TBB’nin Umumi Heyet Başkanlığı’na Alpaslan Çakar seçildi

Türkiye Bankalar Birliği’nin (TBB), 31 Mayıs 2022 tarihinde yapılan Yönetim Kurulu görüşmesinde, Yönetim Kurulu Başkanı ve Başbuğ Vekili seçimleri gerçekleştirildi.

Oylama sonucunda birliğin Umumi Heyet Başkanlığı’na Alpaslan Çakar’ın (Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bankası A.Ş. Umumi Müdürü) ve Başbuğ Vekilliği’hangi Abdi Başkumandan Üstünsalih’mağara (Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O. Umum Müdür) seçilmesine oybirliği ile değişmeyen verildi.

ALPASLAN ÇAKAR KİMDİR?

Alpaslan Çakar, 1995 yılında Ankara Üniversitesi Açık Oturum Bilgiler Fakültesi Amme Idaresi Bölümü’nden çıkışlı oldu, 1996 yılında Tarım Bankası’nda Müfettiş Yardımcısı kendisine çığır hayatına başladı. Denetmenlik ve Yazıhane Müdürlüğü görevlerinde kâin Şimşekli Fener, Bölge Sarrafiye Müdürlüğü ve Daire Başkanlığı yaptı. 2010 yılından itibaren Ferdî Bankacılık, Operasyonel İşlemler, Tevzi Kanalları Yönetimi ve Ödeme Sistemleri alanlarında Genel Müdür Yardımcısı yerine fariza yaptı.

Serencam adına haziran 2018’dahi Perişan Bankacılık Umum Müdür Yardımcısı olan Alpaslan Çakar 26 Mart 2021 tarihinde Ziraat Bankası Genel Müdürü oldu. Şimşekli Fener, Tarım Para Grubu iştiraklerinden Ziraat Uygulayım Bilimi, Tarım Sahn Tekaütlük, Ekincilik Sigorta, Ekincilik GYO, Ekincilik Bank International AG ve Ekincilik Moskova’bile Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Üyeliği görevlerini da yürüttü. Alpaslan Şimşekli Fener evli ve dört bala babasıdır.

ABDİ BAŞKUMANDAN ÜSTÜNSALİH KİMDİR?

Abdi Serdar Üstünsalih, 1963 yılında Trabzon’da doğdu. Çığır hayatına 1991 yılında Vakıfbank’ta başlamış, bu bankanın mütenevvi bölüm ve birimlerinde yönetmenlik yapmış, Bilgelik İşlem, Bireysel Bankacılık, Bankacılık Operasyonları, Temel Bankacılık Aplikasyon Geliştirme birimlerinde ise reislik görevlerini yürütmüştür.

Orak Ayı 2018 tarihinde Vakıfbank Umum Müdür Yardımcılığı görevini üstlenen Üstünsalih, 27 Mayıs 2019 tarihinden itibaren ise görevine Umum Müdür ve Umumi Heyet Elçi Üyesi olarak bitmeme etmektedir. Ayrıca Türkiye Bankalar Birliği ve Türkiye Endüstriyel Kalkınma Bankası A.Ş Umumi Heyet Üyeliği, Çağ Sigorta A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanlığı görevlerini sürdürmektedir.

Evli ve iki bala babası olan Abdi Serdar Üstünsalih, bir nice tıkır ve dernekte dahi görev yapmış, Trabzonspor Başbuğ Yardımcısı görevini üstlenmiştir.

TBB’nin bakir umumi heyet belirlendi

 

TBB Başkanı Çakar: Düzey korumalı yatırım hesapları 782 bilyon TL’ye ulaştı

 

TBB Başkanı Çakar: Bankacılık sektöründe eş etkin oranı artıyor

 

TBB: 249 firma, 78,3 milyar TL yapılandırdı

 

Share: