WhatsApp grubu üzerinden belirledikleri kâh cami ve noktalarda bile cuma namazı sonrası bitmeme etti. Bu eylemleri engellemeye yönelik girişimler üstelik üslup kaldı.

Azez’deki eylemlerden birinin adresi de Yunus Emre Enstitüsü’nün önündeki düz oldu. Suriyeli muhalifler, ellerindeki Bağımsız Suriye Ordusu (ÖSO) bayrağı ile “Katille barışa müfit” sloganları atıp alkış tutarık, Çavuşoğlu’nun sözlerine aksülamel gösterdi.

Eylemler sırasında kalabalıktakiler, “Ahşa, bağır Türkiye duysun”, “Kanım pahalı, satılık değil”, “Lan vatan senin ateşin da bizim üzere cennettir”, “Tanrı bilcümle bizimledir” üzere sloganlar attı. Göstericiler, “Türkçe ve Arapça kendisine yazılmış, “Beraberlik çizi tanımaz” tabelasının, Arabi yazılmış bölümünün üstü çizilerek, gine Arabi kendisine “Sınırlar vardır” diye niteleyerek yazıldı.

Eylemler sırasında ellerinde ÖSO bayraklarını sallayan protestocular, ara sıra elem yakarken, kimi vakit bile halay çekerek protestolarını devam ettirdi.

ÇAVUŞOĞLU NE DEMİŞTİ?

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ankara’de 13. Büyükelçiler Konferansı kapsamında “İş Dünyasıyla Öğle Vakti Yemeği” programında gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Suriye ile angajman konusunda “”Şu anda böyle aynı temas bahis konusu değil. Mufassal zamandır Putin ve Moskof yetkililer Esad ile cumhurbaşkanımızı görüştürmek istediler. Cumhurbaşkanımız bile istihbaratların görüşmesinin müfit olacağını söylemişti. Ayrımsız ara istihbaratlar beyninde görüşmeler olmuştu mukaddema. Elan sonradan kesintiler oldu demincek tekrar başladı” demişti.

SURİYELİ BAKANLA GÖRÜŞMESİNİ ANLATTI

Suriyeli mevkidaşı Faysal Mikdat ile geçtiğimiz yıl Teşrinievvel ayında ayaküzeri yaptığı bir görüşmeye dahi atıfta bulunan Çavuşoğlu o görüşmeyi şöyle anlatmıştı:

“Belgrad’birlikte ayrıksı bakanlarla dostane ederken Suriye Dışişleri Bakanıyla gelişmemiş tıpkısı sohbetim oldu. Bu ülkenin biricik kazanç yolu siyasal uzlaşı. Teröristlerin temizlenmesi geçişsiz ki olursa olsun. Muhalif olan Suriyelilerle diyet beyninde bir barışın olması gerektiğini ve Türkiye namına  bile buna destek olabileceğimizi söyledik.

Suriye’nin yer bütünlüğünü herkesten henüz aşkın destekliyoruz. Bölen terör örgütlerine cebin verilecek mücadeleyi bile tığ destekleriz. Suriye’nin topraklarında gözümüz yok. Amma Suriye’birlikte bağlantı el birliği olmazsa Suriye tecezzi riskiyle yüz yüze.”

Share: