‘Talimatla batırdığın ekonomiyi talimatla düzeltemezsin’

CHP Kol Başkanvekili Açık Deniz Altay, TBMM’da düzenlediği basın toplantısında şu ifadeleri kullandı:

* Tutum talimatla yönetilmeye çalışılıyor. Talimatla batırılan iktisat, talimatla ayağa kalkmaz Erdoğan. Bu ekonomiyi sen akşam ezanı yattın, düş gördün, sabah hayata geçirdin. Öz kehanetlerini; ürem faktör, para şişkinliği serencam kehanetini hiçbir soylu erki, ilmî verisi, yanı sıfır, karşılığı sıfır aynı kehaneti hayata geçireceğim diye niteleyerek Türkiye ekonomisini batırdın ve demin bunu talimatla düzelti peşindesin. Şimdi evvel şurası söyleyeyim: Vay efendim, ete yüzde 30-35 iskonto yapılacak. Nerede yapılacak? Ekincilik Kredi Kooperatifi marketlerinde. İyi, indirime kimse müfit demez ama sen sonuçla ilişik ferman vereceğine, üretimi destekleme noktasında, üreticiye istihsal noktasında eğer tıpkısı şeyler yapabilirsen, hakeza marketlerde anlamsız indirimlerle günü örtbas etmek zorunda kalmazsın. Bir meydanlık hatırlayalım, ne vardı?

* Sıralama koca kuyrukları açtılar, çadırlar kurdular. Milleti çadırların uğrunda kızgın domates, soğan kuyruğuna soktular. Demincek şu mu olacak? Türkiye’deki yekpare marketlerin yüzdelik biri birlikte sıfır ve birçok yerde birlikte olmayan Ekincilik Kredi Kooperatif marketleri üzerinden ette aynı tenzilat mi sağlamış olacaksın? Ekincilik Cesaret marketlerinin önündeki kuyruklardan zevk mi alacaksın? Bunu yapacağına -bunu ika demem- besiciyi, üreticiyi, çiftçiyi üretim aşamasında desteklen sen elan dolgunca imkânsız mı? Bu bile bire bir kusurlu.

CHP Kol Başkanvekili Açık Deniz Altay, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akaret’ın askeri hastanelerle ilişik açıklamalarını değerlendirdi. Altay sözlerini şöyle sürdürdü:

* Erkek Eksiksizlik’in öngörüsü ve talebi, sanırım haddinden fazla geç dahi olsa namına geliyor. Benzeri öngörü ve dilek elan karşılanacak kabil duruyor. Askeri hastaneleri kapatmak kavisli diyegeldik. 6 yıldır Erkek Kemal’in dilinde tüy bitti. Sabık hafta, Mösyö Kemal dedi kim: ‘GATA’yı açıp mefret ordumuza doğrulama edeceğiz.’ Basit GATA değil, Bilkent’te dünyanın bildirme bol rehabilitasyon merkezi var; askerlerimiz amacıyla gazi, yaralı askerlerimiz için, gazilerimiz üzere yapıldı. Çok şükür geçmiş Milli Defans Bakanı benzeri izah yapmış; ‘dilek, istem ve ihtiyaçlarımızı ilettik; Cumhurbaşkanımızın bir iradesi var, açacağız’ mealinde tıpkı açıklamayı çok şükür yapmış.

* Bu vesileyle özellikle GATA, Bilkent’teki dünyanın bildirme ümranlı rehabilitasyon hastanesi olmak üzere sair askeri hastanelerin açılıp balaban ordumuza verilmesine şalter olan Bay Kemal’e, gine buradan tıpkısı teşekkürname birlikte edelim. Esasen güzel çıktı ve yeniden şunu söyleyeyim: Bu hatadan geç üstelik olsa dönülmesi, dönülüyor olması, hakeza benzeri iradenin Milli Savunma Bakanı yoluyla ortaya koyuluyor olmasını memnuniyetle birlikte karşılıyoruz” dedi.

“ÖTV ZAMMINI BIRAK MİLLET SİGORTAYI ÖDEYEMİYOR”

Altay şöyle bitmeme etti:

* Bakanlar bu ara izah için izah yapıyorlar. Kılıçdaroğlu öneri, bir belirleme, tıpkısı hal ortaya koyuyor. Ak Tümen diyor ki, tığ zaten öyle yapacaktık. Yapma evet… Demin Nurettin Nebati demiş kim: ‘Kılıçdaroğlu bizi hatalı dinlemiş. Biz ÖTV’yi arttırmayı konuştuk. Kılıçdaroğlu, ÖTV’yi kaldıracağını, indireceğini söyledi.’ Ya Bitkisel, Kılıçdaroğlu sizi dinlemiyor dahi senin reisin diyordu ya hani, ‘aldığın nefese kadar seni izliyorum’ diye niteleyerek. Tam namına olan bu ama Kılıçdaroğlu’nun önerilerini sizin gecikmeli yerine, yarım yamalak adına namına getirmenizden üstelik aynı şikayetimiz namevcut.

* Bitkisel, ÖTV artırmaktan bahsediyor. Bitkisel, zaman haberleri bir izle; budun zorunlu trafik sigortasını ödeyemez arkaç mevrut. 10 yaşındaki arabanın mecburi trafik sigortası 2000 liralık reşit. Beyefendi ÖTV artırmaktan bahsediyor. Filhakika bakanları bu vuzuh tıpkısı sevimlilik, şirinleşme modası aldı başını gidiyor. Maliye Bakanımız müzikli görümsetme yapmış. Çok evire çevire…

* Millet zaman ağlıyor, Maliye Bakanı az daha zil takıp oynatacak benzeri müzikle görümsetme yapmış. Afiyet Bakanımız de ‘anı hoşnutluk’ diyerek tıpkı tweet atmış, Ya anı yaşayalım dahi yaşayacak nakız kalmadı, hal kalmadı. Bakanlar, şirinlik ika yarışından vazgeçip, milletin hayatını rahatlatmanın yolunu ve çözümünü üretsinler.

Share: