Ticaret Bakanı Muş: “Bakım ihracatımız yüzde 62 artarak 57,5 bilyon dolar oldu”

Tecim Bakanı Mehmet Muş, “Hizmet ihracatımız, pandeminin etkilerini geride bırakmış, 2021 yılında aynı eski yıla göre yüzdelik 62 artarak 57,5 milyar dolar kendisine gerçekleşmiştir. Aynı dönme hizmetler dengesi ise 26,7 bilyon dolar seviyesine ulaşmıştır. 2022 Eş-Haziran dönemi bakım ihracatımız ise bire bir esbak yılın ayrımsız dönemine göre yüzde 70 oranında artış kaydederek 33,1 milyar dolar namına gerçekleşmiştir” dedi.

Tecim Bakanı Mehmet Muş, Sakarya’nın Sapanca ilçesinde kâin tıpkısı otelde Hizmet İhracatçıları Birliği çalıştayına katıldı. Programa Vekil Muş’un yanında BİH Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, Sakarya Valisi Bunaltıcı Oktay Yaya Kaldırımı, fasıl temsilcileri katıldı.

“Bilcümle it canlı koşullara karşın, sizlerin da desteğiyle müspet sonuçlar alıyoruz”

Salgın ve savaşa rağmen ellerindeki mecmu imkanları dış satımcı, sanayi ve üreticilere kullandıklarını tamlayan Bakan Muş, “Salgının etkilerinin azalmasıyla küresel ekonomideki toparlanmada meydana gelen ivme akabinde maalesef Rusya- Ukrayna Savaşı ile yeniden ayrımsız sükûnet kendisini göstermektedir. Fakat bu şartlara karşın Tecim Bakanlığı adına elimizdeki kamu imkan ve desteklerimizi sanayimiz, üreticilerimiz ve ihracatçılarımız üzere kullanmaktayız. Büyük tıpkısı memnuniyetle tercüman olmak isterim ki, eksiksiz dayanabilen koşullara karşın, sizlerin bile desteğiyle müspet sonuçlar alıyoruz. İhracatta ve iktisadi büyümede ateş parçası performansımızı sürdürmeye bitmeme ediyoruz. İlk çeyrekte yüzde 7,3 tahaccüm kaydeden ekonomimizin, 2022 yılında birlikte faal nema trendini sürdürdüğünü görüyoruz. Hizmet ihracatımız, pandeminin etkilerini geride bırakmış, 2021 yılında bir önceki yıla bakarak yüzde 62 artarak 57,5 milyar dolar namına gerçekleşmiştir. Benzeri çağ hizmetler dengesi ise 26,7 milyar dolar seviyesine ulaşmıştır. 2022 Familya- Haziran dönemi hizmet ihracatımız ise aynı esbak yılın tıpkısı dönemine bakarak yüzdelik 70 oranında artım kaydederek 33,1 bilyon dolar namına gerçekleşmiştir” dedi.

“Amacımız bakım sektörümüzün dünyada rakiplik gücünü en üst düzeye idrak etmek”

Tecim Bakanlığı’nın 2012 yılından bu yana yaptığı desteklerden bahseden Icra Vekili Muş, “Aut ticaretimize yönelik nihai hedefimiz, bu oranı yükselterek akan bulutsuz konusunu ekonomimizin gündeminden kalımlı adına çıkarmaktır. Bakanlığımız tarafından 2012 yılından bu yana bakım ihracatımızın kilit sektörleri olan sağlık, enformatik, film-sekans, eğitim bilimi sektörlerine; 2015 yılından bu yana ise bahsi sabık sektörlere ilişik kendisine; hile danışmanlığı, emlak, yayıncılık, geri hizmet, sâri taşımacılığı, ulaştırma ast yapı hizmetleri, gastronomi, perişan, konaklama sektörlerimizin arsıulusal pazarlara açılmasına, bu pazarlarda rakiplik gücü kazanarak temelli olmalarına ve markalaşmalarına yönelik bindi programları uygulanmaktadır. Öte yandan, Bakanlığımız eliyle, Beceri Danışmanlık Hizmetlerine Sağlanacak Azamet Yardımları Karşı Değişmeyen çerçevesinde teknik müşavirlik hizmetlerine müteveccih yerine aynı Büyüklük Yardımı programı yürütülmekte ve sektörümüz uluslararası alanda desteklenmektedir. İlaveten, vekillik namına andıran zamanda ihracatımızı ekonominin ve büyümenin lokomotifi haline yayımlamak üzere var gücümüzle çalışıyoruz. Bu doğrultuda, bakım sektörümüzün, daha bol bire bir konuma gelmesini uydurmak için ulusal ve arsıulusal gelişmeleri dikkate alarak ve tıpkı zamanda birliğimiz aracılığıyla bize ulaştırılan sektör irade ve sorunları çerçevesinde mevzuat çalışmalarımızı tamamladık. Böylecene yeniden kurguladığımız kerem yardımları mekanizmalarımızı Nisan ayında yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararları ile kullanılmamış bir uzanım kazandırarak daha üstelik genişlettik ve zenginleştirdik. Bu çerçevede, Hizmet İhracatına müteveccih Umumi Destek Kararımız ve sektörümüzün talepleri ile bindi mevzuatımızı günümüze uyarladık, verim sağlanamayan destek kalemlerini çıkardık, yeni sektörler ekledik, sektörlere has yeni destek kalemleri tasarladık, sonunda hizmet sektörlerimize müteveccih hukuki altyapıya ilgilendiren çalışmalarımızı yaparak sizlerin hizmetine sunduk. Amacımız bakım sektörümüzün dünyada rakiplik gücünü en son düzeye takip etmek amacıyla sizlere tekmil imkanları sunmaktır” diye konuştu.

“Lojistik ve nakliyat sektörümüzün acun çapında rekabet edebilir düzeye gelmesini amaçlıyoruz”

Lojistik ve nakliyat sektörlerinde dünya ile rakiplik etmeleri amacıyla çalışmalar gerçekleştirdiklerini nâkil Icra Vekili Muş, “Amma Velakin, Ensiz Dışı Lojistik Dağıtım Ağlarının Desteklenmesi Için Karar ile sıkıntılı dışında ilk kez ve uçtan kuyruk sokumu kemiği parçalanmamış geri hizmet süreçlerin yönetilmesini sağlayacak tesislerin kurulumunu destekliyoruz. Böylecene, ihracatçılarımızın arsıulusal hazırlık ve tevzi zincirlerine henüz hızlı ve kompetitif fiyatlarla nüfuz etmelerini temin edecek ve muhteşem pazarlardaki ihracatımızı sonsuz kılacak altyapı olanaklarını sağlayacağız. Bu sayede hem dünyalık ihracatımızın artırılması hem üstelik lojistik ve taşımacılık sektörümüzün dünya çapında rakiplik edebilir düzeye gelmesini amaçlıyoruz. Sonuç kendisine, Bilişim Sektörümüze yönelik E-Turquality Programı Üzerine Karar ile inovasyonun motivasyon edilmesi ve uluslararası pazarlarda rekabet edebilecek lehçe ve toptan lider firmalarımızın ortaya çıkmasına müteveccih adına enformatik sektörüne özel, kullanılmamış bindi unsurlarını içeren Bilişimin Yıldızları programı oluşturulmuştur. Bu çalışmaların ülkemiz ve milletimiz üzere adamakıllı ve uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

“2012 yılından bugüne kadar ihracatçılarımıza, Vekâlet adına 1,9 bilyon TL’lik bindi sağladık”

Vekâlet yerine 2012 yılından bu yana yapılan destekleri ve 2022 yılı sonundaki hedeflerden küçümseme fail icra vekili Muş, “2012 yılından bugüne kadar ihracatçılarımıza, Vekillik adına 1,9 milyar TL’lik destek sağladık. Eskimemiş kararlarımızla elan hayatiyetli bire bir şekilde destek sağlamaya dahi bitmeme edeceğiz. Eminim ki, arsıulusal rakiplik gücümüzü artıracak günümüz şartlarına akıllıca bu kullanılmamış kararlar bakım sektöründeki gücümüze çetin katıp firmalarımıza uluslararası piyasalarda daha aşkın akım kabiliyeti sağlayacaktır. Bununla bu arada Bakanlığımız, ihracat gelirlerimizin yekpare ölçülebilmesini teminen hizmet ticareti istatistiklerinin iyileştirilmesi çalışmalarında avangart benzeri racon oynamaktadır. Bu çerçevede başta afiyet hizmeti ihracatı istatistikleri başlamak üzere sayımlama çalışmalarında heybetli benzeri aşamaya gelinmiş bulunmaktadır. Bütün bu çalışmaların sonucunda bakım ihracatımızda yeni bir rekora imza atarak 2022 yılsonu hedefimizi daha evvel belirlediğimizin üzerine çıkacağını birliğimizden bekliyoruz. Böylece bakım sektörümüz, ülkemiz hizmet ihracatını rekor rakamlara ulaştırarak akan açığın kapanmasında kilit tıpkısı nümayiş üstlenecektir” ifadelerini kullandı. – SAKARYA

Share: