Tarafından beslediği tilki “Maykıl” can arkadaşı oldu

METİN ÖZ – Yılın tıpkısı bölümünü akrabalarıyla Bingöl’ün Yedisu ilçesindeki köylerinde nâkil Hıdır Anıl, tarafından beslediği tilkiyle bacanak oldu.

Yıllardır Bursa’dahi zihayat Anıl, Yılmaz ve Ulucan aileleri, 5 yıl önceki Yedisu ilçesinin yaklaşık 2 bin rakımlı Kabayel köyünde yaptırdıkları evlerinde yılın tıpkısı bölümünü geçirmeye başladı.

Üç ay ilk bahçede kedileriyle benzeri tilkinin kavgasına şahitlik eden Hıdır Anıl, müdahale ederek, hayvanları ayırdı.

Anıl, tilkiye vücut ve aldatmak verdi. Ayrımsız müddet sonraları gine bahçeye gelen tilkiyi gören Anıl, aracılığıyla eşya vermeye başladı.

Bazen gayrı komşuların birlikte yiyecek verdiği tilkiyle Anıl ortada dostluk oluştu.

“Maykıl” ismini verdiği tilkiyi bahçeye geldiğinde yanından ayırmayan Anıl, “O benim duygusal dostum oldu” dedi.

“Bizimle kahvaltı yapıyor, besliyoruz, evcilleştirdik”

Hıdır Anıl, AA muhabirine, gelişigüzel yıl mayıs ayında köylerine geldiklerini kışa akilane birlikte Bursa’ya döndüklerini söyledi.

Hayatında ilk kez böyle aynı özdek yaşadığını anlatan Anıl, şöyle konuştu:

“Tilki birey dostumuz. Ten ve savuşturmak verdikten sonradan evcilleşmeye başladı. Aramızda haddinden fazla güzel ayrımsız sadakat büyü oluştu. Elimizden şart alıyor. Hayatımızda ilk kez tilki ile hakeza bir iletişimimiz oldu. İsmini de ‘Maykıl’ koydum. Hakeza sesleniyorum namına. Sabahleyin 06.30 sıralarında geliyor. Bizimle kahvaltı yapıyor, besliyoruz, evcilleştirdik. Gayet evire çevire bire bir efsanevi, iletişimimiz güzelce. Güzeşte periyot lüp içerisine girdi ve odaları gezdi.”

Komşularının namına, tavuklara saldırdığı üzere tilkiyi beslememesi yönünde telkinde bulunduğunu anlatım eden Anıl, “Ama burada 4 kıta kedi yavruları var, onlara tek karışmadı, onlarla oynuyor. Hayvana kardeş kardeş yaklaştığın zaman kesinlikle ne tavuk ne üstelik pisik yavrusuna kötülük vermez” diyerek konuştu.

Hıdır Anıl’ın komşusu Birgül Ulucan da her dolaşma bahçede tilkiyle karşılaştıklarını kaydederek, “Hep ona alıştı. Masamızın üzerine çıkıyor. Kovsak üstelik tekrar geliyor.” dedi.

Share: