Terbiye-İş, Öğretmenlik Iz Kanunu’nu Karşısında Birinci Meclis’ten Anıtkabir’e Yürüdü

Yetişek-İş, Öğretmenlik Meslek Kanunu’nu protesto etmek üzere 1. Divan önünden Anıtkabir’e yürüdü. Terbiye-İş Umumi Başkanı Adım Özbay, “Yürüyüşümüzü; öğretmene gocunmak, öğretmenlik mesleğine reva aynı yasa için; eğitime bütçe, eğitim bilimi emekçilerine eş onuruna uygun benzeri sevap üzere; bu ülkedeki her bir çocuğumuzun laik, bilimsel, kamusal yetişek hakkı üzere yaptık. Bu yol tarihe geçmiştir” dedi. Yürüyüşe destek veren CHP Ankara Saylav Saika Kayaç, “CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısını sarıklı arkadaşlarımıza ulaştırdık. Bu savaşım sonuna büyüklüğünde yanınızdayız dedi. 19 Kasım’birlikte yapılacak sınava üstelik katılmamaları çağrısı yapıyoruz, umumi başkanımızın bu çağrısının arkasındayız, öğretmenlerimiz dahi bu çağrıya yanıt versin istiyoruz” dedi.

Türkiye’nin ciharıyek yanından Ankara’ya gelen Terbiye-İş üyesi öğretmenler, Muallimlik Iz Kanunu’nu protesto etmek amacıyla 1. Meclis önünden Anıtkabir’e yürüdü. CHP Ankara Mebus Sebep Kaya, Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu; Muğla Milletvekilleri Süleyman Cerbezeli, Burak Erbay, Suat Özcan, Afyonkarahisar Milletvekili Itır Köksal, Burdur Mebus Mehmet Göker, Hatay Mebus Serkan Topal dahi yürüyüşe bindi verdi.

Öğretmenler, “Öğretmene Tevakki Etmek Öğretmene Uygun Kanunu” bağlanmış pankartlar taşırken, “Ahit gelecek dünya dönecek AKP bölüt adisyon verecek, kurtuluş yok bir tane başına ya bilcümle bu arada ya hiçbirimiz” sloganları attı. Yol sırasında zaman zaman polis ile öğretmenler beyninde gerginlik yaşandı.

Yürüyüşlerini Anıtkabir’birlikte bütünler öğretmenler namına Terbiye-İş Umumi Başkanı Kadem Özbay, “Bizlerle beraber bugün Ata’mıza, kelle öğretmenimize kutlu, bu onurlu yürüyüşü gerçekleştiren arkadaşlarımız ayağınıza, yüreğinize afiyet. Ata’mıza bir saygı duruşu için buraya geldik. Yürüyüşümüzü; öğretmene korku, muallimlik mesleğine yerinde tıpkı kanun üzere, eğitime bütçe, terbiye emekçilerine âdem onuruna yakışır ayrımsız sevap amacıyla; bu ülkedeki beher çocuğumuzun laik, ilmî, kamusal yetişek hakkı üzere yaptık. Bu yürüyüş tarihe geçmiştir” diye niteleyerek konuştu.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kayaç ise şunları söyledi:

“Zaman Eğitim Bilimi-İş sendikasının Anadolu’nun ciharıyek yanından ‘Büyük Yol’ adını verdikleri tıpkı gidiş gerçekleştiriliyor. Bu tutum sadece öğretmenler odasında öğretmenleri ayrıştıramazsınız, bölemezsiniz, bizim çıban öğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk’tür, ona kaçınmak duruşuna geldik amma seçkin birimiz eksper öğretmenleriz haklarımızı verinceye kadar tığ bu mücadeleyi yürüteceğiz dediler. CHP milletvekili grubu olarak ekip adına 10 arkadaşımızla gelişigüzel buradayız. CHP Umumi Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısını hoca arkadaşlarımıza ulaştırdık. Sizin hakkınız; bu ülkenin çocuklarının laik, demokratik, bilimsel eğitimin tıpkı mücadelesi olduğunu biliyoruz. Bu mücadele sonuna büyüklüğünde yanınızdayız dedi. 19 Kasım’üstelik yapılacak sınava de katılmamaları çağrısı yapıyoruz, umumi başkanımızın bu çağrısının arkasındayız, öğretmenlerimiz de bu çağrıya cevap versin istiyoruz.”Share: