TÜBİTAK ULAKBİM ile AFAD ortada “hizmet ve aplikasyon ihya sözleşmesi” imzalandı

Facia ve Acil Kapsam Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ile Pardus işletim sisteminin geliştiricisi TÜBİTAK Millî Akademik Apışlık ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM) ortada hizmet ve aplikasyon ihya sözleşmesi imzalandı.

TÜBİTAK’tan yapılanaçıklamaya bakarak, sözleşmeye etraf adına TÜBİTAK ULAKBİM Müdürü Mehmet Mirat Satoğlu ve AFAD Dalavere Hizmetleri Genel Müdürü Mustafa Havan Topu imza attı.

Sözleşme kapsamında, belirleme edilen ihtiyaçlar ve hususi ihya talepleri karşılanacak. Pardus ekibiyle türlü sorunların çözümü ve Kurumsal Pardus Yazılım Merkezi kabil konularda ara sıra çalışmalar fail AFAD, sözleşmeyle TÜBİTAK ULAKBİM ile işbirliğini elan resmi ve kurumsal bir düzeye çıkardı.

Hizmet kapsamında geliştirilecek mülhak özelliklerin balaban kısmı, kuruma hususi sıfır ve umumi kullanıcı kitlesine hitap edecek yazılımlardan oluşuyor.

2015 yılında “Evcil Enformatik ile Milli Değiş” vizyonuyla yerli ve kategorik kaynaklı teknolojilerle bilişim madun yapısını dönüştürmeye başlayan AFAD, 2021 yılı içre 81 el müdürlüğünde milli işletim sistemi Pardus’a transformasyon sürecini tamamlamıştı. AFAD, sözleşmeyle “Pardus Göç ve Dijital Transformasyon Yolculuğu”na cevvaliyet kesmeden bitmeme edecek.

Pardus, Debian GNU/ Linux hepten, hür ve degaje kaynak kodlu aynı işletim sistemi namına tanımlanıyor. İnternet üzerinden ücretsiz indirilip, kurulabiliyor. Pardus’un, bireysel kullanımın beraberinde amme alım ve kuruluşlarıyla KOBİ’lerde cılız yaygınlaştırılabilmesi için kurumsal ihtiyaçları karşılayan ast projeleri bile özen çekiyor.

Ayrıca, TÜBİTAK ULAKBİM bünyesinde, ‘LiderAhenk’ Merkezi Dalavere Sistemi, ‘Engerek’ Etiket Yönetim Sistemi, ‘Ahtapot’ Bütünleşik Siber Asayiş Sistemi ve ‘ETAP’ Interaktif Kara Tahta Arayüz Projesi’nin geliştirilmesine devam ediliyor.

Share: