Temmuzda bildirme efdal alev Cizre’de, sunu düşük alaz Kangal’da kaydedildi

Türkiye’üstelik bu yılın temmuz ayında yer efdal alaz 46,3 paye ile Şırnak’ın Cizre ilçesinde, yeryüzü düşük yalım ise 0,3 aşama ile Sivas’ın Kangal ilçesinde ölçüldü.

AA muhabirinin Çevre Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü verilerinden derlediği bilgilere göre, sabık kamer ortalama şule, Manisa Akhisar, Sivas, Yozgat, Konya, Nevşehir, Artvin, Bolu, Kastamonu, Karabük, Merzifon, Çorum, Amasya, Tokat, Ankara Nallıhan, Giresun’un Şebinkarahisar çevrelerinde sezon normallerinin altında, Edirne, İzmir Dikili, Selçuk, Entelektüel Kuşadası, Nazilli, Muğla Bodrum, Datça, Marmaris, Milas, Yatağan ilçeleri, Isparta Eğirdir, Muğla Fethiye, Köyceğiz, Antalya, Alanya, Finike, Kermen/ Demre, Manavgat, Gazipaşa, Mersin Silifke, Adana, Denizli Acıpayam, Hatay Dörtyol, Samandağ, Iğdır, Erzurum Horasan, Van, Muradiye, Özalp, Başkale, Kilis, Mardin, Şırnak çevrelerinde mevsim normallerinin üstünde, yurdun sair bölgelerinde sezon normalleri civarında gerçekleşti.

Türkiye genelinde, 1991-2020 yılları ortada 25 rütbe namına ölçülen temmuz ayı averaj sıcaklığı, bu yılın temmuz ayında da 25 derece adına kaydedildi.

Bu yılın orak ayı ayında genişlik bağan yalın 0,3 mertebe ile Sivas Kangal’de, genişlik erdemli kıvılcım ise 46,3 paye ile Şırnak Cizre’de tespit edildi.

Bölgelere bakarak sıcaklıklar

Marmara Bölgesi’nde averaj alev, Edirne çevresinde mevsim normallerinin üstünde, bölgenin başka kesimlerinde sezon normalleri civarında gerçekleşti. Bölgenin temmuz kocaoğlan uzun yıllar sayı farkı sıcaklığı 24,5 kademe, sabık kamer ise 24,4 mertebe olarak ölçüldü. Bölgede yer bağan flama 12,5 dereceyle Tekirdağ Çorlu’dahi, en faziletkâr alaz ise 38,9 dereceyle Kırklareli Lüleburgaz’dahi gözlendi.

Veli Bölgesi’nde averaj kıvılcım, İzmir’in Dikili, Selçuk ilçeleri, Ziyalı, Kültürlü’ın Kuşadası ve Nazilli ilçesi Muğla’nın Bodrum, Datça, Marmaris, Milas, Yatağan çevrelerinde zaman normallerinin üzerinde, Manisa Akhisar çevresinde sezon normallerinin altında, sair kesimlerde ise sezon normalleri civarında kaydedildi. Bölgenin orak ayı ayı mufassal yıllar averaj sıcaklığı 26,6 derece iken, sabık kamer 27 etap yerine ölçüldü. Bölgede sunu düşük alaz 8,2 dereceyle Kütahya Tavşanlı’üstelik, arz faziletkâr alev ise 43,2 etap namına Ziyalı Nazilli’birlikte belirleme edildi.

Akdeniz Bölgesi’nde ise ortalama yalaz, Isparta, Antalya, Finike, Alanya, Manavgat, Kale/Demre, Gazipaşa, Sazak Silifke, Adana, Isparta Eğirdir, Denizli Acıpayam, Hatay Dörtyol, Samandağ çevrelerinde sezon normallerinin üstünde, bölgenin başka kesimlerinde sezon normalleri civarında seyretti. Orak Ayı kocaoğlan etraflı yıllar ortalama sıcaklığı 27,1 mertebe olan bölgede, 2022 Orak Ayı kocaoğlan sıcaklığı 27 etap yerine ölçüldü. Bölgede genişlik bağan yalaz 6,5 namına Kahramanmaraş Göksun’de, genişlik efdal şule ise 43,2 dereceyle Finike’da belirlendi.

İç Rum Bölgesi’nde averaj yalaz, Sivas, Yozgat, Konya, Nevşehir çevresinde zaman normallerinin altında, bölgenin ayrıksı kesimlerinde zaman normalleri civarında kaydedildi. Bölgenin orak ayı kocaoğlan ince yıllar sayı farkı sıcaklığı 22,7 etap, sabık kamer ise 21,5 kademe oldu. Bölgede genişlik düşük kıvılcım 0,3 dereceyle Kangal’de, yer yüksek yalım ise 37,5 dereceyle Sivas’ta gözlendi.

Ortalama yalın, Karadeniz Bölgesi’nde Artvin, Bolu, Kastamonu, Karabük, Merzifon, Çorum, Osmancık, Amasya, Tokat, Nallıhan, Tokat Zile, Giresun Şebinkarahisar çevrelerinde zaman normallerinin altında, bölgenin sair kesimlerinde zaman normalleri civarında seyretti. Orak Ayı kocaoğlan etraflı yıllar sayı farkı sıcaklığı 22,7 adım olan bölgede, güzeşte ay flama 21,8 olarak ölçüldü. Bölgede yeryüzü bağan kıvılcım 4,2 dereceyle Bayburt’ta, sunma yüksek sıcaklık ise 38,8 dereceyle İspir’bile kaydedildi.

Doğu Anadolu Bölgesi’nde averaj yalaz, Iğdır, Horasan, Muradiye, Özalp, Başkale çevrelerinde zaman normallerinin üzerinde, bölgenin özge kesimlerinde zaman normalleri civarında gerçekleşti. Bölgenin 23,3 etap olan orak ayı ayı uzun yıllar averaj sıcaklığı, geçen kamer 23,7 mertebe namına ölçüldü. Bölgede yer bağan şule 1,7 evre yerine Kars Sarıkamış’ta, arz erdemli alaz ise 40,7 merhale ile Elazığ Palu’da belirleme edildi.

Güneydoğu Küçük Asya Bölgesi’nde üstelik sayı farkı sıcaklık, Kilis, Mardin, Şırnak çevrelerinde mevsim normallerinin üstünde, bölgenin ayrıksı kesimlerinde mevsim normalleri civarında ölçüldü. Bölgenin orak ayı kocaoğlan teferruatlı yıllar averaj sıcaklığı 31,2 aşama, geçen ay ise 31,8 rütbe adına gerçekleşti. Bölgede bildirme düşük flama 15,1 dereceyle Şanlıurfa Birecik’te, genişlik yüksek alev ise 46,3 evre olarak Cizre’birlikte kaydedildi.

Share: