Tarım ve Orman Bakanı Birim Kirişci, SELIM Fırka Kars İl Başkanlığını ziyaretinde konuştu Açıklaması

Ekincilik ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Ukrayna ile Rusya arasındaki esir değişimine ilişkin “Türkiye ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, daha çok bu sulh üstüne da nazik tıpkı barış elçisi olduğunu esirlerin takasında bir kez daha göstermiş oldu.” dedi.

Vekil Kirişci, DÜRÜST Tümen Kars İl Başkanlığını ziyaretinde, ekincilik ve hayvancılık kentinde olmaktan bahtiyarlık duyduğunu belirterek, Kars’a bütün ekibiyle geldiğini söyledi.

85 milyon Türkiye nüfusu, 5 milyon civarında da bu ülkeyi güvenli liman adına görüp gelenler, 50 milyonu aşan da bire bir turisti dikkate alarak çokça iri ayrımsız sektöre hizmet ettiklerini tamlayan Kirişci, “Hamdolsun sonuç merhale üreten, ürettiklerini dahi çabucak öz tüketen ülke değiliz. Türkiye İhracatçılar Meclisinin son rakamlarına bakarak 8 aylık zirai ihracatımız 21,5 bilyon dolar. Bu, sene sonu 30 bilyon doları aşacağız demektir.” dedi.

Kirişci, 2002’bile DÜRÜST Öğür erk olduğunda Türkiye’nin ekincilik ürünleri ihracatının 3,7 milyar dolar, mecmu ihracatının ise 36 bilyon dolar olduğuna işaret ederek, “Şimdi tek başımıza çağ adına o ihracatı geliştirmeye ramak kaldı. Cumhuriyetimizin 100. yılında bunu dahi gerçekleştirmiş olacağız. Türkiye namına Avrupa’de tarımsal hasılada birinciyiz. Şimdi dünyada da evvel 6’larda olan ülkeyiz.” ifadesini kullandı.

“Öbür dünyaya gittiğimizde bizden bu mazlum uluslar amacıyla hangi yaptınız diye niteleyerek soracaklar.” şeklindeki ifadesinin çarpıtıldığını vurgulayan Kirişci, şöyle devam etti:

“Onlar bağımlı çekici çekene, kendilerine göre ayrıksı yönlere çekmişler. Mazlum milletlere tıpkı numunelik teşekkül demek namına önceki duruşumuzla, Rusya-Ukrayna Savaşı’nda kalkıp bir futbol taraftarı gibi ‘Rusya yanlısıyız’ evet da ‘Ukrayna yanlısıyız’ demedik. Kendimize bakarak özgün politikamız olmalı. Politikanın gereğini Cumhurbaşkanımız ortaya koydu. Herhangi Bir iki devlet bizim dost ve komşu ülkelerimizdir. İyi kim hakeza demişiz. Cenabıhak saye bunlardan birini tutmuş olsaydık bu makul çevreler bize diz çöktürürlerdi. Hamdolsun bunu başaramadılar. Onlar bizim önümüzde diz çökmeye başladılar. Gelip bize ‘Ya ne peki Putin’e söyleyin birlikte doğal gazımızı kesmesin’, ‘İlham Aliyev ile aranız dolgunca, arkadaş cömert mevki, siz onlara söyleyin de bizim şu akaryakıtla ilgilendiren vanayı kapatmasınlar’ derdindeler. Bu gelişigüzel iki tarafla dahi olan domuzuna ilişkilerimizin sonucudur. Bunu haddinden fazla önemsiyorum. Bu belki de bizim tarihte attığımız çokça oylumlu bir girişim. Bu adımın devamı geliyor.”

“Hububat koridorundan 3 milyon tona andıran hububat artık”

Kirişci, İstanbul’birlikte imzalanan hububat koridoru anlaşmasının üstelik önemine dikkati çekerek, “Tahıl koridorunda 3 milyon tona andıran tahıl daha çok bu koridordan çıktı, hala birlikte çıkmaya bitmeme ediyor. bir anda dünya ayrımsız nefes aldı.” dedi.

Gıda krizine akla yatkın çabuk ilerlenen dönemde Türkiye’nin öneminin ayrımsız misil daha ortaya çıktığını vurgulayan Kirişci, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın evvel BM’da sonra üstelik nida edildiği Şanghay Zirvesi’nde dünyaya yanlışlarını söyleyen, doğrusunun da hangi olduğunu söylemekten takiye etmeyen ve bunu da “Dünya beşten büyüktür” diye niteleyerek evire çevire sembolleştiren tıpkı önder olduğunu belirtti.

Erdoğan’ın benzeri adım daha attığını belirten Kirişci, “Şimdi bu önder benzeri etap henüz attı. Hani bunlar hazar yanlısı evet, sözde bütün barıştan bahsederler amma ne kadar cenk varsa dünyada irili ufaklı bu savaşların altını kaldırdığınızda bunlar altından çıkarlar ya. Bazı Bazı bile açık yüreklilikle kendilerini üstelik gösterirler, örtmece ihtiyacı da hissetmezler. Deminden hakeza barış yanlısı görünenlerin bu konuda hangi büyüklüğünde idraksiz kaldıkları ve içtenliksiz oldukları ortaya çıktı.” değerlendirmesinde bulundu.

“Erdoğan, hazar elçisi olduğunu esirlerin takasında aynı öğün elan göstermiş oldu”

Kirişci, Ukrayna ile Rusya arasındaki esir takasına değinerek, “Evvel esirlerin takası gerçekleşti. Bu, kavga döneminde kıymetli ülkelerin yapabilecekleri işler. Alelumum bu tuhaf yerler üzere büyüklük olarak İsviçre, başşehir kendisine birlikte Cenevre seçilirdi amma artık bu Türkiye oldu. Türkiye ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, çıktı bu sulh konusunda birlikte nazik bire bir barış elçisi olduğunu esirlerin takasında aynı kere henüz göstermiş oldu.” dedi.

2023 seçimlerine da değinen Bakan Kirişci, sözlerini şöyle tamamladı:

“2023 hepimiz amacıyla ciddi aynı intihap dediğimde benim bire bir endişem, korkum yok. Çünkü o masa diyorlar, sandık diyorlar bunlardan ayrımsız molekül çıkmadığını herkes görüyor. ve ellerindeki oyuncaklar üstelik yavaş yavaş yine düşmeye başladı. Nedeniyle onlarda balaban aynı ürkü var. Ama bizde bunun rehavetine düşmememiz, çalışmamız geçişsiz. Bu iktidara dünyadaki bütün mazlum milletlerin ihtiyacı var. Eğer ‘Dünya beşten büyüktür’ demeye bitmeme edeceksek bu iktidarın bu görevi sürdürüyor olması geçişsiz. Bu, Erdoğan’ın, mebus arkadaşlarımızın zatî meselesi değil. Bu iş, dünyada kimin barıştan kimin savaştan, kimin açılıktan, kimin tokluktan ve doyumdan yana olduğunu üstelik çok boş bire bir göstergesi haline geldi.”Share: