Tecim Bakanı Mehmet Muş, ağustos kocaoğlan dış satım rakamlarını açıkladı Açıklaması

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Ağustos kocaoğlan ihracatımız geçtiğimiz yılın benzeri ayına bakarak yüzdelik 13 artışla 21,3 milyar dolar oldu. Bu, bugüne büyüklüğünde gerçekleşen yer erdemli ağustos ayı ihracatı.” dedi.

Nazır Muş, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle’nin birlikte katılımıyla Güneydoğu Küçük Asya İhracatçılar Birliği Güruh Salonunda ağustos ayı dış ticaret rakamlarını açıkladı.

Muş, Gaziantep’in geçen sene 10 milyar doları aşan ihracatla ülkenin sunu büyük 5. ihracatçısı olduğunu söyledi.

Salgın dolayısıyla meri genişleyici servet politikalarıyla 9 trilyon dolara vasıl ABD Suret Bankası bilançosunun enflasyonla savaşım kapsamında küçülmeye başladığını tabir fail Muş, şöyle konuştu:

“Toptan ekonominin birlikte bu trendi strateji etmesi ve küresel büyümenin önümüzdeki dönemde yavaş şekilde yavaşlaması beklenmektedir. Bihakkın, ağustos kocaoğlan öncü göstergeleri akıbet iki çeyrektir küçülen ABD’nin yanında alelhusus Avrupa’birlikte beklentilerin de üstünde bire bir yavaşlamaya bel etmektedir. PMI verileri, Avro Bölgesi üzere akıbet 18 ayın sunma bağan seviyesine gerilemiştir. Alman Tarz Bankası ağustos ayında yayımladığı raporda Almanya’dahi bire bir durgunluk olasılığının anbean arttığını ve enflasyonun artmaya bitmeme edeceğini belirtmiştir. Avrupa genelinde erke elverişsiz boğazı yaşanırken, Almanya, İngiltere, Fransa, İspanya ve İtalya kabilinden ülkemizin en nazik ihracat pazarlarında dinginlik ihtimali güçlenmektedir. Mavera yandan, Ukrayna’de devam eden uğraş ve Tayvan’bile kalan gerilim küresel ekonomi amacıyla makro riskler barındırmaktadır.”

Küresel azık krizinin çözümüne yönelik eleştiri girişim olan ve İstanbul’daki Koordinasyon Merkezi’nden yönetilen Tahıl Koridoru Anlaşması kapsamında bugüne kadar 1 milyon ton gıdanın küresel piyasalara emin tıpkı şekilde girdiğine değinen Muş, “Ukrayna’bile gerçekleştirilen üçlü zirvede Sayın Cumhurbaşkanımız ile Ukrayna Oran Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin nezdinde, Ukrayna’nın cidal nedeniyle tahrip olan altyapısının baştan inşası üzere tıpkısı itilaf imzalanmıştır. Bu kapsamda oluşturulacak Görev Gücü, yollar, köprüler, akarsu ve hareketlilik altyapısı, sayrılarevi ve okul kadar tesislerin baştan inşasını koordine edecektir.” diye konuştu.

Global ekonomide yaşanan olumsuzluklara rağmen Türkiye ekonomisinin henüz birlikte güçlenerek büyümeye bitmeme edeceğini aktaran Muş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ülkemiz 2022 yılının önce çeyreğinde olduğu gibi, ikinci çeyrekte birlikte büyüme ivmesini sürdürerek yüzdelik 7,6 oranında büyümüştür. Para ve hizmet ihracatımızda yaşanan yüzde16,4 oranındaki artışla ihracatın büyümeye katkısı 3,9 fakül yerine gerçekleşmiştir. Gerçekleşen yüksek ölçülü büyümenin yarısından dahası (yüzde 51’i) dünyalık ve hizmet ihracatından kaynaklanmış olup dış satım büyümenin antipatik gücü olmaya bitmeme etmiştir. Kesin ihracatın büyümeye katkısı ise 2,7 puan olmuştur. Böylece ülkemiz, konuşu büyümesini selis 8 çeyrek altın boyunca devam ettirerek bu alanda benzeri posta henüz dünyadan fazlalık tıpkısı şekilde ayrışmıştır.”

8 ayda 165,6 bilyon dolarlık ihracat

Türkiye’nin ihracatta 2021 yılında yakaladığı başarıyı 2022 yılının 8 ayında de sürdürdüğünü belirten Muş, şöyle devam etti:

“Bildiğiniz için Türkiye, ihracatta 2021 yılında yakaladığı başarıyı 2022 yılının ilk 8 ayında dahi devam ettirmiştir. Geride bıraktığımız ağustos ayında ihracatımız, geçtiğimiz yılın tıpkı ayına göre yüzde 13 artışla 21,3 bilyon dolar olmuştur. Bu cirim bugüne büyüklüğünde gerçekleşen en erdemli ağustos ayı ihracatıdır. Yılın 8 ayında bütün 165,6 bilyon dolarlık dış satım gerçekleştirilmiştir. Ağustos ayında aut tecim hacmimiz, geçtiğimiz yıla bakarak yüzdelik 28 oranında artışla 54 milyar dolara yükselmiştir. Ağustos kocaoğlan ithalatımız ise 32,6 bilyon dolar kendisine gerçekleşmiştir. bahis konusu ithalatın 8,7 bilyon doları, yani yüzdelik 27’si erke kaynaklıdır.”

Ortaya konan performans dolayısıyla ihracatçılara teşekkürname eden Muş, ihracatçılara ihtiyaçları olan desteği isnat etmek amacıyla sabık kamer iki cesim ve kapsamlı bindi paketini hizmete aldıklarını hatırlattı.

Bakanlığın destekleri

Bakanlığın tekmil destek unsurlarında meram ülkelere müteveccih bindi oranlarının artırıldığını, gemi yat sektörünün kapsamının genişletildiğini anlatan Muş, “Alelhusus çıkar yol ve tıbbi maşa üzere sektörlerin gerekseme duyduğu zorunlu belgeler, kayıt ve ruhsatlandırmaya ilişik masraflar destek kapsamına alınmış ve KOBi’lerimizin sıkı dışı fuar desteğinden daha fazla yararlanması ve henüz faal fuar organizasyonları düzenlenmesi amacıyla değişikler yapılmıştır.” dedi.

Ayrıca 25 Ağustos’ta yayımlanan bir sair Cumhur Reisi Kararı ile önemi giderek küsurat e-ihracat alanında yeni aksiyon modellerini dikkate düzlük şirketler için e-ihracat konsorsiyumları ve perişan e-ticaret siteleri ve alışveriş yerleri üzere ekosistemin tamlık paydaşları amacıyla dikici usulü aynı destek paketini kullanıma açtıklarını anımsatan Muş, şöyle bitmeme etti:

“Bu kapsamda, e-ihracatı uçtan pöç yapabilen e-dış satım konsorsiyumları desteklenerek bu alanda hikmet ve deneme eksikliği olan KOBİ’lerimiz ekosisteme dahil edilecektir. Ülkemizdeki pazaryerleri yetersiz dışına açılırken desteklerimizden faydalanacak ve bu desteklerle Türk ürünleri sınırlı dışındaki pazarlara daha dümdüz ulaştırılabilecektir. Analog şekilde, teşrikimesai kuruluşlarının üyelerini e-ihracata yönlendirmek amacıyla düzenleyecekleri heyetler ile lansman ve geliştirme projeleri bile bakanlığımızca desteklenecektir. Destek oranları temmuz ayında açıkladığımız Uzak Ülkeler Stratejisi kapsamında yer düz ülkeler başta atılmak üzere garaz ülkeler için 20 benek artırılmıştır. Ayrıca, kurulacak olan Türkiye E-ihracat Platformu ile ihracatçılarımızın ürünlerini mikro dışı pazarlara ulaştırabilmeleri, ithalatçılar için haddinden fazla elan ulaşılabilir olmaları ve siparişlerini bu zemin üzerinden alabilmeleri sağlanacaktır.”

Icra Vekili Muş, 2022 yılında ihracatın iktisadi büyümenin ana unsuru olacağına inandığına belen ederek, sene sonunda 250 bilyon dolarlık dış satım hedefinin yakalanacağına olan inancının bile faal şekilde bitmeme ettiğini sözlerine ekledi.

Share: