Tescilli portakalda hasat başladı

– Tescilli portakalda hasat başladı

Sabık sene dalında 1,5 TL’den almaç bulan portakalın bu yıl kilosunun 5 TL olması üreticinin yüzünü güldürdü

ADANA – Adana’nın Kozan ilçesinde, coğrafi belen ile lezzeti tescillenen portakalın hasadı başladı. Dalında kilosu 5 TL olan Kozan portakalı verimiyle bile üreticisini sevindirdi.

Kozan’ın Bucak bölgesinde binlerce dönüm arazide yetişen tescilli portakal, tafsilatlı kabuklu ve lezzetli oluşu ile çöz ve aut piyasadan kırıcı irade görüyor. Sabık sene dalında 1,5 TL’den azrail bulan portakalın bu yıl kilosunun 5 TL olması üreticinin yüzünü güldürdü.

Ferhatlı Mahallesi Muhtarı Mustafa Akça, “Bölgemiz 5 muhtarlıktan oluşuyor ve Kozan portakalı buradan yetişiyor. Bu sene fiyatı nedeniyle üreticilerimizin yüzü gülüyor. Lezzetli, ayrıntılı kabuklu ve bulaşık olması nedeniyle farklı portakallara bakarak yoğu murat görüyor ve hem ancak içine hem mikro dışına gönderimi oluyor” dedi.

Üretici Ahmet Yüceler ise 5 dönüm arazide hasat gerçekleştirdikleri belirterek, “Şuan Adana, Gaziantep, Konya, Kayseri ve Isparta bir çokça şehre portakal gönderiyoruz. Bu yıl birlikte dalında 5 TL’den satılması bizleri bahtiyar etti” diye konuştu.

Share: