Tayvan Dışişleri Bakanı Wu: Çin, Tayvan işgaline hazırlık yapıyor

Tayvan Dışişleri Bakanı Jaushieh Joseph Wu, düzenlediği matbuat toplantısında, Çin’in Tayvan adası etrafında düzenlediği tatbikatlara müteveccih açıklamalarda bulundu. Wu, Çin’in bu tatbikatlarla Tayvan işgaline tedbir yaptığını belirtti.

Tayvan’ın bahis konusu tatbikatları hızlı kınadığını ve bu tatbikatların sorumsuzca olduğunu belirten Wu, Çin’in eylemlerinin bir sonucu namına bölgesel barış ve istikrarın bile tehlikeye girdiğini ifade etti. Wu, “Çin, Tayvan’ın işgaline hazırlanmak amacıyla askeri tatbikat yapıyor. Tayvan’bile halkın moralini eritmek üzere açık yetenekli askeri tatbikatlar ve füze fırlatmalarının birlikte siber saldırılar, dezenformasyon ve hesaplı zorlamalar yapıyor. Tayvan banko farklı ülkelerle ilişkilerini sürdürme ve uluslararası topluluğa katılma ve katkıda bulunma hakkına sahiptir. Tayvan halkı dahi demokratik hep aracılığıyla kolektif iradesini rapor etme hakkına sahiptir” dedi.

“ÇİN, TAYVAN’I YILLARDIR TEHDİT EDİYOR”

Çin’in Tayvan’ı yıllardır askeri anlamda tehdit ettiğini tamlayan Wu, “Çin, Tayvan’ı yıllardır askeri olarak gözdağı ediyor ve çabalarını artırmaya bitmeme ediyor. Bu aynı gerçek. Çin, Tayvan Boğazı üzerindeki mülkiyetini zahir car etti. Çin, uluslararası toplumun, Tayvan Boğazı’nın sularında seyrüsefer özgürlüğünü külfet altına almaya çalışmaktadır” diye niteleyerek konuştu.

Share: