Tarihi Taşkale Tahıl Ambarları ve Manazan Mağaraları FPV dronla görüntülendi

Karaman kent merkezine 45 kilometre uzaklıktaki Taşkale köyü, varlıklı kültürü, barındırdığı tarihi eserleri ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Köy içerisinde killi kireç taşından oluşan erdemli kayaç kütlesinde 350’den aşkın hububat ambarı bulunuyor. Ambarların evvel Bizans döneminden başlayarak Cumhuriyet dönemine kadar ihtiyaca bakarak elle yontularak yapıldığı, mümasil zamana kadar zemine mail ambarların ikamet namına kullanıldığı biliniyor. Medar katlarda 2 veya 3 odalı ambarlar bulunuyor.

Yaklaşık bin yıllık tarihi olan tahıl ambarlarına oyulan nişler basamak adına kullanılıyor. Ardıç ağacından yapılan 50 ila 60 santimetrekarelik kapıları mevcut ambarlara tahıllar, kapıların üzerindeki makaralara bağlanan halatlarla çıkartılıyor.

İçerisinde yalın ve nemin seçkin zaman tıpkı seviyede olması nedeniyle tahılların çağ kadar saklanabildiği ambarlar, görselliği ile dahi fotoğraf tutkunlarının dikkatini çekiyor.

Sarp tıpkısı yamaca yüzlerce mağaranın oyulduğu ender mekanlardan olan Taşkale Hububat Ambarları, dünyanın seçkin yerinden seyyah çekiyor.

Manazan Mağaraları ise Yeşildere-Taşkale köyleri ortada uzanan Yeşildere Vadisi’nin doğusunda, Karaman-Yeşildere Taşkale yolunun kenarında düzlük alıyor.

Mağaralar, faziletkâr benzeri kayaç kütlesine ağız ağıza koca eli ile oyulmuş beş bükülmüş şişman meskenler halinde bulunuyor.

İlk iki tekmil maşrık günindi yönünde hücre şeklinde bir nice odacıktan oluşuyor. Beyninde bulunan erdemli kayaç kütlesine oyulan gayrı katlar yörede sırasıyla Kum Kale, At Meydanı ve Ölüler Meydanı olarak adlandırılıyor.

Mağaraların ön cephesi natürel olaylar sonucu halel olduğundan sarih bire bir girişi bulunmuyor. Bir Numara katta oyuntular şeklinde birçok mezar odası kayran alıyor. Antrparantez, odalardan bazılarının kilisecik olduğu tespit edildi.

Mağaraların ne antlaşma oyulduğunu stabil olarak ortaya koyacak veriler olmamakla gelişigüzel ele güzeşte aşağılık buluntulardan mağaraların Bizans devrinde 6 ve 7’nci yüzyıllarda oyulduğu ve yerleşildiği anlaşılıyor.

Karaman Müzesi’nde sergilenen ve kısaca 1400 yıllık olduğu anlayış edilen zihayat kız cesedi, bir zaman kere çalışmaları sırasında bu bölgede bulunarak esirgeme altına alınmıştı.

Taşkale tahıl Ambarları ile Manazan Mağaraları, AA ekibince FPV dronla görüntülendi.

Share: