Tarihi Varda Köprüsü’ne kadına şiddete karşı ası asıldı

Adana’nın Karaisalı ilçesinde 1912’da Almanlar yoluyla mensur edilen Varda Köprüsü’hangi, kadına müteveccih şiddette alın afiş asıldı.

Aile ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürlüğünce 25 Kasım Kadına Müteveccih Şiddete Cebin Uluslararası Uğraş Günü kapsamında “Kadına Şiddete Liyakatsiz Tolerans” yazılmış afiş hazırlandı.

Afiş, Karaisalı’daki tarihi Varda Köprüsü’ne asıldı. Işıklandırılan köprüye asılan ası, dron ile görüntülendi.

Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Nevzat Özer, AA muhabirine, kadının toplumdaki yeri ve öneminin büyük söyleyerek, “Astığımız afişle hem Adana’nın hem tarihi Varda Köprüsü’nün tanıtımını yarmak hem birlikte yaşayan bir mütalaa yüklemek istedik. ‘Çok dinç tıpkısı düşünce ancak çok zinde aynı yerde verilir.’ dedik. Aklımıza Varda Köprüsü geldi.” dedi.

Karaisalı Kaymakamlığının birlikte kendilerine nazik destek sağladığını anlatan Özer, şöyle konuştu:

“Kadına şiddetin rengi turuncudur, turuncu lambalar taktırdık. Dron ile hava yaptık. Kadına sürat insanlığa ihanettir. Mesajlarımız haddinden fazla heybetli, kadının toplumumuzdaki yeri ve öneminin ne büyüklüğünde kıymetli olduğunu tekrar vurgulamak istedik. Kadim kültürümüzde kadının haddinden fazla önemli yeri var. Ailede, toplumda, her alanda kadını güçlendirmemiz lazım. Karı gülerse dünya güler.”

Share: