TBMM Umumi Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Partinin takım önerileri akseptans edilmedi

TBMM Genel Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Partinin gündeme ilgilendiren kol önerileri kabul edilmedi.

Genel Kurulda, gündem dışı konuşmaların ardından siyasal parti gruplarının önerileri değişik ele alındı.

CHP’nin “okullarda ayrımsız defa yemeğin çıkması ve eğitimde vesile eşitliğinin sağlanması” ile ilişik verdiği araştırı önergesinin dolay görüşmelerinin zaman yapılmasıyla ait önerisi üstünde bayram alan CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan, açlığın insanca aynı bahis olduğunu, çorak füru üzere hal üretilmesini istedi.

Ülkenin, dirliğini ve düzenini bozan bire bir yoksullukla yüz yüze olduğunu istikbal süren Aydoğan, “Kollar açlıktan baygınlık geçirecek bir ortama şüphesiz feda ediliyor? Bunları Mecliste konuşalım, çözüm için birlikte ser yoralım.” dedi.

İYİ Öğür Sazak Mebus Anlaklı Hakan Sıdalı, Cumhuriyet’in en şanlı kazanımlarından olan “okazyon eşitliğinin kaybolduğunu” savundu.

Yoksulluğun, herkesten haddinden fazla çocukları vurduğunu tabir eden Sıdalı, “1 milyon 300 bin çocuğumuz okullarına karnı haris gidiyor. Çocuklarımızın maruz kaldığı tınlamalı beslenememe durumu, kansızlık, ölçüsüz arıklık, enfeksiyon başta koyulmak amacıyla bir nice hastalığı tetikliyor, kavrama ve kavramada de güçlükler ortaya çıkarıyor.” diyerek konuştu.

HDP Antalya Saylav Eksiksizlik Bülbül ise Türkiye’de öğrencilerin balaban bölümünün açlığa mahkum edildiğini öne sürerek, beslenmesi sıkı olan aynı çocuğun adaptasyonunun kabil olamayacağını rapor etti.

DOĞRU Öğür Bitlis Saylav Cemal Taşar da Türkiye’nin, öğrencilere verilen destekler üzerine dünyanın yeryüzü iyileri ortada vadi aldığını, yetişek tedrisat için bilcümle imkanları seferber ettiklerini dile getirdi.

Okulları yer çağcıl imkanlarla donattıklarını, ders kitaplarını, havari kaynakları ücretsiz sunduklarını, kütüphanesiz okulun kalmadığını belirten Taşar, “Elverişsiz başvurusu özne öğrencilerimizin neredeyse kâffesi yurtlara yerleşti. Yurtlarımızda öğrencilere verdiğimiz beslenme yardımı günlük 25 liradan 60 liraya çıkarıldı. Rastgele vatandaşımızın çocuğunun yeryüzü nitelikli terbiye imkanına kavuşmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

CHP’nin kol önerisinin birlikte İYİ Partinin “TÜİK’in açıkladığı verilere ilişik iddialar”; HDP’nin “Yüreklilik ve Kurtlar Kurumunun, yurtlara kalan talebi karşılayamaması ve öğrencilerin barınma sorunlarının giderilmesi” ile ilgili araştırı önergelerinin yöre görüşmelerinin bugün yapılması önerileri de müzakerelerin peşi sıra akseptans edilmedi.

Genel Kurulda elan sonraları SELIM Parti Grubu’nun gündem ve say saatlerine ilişkin önerisi kabul edildi.

Kabul edilen öneriyle, “Dezenformasyonla savaşım düzenlemesi” namına tanıdık Matbuat Kanunu ile Ara Sıra Kanunlarda Farklılık Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi’nin görüşmelerine başlandı.

Yarın Genel Kurulda, Temel Mahkemesi ile Şahsi Verileri Dulda Kurulunda boşalacak birer üyelik için seçme yapılacak.

Perşembe günü yasa teklifinin görüşmelerine bitmeme edilecek. Teklifin görüşmelerinin tamamlanamaması halinde Genel Asamble, haftalık iş günlerinin dışında cuma haset da çalışacak.

Bu arada CHP Kütahya Milletvekili Mürtefi Fazıl Kasap’ın, Faziletli Tahsil Öğrencilerine Burs Yüreklilik Verilmesine İlişkin Kanunda Mübayenet Yapılmasına Dayalı Yasa Teklifi’nin, aracısız Genel Asamble gündemine alınması önerisi de kabul edilmedi.

Share: