Tescilli Pervari balı üreticilerinin Çobanören Yaylası’nda “tatlı” mesaisi

FECRİ BARLIK/MEHMET NİYAZİ DENİZ – Siirt’te üretilen tescilli Pervari balı varlıklı floraya sahip bin 700 rakımlı Çobanören Yaylası’nda üretiliyor.

Türk Patent ve Ayraç Kurumundan 19 sene önce coğrafi bel belgesi alınarak tescillenen Pervari balını n üreticileri, yılın bu dönemini Herekol dağı eteklerindeki Çemikari Yaylası’nın yanı sıra Pervari ilçesindeki Çobanören Yaylası ile Siirt’in Şirvan ilçesindeki yaylalarda geçiriyor.

Çiftçiler tadı ve aromasıyla ilişki gören karakovan balının üretimi amacıyla iri emekle mesai yapıyor.

“Ekmeğimiz baldan geliyor”

Üreticilerden Muhammed Haşim Enerjik, AA muhabirine, Pervari balını binbir emekle 100 kovanda ürettiklerini söyledi.

Acara, Çobanören Yaylası’na 4 ay evvel geldiklerini belirterek, “Bu mesleği dedem yapıyordu. Babamın devam ettirdiği mesleği tezyifkâr yaşlarımdan bu yana ben birlikte sürdürüyorum.” dedi.

Ürettikleri balın natürel olduğunu anlatan Çevik, kamu periyot yaylada arıların bakımını yaptıklarını dile getirdi.

Çevik, havale konusunda az dışına birlikte bal gönderdiklerini aktararak, “Balımızı Türkiye’nin birlikte bir nice ülkeye gönderiyoruz. Ekmeğimiz, rastgele şeyimiz baldan geliyor.” ifadelerini kullandı.

“Balımız yaylada tatlanıyor”

Mehmet Koyuncu bile kentin serin yerlerinden olan yaylanın bitey açısından çok zengin olduğunu söyledi.

Yaylada mesailerinin geceli gündüzlü sürdüğünü dile getiren Koyuncu, şunları söyledi:

“Yaklaşık 4 kamer ilk ayrıksı aracılar üzere biz de kovanlarımızı buraya getirdik. Şu anda balımız yaylada tatlanıyor. Hasat zamanı ayrıksı bölgeye götüreceğiz. Hasadı teşrinisani ayında yapacağız. Pervari balı örgensel benzeri bal ve herkese tavsiye ediyoruz.”

“Tadından kendini mahsus şayan”

Siirt Bal Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Nezir Pahal dahi dededen kalma mesleği sürdürdüklerini belirtti.

Üreticilerin yılın hamam dönemlerinde ildeki serin yaylaları yeğleme ettiğini anlatan Korkulu, şöyle dedi:

“Hava çok ısıdam geçtiğinden gönen olmadı. Nem olmayınca bile rekolteyi bir iki bekliyoruz. Pervari balı zaten nitelik olarak tescillenmiş. Tek bölgede hakeza tıpkı bal bulunmayan. Tadı ve rengi hep ballardan ayrımlı. Nerede olsa tadından kendini muhtemelen eder.”

Aheste, Pervari balında hasat döneminin bölgeden bölgeye değiştiğini, gelecek kamer hasada başlanacağını anlatarak, “Pervari balı” adıyla piyasada satılan sahte çocuk karşı tüketicilere tetik olmaları uyarısında bulundu.

Share: