TESK’ten “esnafa yönelik da tekaütlük düzenlemesi yapılsın” talebi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Umumi Başkanı Bendevi Palandöken, emeklilikte yaşa takılanlara (EYT) ait düzenlemeye esnafın emeklilik sorunlarına ait konuların da dahil edilmesini istedi.

Palandöken, yaptığı kayıtlı açıklamada, çalışmaları devam eden EYT düzenlemesi kapsamında esnaf ve sanatkarların de gündeme alınması amacıyla lazım görüşmeleri gerçekleştirdiklerini bildirdi.

İlgili makamlarca, camialarının taleplerinin değerlendirilmesini beklediklerini belirten Palandöken, “EYT ile ilişik yapılacak düzenlemelere esnaf ve sanatkarımız üstelik dahil edilerek esnafımızın zahmetli olmasının önü açılmalı.” ifadesini kullandı.

Palandöken, esnaf ve sanatkarın toplumsal güvenlikte yaşadığı sorunların çözülmesini atlaya zıplaya, şunları kaydetti:

“Esnafın yanı sıra müteharrik işçi 7 bin 200 prim gününde zahmetli olurken esnafımız 9 bin günü katmak zorunda. Sunma aşkın primi ödeyen esnafımız, yer bağan maaşı alıyor. Esnafımızın aldığı emeklilik maaşında birlikte düzenlemeye gidilmeli. Mavera yandan 2000 yılı öncesinde algı dairesine ya da esnaf odasına taşıt olup Bandaj-Kur’a araç olmayanların mağduriyeti devam ediyor. Eskimemiş EYT düzenlemesinde esnaf ve sanatkarlarımızın bu problemleri muhakkak çözülmeli. Esnafımızın bugüne kadar kaybettiği haklarının, EYT düzenlemesi kapsamındaki çalışmaların içine alınarak, hakkaniyetle bağdaşır şekilde çözülmesini rica ediyoruz”

Share: