Ticaret Bakanı Muş’tan “dış satım payı” açıklaması: 20 yılda 4 kattan aşkın arttı

Tecim Bakanı Mehmet Muş, Bakım İhracatçıları Birliği’nce Sakarya’nın Sapanca ilçesindeki otelde düzenlenen Bakım İhracatı ve İşbirliği Çalıştayı’na katıldı. Çalıştayda fasıl temsilcileri ile bire bir araya mevrut Bakan Muş, Türkiye’nin dış alım ve dış satım rakamlarıyla ilgilendiren bilgiler verdi. Amme ve özel sektör girişimleriyle ticareti elan da güçlendirmeyi hedeflediklerini anlatan “Muş, Ülkemiz, para ihracatında olduğu kadar hizmet ihracatında da arsıulusal camiada adını duyurmuş bire bir ülke konumundadır. Sahi global ihracattan aldığımız nasip, akıbet 20 yılda 4 kattan fazla kalık. Cumhuriyet Altını tarihinde görülmemiş seviyelere çıkma bulunuyoruz. Ülkemizin toptan tedbir zincirlerindeki koskocaman konumunun yanında nadir ihracatçılarımız ve birliğimizin ortaya koyduğu özveren çalışmaların katkıları dahi haddinden fazla fazladır. Kuşkusuz; bu sükse, hepimizin eseridir.

“HUSUSI SEKTÖRÜMÜZDE YENİ BAŞARILAR HEDEFLİYORUZ”

Hepimiz farkındayız kim Cumhurbaşkanı’mız öncülüğünde Yıpranmamış Türkiye Tutum Modeli doğrultusunda belirlenen hedeflerimizin gerçekleşmesi noktasında, amme ve hususi sektörümüzün hep aktörlerinin bile uğraş vermesi, kaçınılmaz aynı ihtiyaçtır. Bu nedenle daha geçmiş bu arada başardığımız kadar önümüzdeki süreçte üstelik kamu namına desteklediğimiz hususi sektörümüzle eskimemiş başarılar elde etmeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda burada yapılan çalıştayı ve sonuçlarını çok önemsiyorum diye konuştu.

“HİZMET İHRACATI, PANDEMİNİN ETKİLERİNİ GERİDE BIRAKTI”

Koronavirüs salgınının acun ekonomisinde yarattığı olumsuzluğu Türkiye’nin geride bıraktığını anlatan Nazır Muş, Salgının etkilerinin azalmasıyla toptan ekonomideki toparlanmada meydana gelen ivme akabinde, maatteessüf Rusya- Ukrayna Savaşı ile gine aynı sakinlik kendisini hissettirmektedir. Ancak bu şartlara karşın Tecim Bakanlığı namına elimizdeki tam imkan ve desteklerimizi sanayimiz, üreticilerimiz ve ihracatçılarımız üzere kullanmaktayız. Büyük tıpkısı kıvançla şunu ifade etmek isterim kim; yekpare mukavemetli koşullara karşın, sizlerin da desteğiyle olumlu sonuçlar alıyoruz. İhracatta ve kazançlı büyümede dallı güllü performansımızı sürdürmeye bitmeme ediyoruz. İlk çeyrekte yüzde 7,3 büyüme kaydeden ekonomimizin, 2022 yılında bile cıvıl cıvıl nema trendini sürdürmesini bekliyoruz. Hizmet ihracatımız, pandeminin etkilerini geride bırakmış. 2021 yılında aynı eski yıla bakarak, yüzdelik 62 artarak 57,5 bilyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Aynı dönme hizmetler dengesi ise 26,7 bilyon dolar seviyesine çıkmıştır dedi.

“İHRACATÇILARIMIZA 1,9 MİLYAR LİRA DESTEK SAĞLADIK”

Ticaret Bakanlığı kendisine herhangi bir kalem yatırımı desteklediklerini nâkil Icra Vekili Muş, “2022 Ev-Haziran dönemi bakım ihracatımız ise bir esbak yılın tıpkı dönemine göre, kestirmece yüzde 70 oranında artarak, 33 bilyon dolar yerine gerçekleşmiştir. Aut ticaretimize yönelik nihai hedefimiz; bu oranı yükselterek, akan celi konusunu ekonomimizin gündeminden mihman yerine çıkmasını sağlamaktır. 2012 yılından bugüne büyüklüğünde ihracatçılarımıza, vekillik yerine 1,9 milyar lira bindi sağladık. Eskimemiş kararlarımızla henüz hayatiyetli aynı şekilde destek sağlamaya de bitmeme edeceğiz. Eminim kim arsıulusal rekabet gücümüzü artıracak, günümüz şartlarına akıllıca bu eskimemiş kararlar, hizmet sektöründeki gücümüze tehlikeli katıp, firmalarımıza arsıulusal piyasalarda daha fazla akım kabiliyeti sağlayacaktır.

“HİZMET SEKTÖRÜ CARİ AÇIĞIN KAPANMASINDA KİLİT OYNAYACAK”

Bununla beraber bakanlığımız, dış satım gelirlerimizin tekmil ölçülebilmesini temin edip, hizmet ticareti istatistiklerinin iyileştirilmesi çalışmalarında avangart benzeri cafcaf oynamaktadır. Bu kapsamda başta keyif hizmeti ihracatı istatistikleri koyulmak üzere sayım bilimi çalışmalarında balaban tıpkı aşamaya gelinmiş bulunmaktadır. Tam bu çalışmaların sonucunda bakım ihracatımızda kullanılmamış tıpkı rekora imza atarak, 2022 yıl sonu hedefimizi; henüz evvel belirlediğimizin üstüne çıkacağını birliğimizden bekliyoruz. Sonunda hizmet sektörümüz, ülkemiz hizmet ihracatını rekor rakamlara ulaştırarak, cari açığın kapanmasında kilit tıpkısı caka üstlenecektir” ifadelerini kullandı.Share: