TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Afyonkarahisar TSO İscehisar Temsilciliğinin açılışında konuştu Açıklaması

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB’un devlet genelindeki odaların ve üyelerinin sesi ve tercümanı olduğunu belirterek, “Bize yasayla sunulan görev budur. İcraat yetkisi ve sorumluluğu dahi hükümetimizindir. Bire Bir ve bu arada olunca, Tanrı rahmeti ve bereketi verir. Birbirimizi ötekileştirmeyelim.” dedi.

Hisarcıklıoğlu, Afyonkarahisar Ticaret ve Uran Odası’nın (TSO) İscehisar Temsilciliğinin açılışında, Afyonkarahisar ve İscehisar’ın mermerin başşehri olduğunu söyledi.

Türkiye’nin genişlik nazik mermer his tevhit endüstri bölgesinin Afyonkarahisar’de olduğunu rapor eden Hisarcıklıoğlu, Afyonkarahisar mermerinin dünya çapında tanındığını, hassaten Vatikan’daki bildirme şanlı kiliselerde üstelik, İscehisar’ın mermerlerinin kullanıldığını dile getirdi.

Ülkenin 300 tuhaf mermer ve 200 kök travertenle bu alanda haddinden fazla iri bire bir zenginliğe ve avantaja topluluk olduğuna dikkati calip Hisarcıklıoğlu, şöyle bitmeme etti:

“Blok mermerde dünya lideriyiz. İhracatın, yüzdelik 60’ı tabakalı işlenmiş halde koyulmak üzere, 2 milyar doları geçti. İşlenmiş mermerde İtalya ve Çin bizden önde olsa bile, bu alanda birlikte evolüsyon içindeyiz. Öte yandan, arz büyük veriş olan Çin’deki yavaşlamayla ve toptan resesyonla karşı karşıyayız. İç pazarda yapım sektörü elan tekmil toparlamış değil. Bunlara ekleyerek son dönemde cıvıltı ve akaryakıt fiyatlarındaki artışın dahi etkisi altındayız. Ruhsatlandırma, harçlar ve mehabet hakkı gibi, maliyetleri artıran sorunlarımız bulunan. Antrparantez bire bir ilde veya bölgede izin verirken, yerel yönetimlerin ve buradaki sektörün, yani sizlerin bile bakış tarafından küçümseme hakkınız olmalı. Çünkü sahayı sunu gani siz bilirsiniz.”

“Sektörde nişane işleme ve kalite artıyor”

Odalarla yer planlamaları yapılabileceğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Mavera yandan sektörde katma ayar noktasında da yapmamız gereken işler var. Biz blok mermeri 20 cent, ayar mermeri 40 cent civarında satarken, İtalya işlenmiş mermeri 2 dolara gönderiyor. Tüm sıkıntılara karşın, sektörde yapıt el işi ve kalite artıyor, dış satım yapılan mevki sayısı büyüyor. Bu sektörde gidecek daha tafsilatlı bire bir yolumuz var. Hem bu bölgenin kalkınması hem bile ülkemizin döviz ihtiyacının karşılanması üzere ahali birliğiyle çalışmaya devam edeceğiz.” diyerek konuştu.

Afyonkarahisar TSO ile mecmu sıkıntıları ve sorunları ait bakanlıklara ilettiklerini ve takip ettiklerini bildiren Hisarcıklıoğlu, “Bu noktada şurası da tek unutmayalım, bizler üyelerin sesiyiz ve onların tercümanları oluruz. Bize yasayla sunulan görev budur. İcraat yetkisi ve sorumluluğu da hükümetimizindir. Bire Bir ve beraber olunca, Allah rahmeti ve bereketi verir. Birbirimizi ötekileştirmeyelim. Kimseyi, fikrinden, inancından, görüşünden dolayı dışlamayalım.” ifadelerini kullandı.

Hisarcıklıoğlu’nun konuşmasının arkası sıra İscehisar Kaymakamı Mehmet Mualla Besili ve Afyonkarahisar TSO Başkanı Hüsnü Serteser bile birer müşavere yaptı.

Daha sonra Rifat Hisarcıklıoğlu, Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı’nı ziyaret etti.Share: