Trakya’dan Pakistan’daki başat bölgesine besin malzemesi gönderildi

Edirne ve Kırklareli’nde, Pakistan’daki selzedeler üzere hazırlanan azık malzemesi aylı arkalama tırları, dualarla uğurlandı.

Edirne Valiliği koordinasyonunda İl Afet ve Ivedili Format Müdürlüğünce (AFAD), sivil cemiyet kuruluşlarının katkılarıyla içerisinde un, yağ ve düğü üzere asıl gıda malzemelerinin saha aldığı bin gıda kolisi hazırlandı.

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, gazetecilere yaptığı açıklamada, Pakistan’da yaşanan hâkim felaketinin ülkede yoğun tahribata defa açtığını söyledi.

Pakistan halkına önceki olsun dileklerini ileten Vali Kırbıyık, arkalama kampanyasına destek veren çekicilik ve kuruluşlara teşekkür etti.

Türkiye ve Pakistan beyninde tarihten gelen sağlam ilişki bulunduğunu ifade fail Kırbıyık, şunları kaydetti:

“Pakistan ve Türkiye halkları beyninde tarihsel sağlam bağlar var. Biz hangi antlaşma zora ve dara düşsek Pakistan halkı yanımızda olmuştur, Kurtuluş Savaşı örneğinde olduğu kadar… Zaman dahi onlar doğrusu beniz yılın sel felaketlerinden birini yaşıyor. Çokça sakil tahribatlara posta açmış benzeri hâkim felaketi, çokça fazla insani müzaheret malzemesine ihtiyaç duyuluyor. Bu noktada İçişleri Bakanlığımızın AFAD Başkanlığımızın öncülüğünde benzeri yardım kampanyası başlatıldı. İlimizden de bugün ilgili odalarımızın koordinasyonunda Edirne Ticaret ve Endüstri Odası, Edirne Tecim Borsası, Keşan Tecim ve Uran Odası, İpsala Ticaret Borsası ve Trakya Birlik’in katkılarıyla yaklaşık bin besin kolisi hazırlandı.”

Selzedeler üzere hazırlanan arkalama tırı Edirne Müftüsü Alettin Bozkurt eşliğinde edilen duanın peşi sıra yola çıktı.

Uğurlama programına Edirne AFAD İl Müdürü Uca Altındal, oda ve borsa başkanları ve AFAD personeli de katıldı.

Share: