TL mevduatına geçişe rüşvet muafiyeti

TBMM Umumi Kurul’birlikte akseptans edilerek yasalaşan ve bugün bakımından Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Bankacılık Kanunu ile Kâh Kanunlarda ve 655 Çevrilmiş Yasa Mesabesinde Kararnamede Fark Yapılmasına Dair Kanun’a bakarak, resmi kuruluşlar, cesaret kuruluşları ve mali kuruluşlara ilgili olanlar dışındaki cümle ticari mevduat ve katılma fonu, TMSF marifetiyle sigorta edilecek.

Bilançolarında düzlük alan ecnebi paralarını, bu yılın sonuna büyüklüğünde dönüşüm sıska üzerinden Türk lirasına çevirerek sunu beş altı 3 ay vadeli Türk lirası yatırım ve katılma hesaplarında değerlendiren şirketlerin, vade böylece elde ettiği repo ve kar payları ile sair kazançlarından kurumlar vergisi alınmayacak.

Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanlığınca yapımı tamamlanarak büyükşehir belediyelerine devredilen yer altı treni projeleri üzere merkezi hile bütçesinden harcanan tutarlar, belediyelerin umumi bütçe idrak gelirleri tahsilat toplamı üzerinden ayrılacak paylarının azami yüzdelik 5’i oranında tahsil edilecek.

Kovid-19 salgını dolayısıyla ilişkin ceza uygulama kurumunda bulunup dahi örtüsüz ukubet yürütüm kurumlarına ayrılmaya doğruluk kazanan, denetimli azadelik tedbiri uygulanarak cezasının infazına değişmeyen sunulan ve denetimli serbestlik tedbirinden yararlanan hükümlüler 31 Orak Ayı 2023’e kadar izinli sayılacak.

22 maddeden oluşan kanunun 1. maddesi 3 ay bilahare yürürlüğe girecek, farklı maddeleri ise bugün bakımından yürürlüğe girdi.

Ortaklık fonları de TMSF güvencesine alınacak

 

Gelişigüzel ant ve gelişigüzel yerde ŞUBESİZ BANKACILIK

PERIŞAN BANKACILIK KİME BAĞLANDI?

 

Share: