Tecim Bakanı Muş, İzmir İş Günleri etkinliğinde konuştu Açıklaması

Tecim Bakanı Mehmet Muş, Türkiye’nin dayanabilen global azık tedarik zincirleri kurulmasına müteveccih çalışmalarına etken şekilde bitmeme ettiğini belirterek, “Toptan ekincilik ve azık arzının sürdürülebilirliğine yönelik ticaret ve geri hizmet politikalarının yekpare dünyada aktif şekilde hayata geçirilmesi önemlidir. Biz bu konuda Türkiye namına üzerimize düşeni yapıyoruz ve yapmayı da sürdüreceğiz.” dedi.

Bakan Muş, 91’inci İzmir Enternasyonal Fuarı kapsamında Tecim Bakanlığı himayesinde “Ekincilik Ticareti: Dayanabilen Küresel Gıda Hazırlık Zincirleri Kurulması” temasıyla planlı İzmir İş Günleri etkinliğine devre içi katıldı.

Konuşmasında küresel gıda kriziyle ilgili sorunlara değinen Muş, bunlara Kovid-19 salgını ve jeopolitik mesail kadar şokların dahi eklendiğini söyledi.

Muş, abuhava değişikliğinin ekincilik ürünleri üzerindeki etkisine özen çekerek, Türkiye’nin global tarım ürünleri ticaretinde net ihracatçı pozisyonuyla mehabetli benzeri oyuncu olduğunu bildirdi.

Geçen iki yılda Kovid-19, Rusya- Ukrayna Savaşı, lojistik mesail, tedbir zincirlerindeki bozulmalar, olmamış husus ile besin ve erke krizleriyle yüz yüze kalındığını hatırlatan Muş, bu gelişmelerin, tamam ekonomileri etkisi altına düz enflasyon dalgasına etken olduğunu dile getirdi. Muş, gelinen noktada 2022 yılında toptan ekonomide balaban bire bir yavaşlama beklendiğini kaydetti. Kovid-19 döneminde yüz yüze kalınan tedbir ve lojistik sorunlarının, tarım sektörünün önemini aynı misil henüz hatırlattığına işaret eden Muş, tarım sektöründe geri hizmet maliyetlerinin düşürülmesinin ciddi ayla geldiğini tabir etti.

Muş, bir nice ülkenin azık tedariki açısından ciddi otonomiyi tartışmaya, yalnız başına yetebilmenin formüllerini aramaya ve buna yönelik stratejileri hayata geçirmeye başladığına dikkati çekerek, “Lojistik alanda yaşanan bu sorunlar, tedbir alanlarının çeşitlendirilmesinin, tedarikte elan mümasil coğrafyaların öne çıkarılmasının ve tedarikin bölgeselleştirilmesinin önemini ortaya koymuştur. Bu kapsamda, tarım sektöründe lehçe hareket birlikleri ve ortaklıkların geliştirilmesi üstelik eleştiri bir ehemmiyet kazanmıştır.” diye konuştu.

“Global teşrikimesai koskocaman”

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın global ekincilik ve erke piyasalarında kullanılmamış tıpkısı akse etkisi oluşturduğunu tamlayan Muş, gün çiçeği, buğday ve akdarı kabil ürünlerde sunma koskocaman tedarikçiler ortada saha düz bu iki ülkeden arzın kesintiye uğramasıyla küresel azık krizi riskinin oluştuğunu anlattı. Muş, mütezayit erke fiyatlarının üstelik zorlu haddinden fazla ülkede kalan maliyetler zımnında üretimi tevakkuf noktasına getirdiğini anlatım ederek, alelhusus Rusya menşeli tezek ihracatının kesintiye uğramasının birlikte basılmış arzında sıkıntıya bozukluk olduğunu bildirdi.

Bakan Muş, bu durumun, hem küresel emtia fiyatları enflasyonunu daha de artırdığını hem de düşük gelirli ülkelerde gıdaya erişimi ağır sıklet bir ülkü haline getirdiğini söyleyerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu geçerli durum ortamında ülkemizin ara buluculuğunda Karadeniz’bile hayata geçirilen hububat koridoru, Ukrayna asıllı tahıl ve ayrıksı asıl ekincilik ürünlerinin dünya piyasalarına baştan erişimini sağlamış ve toptan benzeri gıda krizinin önüne geçilmiştir. Tahıl koridoru etkisiyle buğday, darı ve günebakan üzere bir nice ekincilik ürününün fiyatları cidal öncesi dönemdeki seviyelere gerilemiştir. Bu akse örneğinde görüldüğü kadar, global iş birliği, önümüzdeki dönemde karşılaşılabilecek yıpranmamış risklerin aşılmasında ve gıda arz güvenliğinin sağlanmasında kocaman bire bir etken olacaktır.”

“Tecim kanalları kemiksiz tutulmalı”

İklim değişikliğine ilişkin sorunların dahi küresel tarım ve azık ürünleri arzı itibarıyla yeryüzü eke güçlük arasında kayran aldığını vurgulayan Muş, şunları kaydetti:

“İklim kaynaklı ekstrem tabiat olayları nedeniyle ekincilik üretiminde yaşanacak dalgalanmalar karşısında azık sunu güvenliğinin sağlanması için ticaret kanallarının çıplak tutulması ve ekincilik ürünleri üzerindeki spekülasyonların minimuma indirilmesi ehemmiyet yer etmektedir. Bu çerçevede arsıulusal gelişim birliğinin geliştirilmesinin alelhusus ayrımlı tarım havzaları arasındaki ticaretin tıkır tıkır sürdürülebilmesi elzemdir. Mail iş birliği ortamında yürütülecek toptan tıpkısı siyasa tasarımına ve uygulamasına gerekseme olduğu aşikardır. Birçok uluslararası tekstil bu konuya eğilmiştir. İkili ve bölgesel iş birliği modellerinin bile bu süreçte enerjik olacağına inanıyoruz. Toptan tutum ve ticarette yaşanan bu boğuk dönemde Türkiye olarak dayanabilen toptan besin tedarik zincirleri kurulmasına müteveccih çalışmalarımızı ikili, çoklu ve haddinden fazla taraflı platformlarda canlı şekilde sürdürmekteyiz. Küresel tarım ve besin arzının sürdürülebilirliğine yönelik ticaret ve geri hizmet politikalarının umum dünyada etkin şekilde hayata geçirilmesi önemlidir. Tığ bu konuda Türkiye adına üzerimize düşeni yapıyoruz ve yapmayı dahi sürdüreceğiz.”

Share: