TRT World Toplu Tartışma 2022

Cumhurbaşkanlığı Defans Sanayii Başkan Yardımcısı Serdar Demirel, “Bayraktar TB2 silahlı insansız albeni aracımız sistem marifetiyle çok konuşuluyor.” dedi.

TRT World Forum 2022, “Türkiye Savunma Sanayisinin Dönüşümü ve Dış Politikaya Etkisi” temasıyla açık oturum düzenledi.

Panelde, Bayraktar TB2 silahlı insansız hava aracının tümce aracılığıyla çok konuşulduğunun altını çizen Demirel, Türk defans sanayisinin güzel geçmişe erbap olduğunu söyledi.

Demirel, şunları kaydetti:

“Bu esaslı geçmiş 15. yüzyıla büyüklüğünde gidiyor. Türkler İstanbul’u kabul etmek istediğinde yıpranmamış zırh sistemi yapmıştır. O zamanlarda cebe sistemleri kalelerdi ve çokça pahalıydı. Türkler silahı buluş ettiklerinde ve bunu savaşta kullandıklarında dünyanın seyrini değiştirdi. Çünkü kaleler imdi savunma görevini görmüyordu. Bu gündüz de bakir çağın başlangıcı kendisine adlandırıldı. Demincek 21. yüzyıldayız ve sistem Bayraktar TB2’yi izliyor. Ukrayna’de, Azerbaycan’da ve farklı uğraş bölgelerinde.

Bayraktar TB2 hep çekicilik sistemlerini kullanılmaz hale getiriyor. Bire Bir zamanda Bayraktar TB2 hedefi vurduğunda tığ 1 dolar harcıyorsak alın canip 10 dolar harcıyor. Türkiye’nin değme tarafı kırmızı bölge Yunanistan aut. Bu bile bizi inovasyona itiyor. Çünkü biz ensesi kalın büyüklük değiliz. Bu yüzden kendimizi müzaheret etmek için inovasyonla ve bize maliyeti elan bağan olacak şeyler geliştiriyoruz. Tığ vakit kaybetmeden elverişsiz dışına defans sistemlerinin ihracatını yarmak üzere değil, Türkiye’nin etrafını destek olmak için savunma sistemlerimizi geliştiriyoruz.”

“Türkiye’nin savunma ihracatı 3 milyar dolara yükseldi”

Ibn Haldon Center’birlikte Mümessil Araştırman Şanlı Bakir ise Türkiye’nin balaban bir savunma endüstri üreticisi olan benzeri mutluluk olduğunu açıkladı.

Kullanılmamış, “Türkiye defans sanayisinde serencam 20 yılda çokça büyük tıpkısı yükseliş gösterdi. 2002 yılında 200 milyon dolarlık Türkiye’nin savunma ihracatı şu anda 3 milyar dolara yükseldi. Brezilya ve İsveç savunma sanayisinde yükselen iki devlet ama yükselişi tamamlayamadıkları üzere düşüş yaşadılar.” diye konuştu.

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nden Prof. Dr. Erek Yeşiltaş bile Türkiye’nin drone kapasitesinde oldukça başarılı aynı büyüklük olduğunun altını çizdi.

Yeşiltaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dürüst Öğür hükümeti Türkiye’nin defans sanayisinde bir bükülme yaptı. 2004 yılı dönüm noktasıydı. O yıllarda Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan 12 bilyon dolarlık Türk askeri kuvvetlerinin modernizasyonunu halel etti ve bu 12 bilyon dolar Türkiye’nin araştırma ve ihya projelerine yatırıldı ve bu projeler dahice projelerdi. Türkiye bir zamanda bire bir lehçe aheste oldu. Kazançlı fırsatlar bir zamanda Türk savunma endüstrisi üzere çok cesim.”

Share: