TELEFONDA MAKTUL ARKADAŞINI TANIMADIĞINI SÖYLEYEN SANIĞA, MÜEBBET HAPİS İSTEMİ

ZONGULDAK’ta Filyos Çayı kenarında halk ve ayakları iple sadık cesedi mevcut Arif Baykal’ın (69) ölümüyle ilgili tutuklu yargılanan arkadaşı Kırat Akbaş (56), karşı savcı ‘bile bile kanlı’ suçundan müebbet kodes cezası istedi. Deniz Kazı duruşmada, Baykal’ın öldüğünü terennüm etmek üzere arayan arkadaşlarına ‘Kendisini tanımıyorum’ dediği telefon kayıtları sorulunca, Beni bire bir henüz aramasınlar diye öyle söyledim cevabını verdi.

Çaycuma ilçe girişindeki Filyos Çayı kenarında 4 Aile 2021 tarihinde balık markajcı eşhas, el ve ayakları merbut naaş görüp, polise fen verdi. İhbar üzerine bölgeye sevk edilen polis güçleri ekipleri, cesedin Arif Baykal’a ilgili olduğunu ve Bolu’da yaşadığını belirleme etti. Anket kapsamında Baykal’ın Çaycuma ilçesinde birlikte kaldığı arkadaşı Porte Deniz Kazı gözaltına makbuz. Evvel başıboş bırakılan Akbaş, alıcı kayıtlarının incelenmesinin ve çamaşır ipi temin ettiğinin belirlenmesinin ardından baştan gözaltına alınıp, tutuklandı.

Akbaş karşı Zonguldak 3’üncü Korkulu Ukubet Mahkemesi’nde ülkü açıldı. Olayın peşi sıra 11 yıllık arkadaşı Arif Baykal’ın maaşını calip Haysiyet Deniz Kazı, geçmiş duruşmalarda bu ebat kendisine sorulduğunda, ‘Öldü mü, aslı var mı diye maaşını kontrol ettim’ dedi.

‘BU SUÇU EGO İŞLEMEDİM’

Davaya Zonguldak 3’üncü Yavaş Ukubet Mahkemesi’nde bitmeme edildi. Duruşmada tutuklu bulunduğu Karabük’ten getirilen maznun Şayan Deniz Kazı ve avukatı amade bulundu. Meze verilen sanık Akbaş, Bu suçu ego işlemedim. Arif benim kardeşim kabilinden, canım üzere arkadaşım. Kendisi benden ayrıldıktan bilahare başına bu olay geldi. Ego kendisini en üst 21 Meyan tarihinde gördüm. Kardeşimi bir marketin kamyonuyla Bolu’ya gönderdim. Henüz sonraları Arif’i Çaycuma Belediye Parkı’nda birileriyle otururken gördüm. Izleme ettim, Arif Baykal yalnız kalınca yanına gidip arkadaşımdan aldığım 40 lira parayı verdim. Bilahare ayrımsız elan görmedim. Bundan 15 gün sonra beni İ.Ç. aradı, ‘Arif Baykal öldürülmüş’ dedi. Ben o antlaşma öğrendim. Orada gördüğüm eşhas elan sonraları yanına gitti mi bilmiyorum. Benim cezaevinde verdiğim ifadeler başgardiyana gidiyor o yüzden konuşamadım dedi.

‘SOKAK KÖPEĞİ İÇİN İP ALDIM’

Önceki duruşmalarda kanser ve tutarga hastası olduğunu bu sebeple kafasının karıştığını sıklıkla tekrarlayan, ancak doktor raporunda ‘sağlıklı’ raporu sunulan Haysiyet Deniz Kazı’a satın aldığı çamaşır ipi ve Baykal’ın ölümünü öğrendiği ahit sorulunca, Köye yırtılmak istediğim çıkmaz köpeği amacıyla iplik aldım. Köpek amacıyla ipi ne ahit aldım hatırlamıyorum. Baykal neredeydi bilemiyorum. 17 Karı’ta Arif’in öldüğünü İ.Ç.’nin aramasıyla öğrendim diye niteleyerek konuştu.

Arif Baykal’ın kartıyla ATM’den mal çekme görüntüleri gösterilen maznun, Saklamıyorum, bu erkek benim. Hava soğuktu, kafamda o yüzden ezik vardı ve antipatik olduğu üzere kafamı kaldırmadım. Kendimi gizlemeye çalışmadım diye kendini savundu.

Maznun Akbaş’a 22 Ev 2021’da İ.Ç. ile yaptığı telefon görüşmesinin kayıtları okundu. Kayıtlarda İ.Ç., Deniz Kazı’a Arif’i tanıdın mı Beni sorguya aldılar. Sizi de alacaklar herhalde deyince Deniz Kazı, Ben tanımıyorum. Kaç aydır burada değilim demesinin sebebi sorulunca, Akbaş, İ.Ç. ile yaptığım görüşmede bire bir daha beni aramasın diye öyle söyledim dedi.

23 Eş 2021’bile esasen İ.Ç.’yi aradığı ve Arif Baykal’ı sorduğu kayıtlar da bulunan Akbaş, Arif’in öldüğünden kuşkuda kaldığım için aradım. Ağzını yoklamaya çalıştım ifadelerini kullandı.

Arif Baykal’ın ölümünden 17 Aile’ta bilge olduğunu söylediği ve ATM’nin kartı yuttuğunda Baykal’ın öldüğünden güvenli olduğunu belirttiği ifadeleri hatırlatılan Deniz Kazı’a İ.Ç.?yi yine araması sorulunca, Bilerek, aramak amacıyla aradım. Rahatsızım, tutarık hastasıyım kafam gidip geliyor cevabını verdi.

‘BENİ MÜŞTEREK HİÇ GÖRMEDİLER’

Kendisini arayarak Arif Baykal’ın ölüm haberini verenlere, tanımadığını söyleyen Deniz Kazı, Beni Arif’le baş başa görmedikleri için tanımıyorum dedim ifadelerini kullandı. Örgen hakim sanığa, Kardeşim kadar seviyorum dediğiniz insanın elbette öldüğünü bozukluk tek sormadınız diye soruldu. Sanık Akbaş ise bire bir süre ağızsız kaldıktan sonradan, Beni aramasınlar diye niteleyerek öyle söyledim. Bilmiyorum diyerek fiyat verdi.

‘KREDİ ÇEKİP PARASINI AŞINDIRMAK İÇİN’

Mütalaasını bağlanmış olarak sunan savcı, Deniz Kazı’a suçlamaları şöyle özetledi

Senin üzerine Arif Baykal’ı isteyerek kanlı suçundan cezalandırılmanı istedik. Onun kartını sürekli kullanıyorsun. ‘Kardeşim kadar severdim’ demişsin amma kaybına ilişik on paralık kimseye ulaşmamışsın. Telefon görüşmelerinde onu tanımadığını, görmene rağmen görmediğini söylemişsin. Onun hesabından güven çekip kemirmek istediğini başkalarına anlatmışsın. Itimat çekmemesi konusunda öldürme sebebin olduğunu düşündük. Cesedin köpek amacıyla aldığını argüman ettiğin iple kapalı adına bulunmasının düzgün olamayacağı için dahi öldürdüğünü düşündük.

Mütalaaya cebin meze sunulan sanık, Ego suçsuzum. Beraatimi istiyorum. Adaletin kestiği pus acımaz dedi.

Sanık avukatının mütalaaya cebin savunma yapması için süre verilerek sevgili ertelendi.Share: