Talasemi hastası 3 ahi, kardeşlerinden alınan mahiyet hücreyle sağlığına kavuştu

Malatya’da, İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Yavru Kemik İliği Nakli Merkezi’nde tedavi gören talasemi önemli hastası kardeşler Esma, Muhammed ve Cuma Namazı, kardeşlerinden alınan kök hücreyle sağlığına kavuştu.

Malatya’da canlı talasemi hastası kardeşler 6 yaşındaki Esma, 12 yaşındaki Muhammed ve 13 yaşındaki Cuma Namazı Diyem, elan geçmiş tedavi görmelerine rağmen felah bulamadı. Suriyeli 3 ahi, teklif konusunda 2019’da Turgut Özal Tababet Merkezi Bala Mızrap İliği Nakli Merkezi’ne başvurdu.

Burada yapılan tarama ve tetkikler sonucunda çocukların ağabeyleri 11 yaşındaki Yusuf ve 18 yaşındaki Hüseyin’in hamur hücresinin nakil üzere ahenktar olduğu belirlendi. Esma, Muhammed ve Cuma’ya otama sürecinin arkası sıra ana hücre nakli yapılması kararlaştırıldı.

Muhammed ve Cuma 2019’da, Adlar ise gücük müddet önce merkezde yapılan kalburüstü töz hücre nakliyle hayat tutundu.

Çocuk Mızrap İliği Nakli Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Rağbet Akyay, AA muhabirine, 3 kardeşe ocak zarfında tamlık uyumlu nesep hücre vericisi bulabilmenin eşsiz görülen bire bir genişlik olduğunu söyledi.

Akyay, talasemi majörün tıpkı soluk hastalığı olduğunu anımsatarak şöyle konuştu:

“Bu hastalık çok erken çocukluk döneminde tanılama düzlük ve kemik iliği nakli yapılmazsa hastanın hayatta kalabilmesi üzere mülk boyu dem transfüzyonları alması gereken tıpkısı çor. 3 kardeşe nakil yaptık. Kardeşleri 3 kardeşe verici oldu. Bu berenarı bulunmaz tanıdık bir buut. Normalde tıpkı çocuğa dahi familya içinden verici nail olmak zorken burada 3 kardeşe apansız kardeşlerinden değişik zamanlarda nakiller yaptık ve 3’ü üstelik dimdik şekilde hayatlarına bitmeme ediyor. Hastalıklarından kesin olarak vareste bulunuyorlar. “

2017’de açılan merkezlerinin Maşrık Küçük Asya ve Güneydoğu Anadolu’ya hitap ettiğini anlatan Prof. Dr. Heves Akyay, bugüne büyüklüğünde 80 aktarım gerçekleştirdiklerini ve hastalara umut olmaya bitmeme ettiklerini anlattı.

Ailenin ak yazılı olduğunu gelişigüzel antlaşma hakeza durumlarla karşılaşmadıklarını nâkil Akyay, “Donör keşfetmek haddinden fazla zor olabiliyor. Ev içinden donör bulamayan hastalara umut başlamak amacıyla gönüllü cins göze vericisi başlamak çok eke. Mutlaka herkese Kızılay koku merkezine başvurarak hamur göze vericisi olmalarını kaynak ediyoruz.” diyerek konuştu.

Anne Helam Diyem ise çocukları sağlığına kavuştuğu üzere haddinden fazla mutlu olduğunu belirterek, “Çocuklarımın bütünü çokça şükür mutlu, herkesten Cenabıhak razı olsun.” dedi.

12 yaşındaki Muhammed ise yaşadığı ızdırap günlerin ardından sağlığına kavuştuğu için çok mutlu olduğunu söyledi.

Share: