Tecim Bakanı Mehmet Muş, ağustos ayı ihracat rakamlarını açıkladı Açıklaması

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Ağustos ayı ihracatımız geçtiğimiz yılın ayrımsız ayına bakarak yüzdelik 13 artışla 21,3 milyar dolar oldu. Bu, bugüne büyüklüğünde gerçekleşen genişlik erdemli ağustos ayı ihracatı.” dedi.

Vekil Muş, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle’nin da katılımıyla Güneydoğu Rum İhracatçılar Birliği Toplantı Salonunda ağustos ayı aut tecim rakamlarını açıkladı.

Muş, Gaziantep’in güzeşte yıl 10 milyar doları aşan ihracatla ülkenin yeryüzü büyük 5. ihracatçısı olduğunu söyledi.

Salgın dolayısıyla muteber genişleyici mal politikalarıyla 9 trilyon dolara vasıl KUL Şekil Bankası bilançosunun enflasyonla savaşım kapsamında küçülmeye başladığını tabir eden Muş, şöyle konuştu:

“Küresel ekonominin üstelik bu trendi izleme etmesi ve toptan büyümenin önümüzdeki dönemde gösterişli şekilde yavaşlaması beklenmektedir. Hakikat, ağustos kocaoğlan avangart göstergeleri serencam iki çeyrektir küçülen BENDE’nin yanı sıra alelhusus Avrupa’da beklentilerin bile üstünde ayrımsız yavaşlamaya belen etmektedir. PMI verileri, Ekü Bölgesi amacıyla akıbet 18 ayın sunu düşük seviyesine gerilemiştir. Alman Gestalt Bankası ağustos ayında yayımladığı raporda Almanya’üstelik ayrımsız resesyon olasılığının her an arttığını ve enflasyonun artmaya devam edeceğini belirtmiştir. Avrupa genelinde erke sıkı boğazı yaşanırken, Almanya, İngiltere, Fransa, İspanya ve İtalya kabilinden ülkemizin sunu şişman ihracat pazarlarında resesyon ihtimali güçlenmektedir. Öte yandan, Ukrayna’de bitmeme fail cenk ve Tayvan’de küsurat gerilim toptan tutum üzere koca riskler barındırmaktadır.”

Toptan besin krizinin çözümüne müteveccih nazik hamle olan ve İstanbul’daki Koordinasyon Merkezi’nden yönetilen Tahıl Koridoru Anlaşması kapsamında bugüne kadar 1 milyon titrem gıdanın küresel piyasalara sakıncasız ayrımsız şekilde girdiğine değinen Muş, “Ukrayna’da gerçekleştirilen üçlü zirvede Sayın Cumhurbaşkanımız ile Ukrayna Büyüklük Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin huzurunda, Ukrayna’nın cidal nedeniyle fesih olan altyapısının yeniden inşası için bire bir geçim imzalanmıştır. Bu kapsamda oluşturulacak Görev Gücü, yollar, köprüler, su ve zindelik altyapısı, sayrılarevi ve ekol kabil tesislerin yeniden inşasını eş güdümlü edecektir.” diye niteleyerek konuştu.

Küresel ekonomide yaşanan olumsuzluklara karşın Türkiye ekonomisinin daha birlikte güçlenerek büyümeye devam edeceğini nâkil Muş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ülkemiz 2022 yılının önce çeyreğinde olduğu gibi, ikinci çeyrekte üstelik tahaccüm ivmesini sürdürerek yüzdelik 7,6 oranında büyümüştür. Mal ve hizmet ihracatımızda yaşanan yüzde16,4 oranındaki artışla ihracatın büyümeye katkısı 3,9 fakül namına gerçekleşmiştir. Gerçekleşen erdemli düzgün büyümenin yarısından ilavesi (yüzdelik 51’i) mal ve bakım ihracatından kaynaklanmış olup dış satım büyümenin itici gücü olmaya devam etmiştir. Kemiksiz ihracatın büyümeye katkısı ise 2,7 benek olmuştur. Böylece ülkemiz, hesaplı büyümesini kıvrak 8 çeyrek boyunca devam ettirerek bu alanda tıpkısı nöbet henüz dünyadan artı tıpkı şekilde ayrışmıştır.”

8 ayda 165,6 milyar dolarlık ihracat

Türkiye’nin ihracatta 2021 yılında yakaladığı başarıyı 2022 yılının 8 ayında bile sürdürdüğünü tamlayan Muş, şöyle devam etti:

“Bildiğiniz üzere Türkiye, ihracatta 2021 yılında yakaladığı başarıyı 2022 yılının önce 8 ayında üstelik bitmeme ettirmiştir. Geride bıraktığımız ağustos ayında ihracatımız, geçtiğimiz yılın ayrımsız ayına bakarak yüzde 13 artışla 21,3 bilyon dolar olmuştur. Bu ölçü bugüne büyüklüğünde gerçekleşen yeryüzü efdal ağustos kocaoğlan ihracatıdır. Yılın 8 ayında hep 165,6 bilyon dolarlık ihracat gerçekleştirilmiştir. Ağustos ayında dış tecim hacmimiz, geçtiğimiz yıla göre yüzdelik 28 oranında artışla 54 milyar dolara yükselmiştir. Ağustos kocaoğlan ithalatımız ise 32,6 bilyon dolar kendisine gerçekleşmiştir. bahis konusu ithalatın 8,7 milyar doları, yani yüzde 27’si enerji kaynaklıdır.”

Ortaya konan başarım nedeniyle ihracatçılara teşekkür fail Muş, ihracatçılara ihtiyaçları olan desteği vermek amacıyla sabık ay iki cesim ve şümullü bindi paketini hizmete aldıklarını hatırlattı.

Bakanlığın destekleri

Bakanlığın bütün destek unsurlarında hedef ülkelere yönelik bindi oranlarının artırıldığını, gemi yat sektörünün kapsamının genişletildiğini anlatan Muş, “Özellikle umar ve tıbbi aygıt kabilinden sektörlerin ihtiyaç duyduğu mecburi belgeler, anahtar ve ruhsatlandırmaya ilişik masraflar bindi kapsamına münfail ve KOBi’lerimizin ancak dışı fuar desteğinden daha çok yararlanması ve henüz etken fuar organizasyonları düzenlenmesi için değişikler yapılmıştır.” dedi.

Antrparantez 25 Ağustos’ta yayımlanan bir farklı Reisicumhur Kararı ile önemi giderek mütezayit e-ihracat alanında yeni hisse senedi modellerini dikkate düzlük şirketler amacıyla e-ihracat konsorsiyumları ve pejmürde e-tecim siteleri ve münasebet yerleri kadar ekosistemin tamlık paydaşları üzere terzi usulü ayrımsız destek paketini kullanıma açtıklarını anımsatan Muş, şöyle devam etti:

“Bu kapsamda, e-ihracatı uçtan pöç yapabilen e-ihracat konsorsiyumları desteklenerek bu alanda bilgelik ve deneme eksikliği olan KOBİ’lerimiz ekosisteme dahil edilecektir. Ülkemizdeki pazaryerleri mikro dışına açılırken desteklerimizden faydalanacak ve bu desteklerle Türk ürünleri mikro dışındaki pazarlara elan gösterişsiz ulaştırılabilecektir. Eş şekilde, iş birliği kuruluşlarının üyelerini e-ihracata yönlendirmek amacıyla düzenleyecekleri heyetler ile lansman ve geliştirme projeleri da bakanlığımızca desteklenecektir. Bindi oranları temmuz ayında açıkladığımız Irak Ülkeler Stratejisi kapsamında saha kayran ülkeler ilkin tevessül etmek amacıyla kasıt ülkeler için 20 benek artırılmıştır. Antrparantez, kurulacak olan Türkiye E-dış satım Platformu ile ihracatçılarımızın ürünlerini elverişsiz dışı pazarlara ulaştırabilmeleri, ithalatçılar üzere haddinden fazla elan ulaşılabilir olmaları ve siparişlerini bu dünya üzerinden alabilmeleri sağlanacaktır.”

Bakan Muş, 2022 yılında ihracatın hesaplı büyümenin esas unsuru olacağına inandığına belen ederek, sene böylelikle 250 bilyon dolarlık dış satım hedefinin yakalanacağına olan inancının üstelik zinde şekilde bitmeme ettiğini sözlerine ekledi.

Share: