Tunceli Valisi Özkan, Tozkoparan Höyüğü’ndeki hafriyat çalışmalarını inceledi

Tunceli Valisi Mehmet Ulu Özkan, Pertek ilçesindeki Tozkoparan Höyüğü’nde bitmeme eden kurtarma kazısı alanında incelemelerde bulundu.

Özkan, yanında Cingöz Mıntıka Komutanı Sancak Nurettin Alkan ile höyüğün bulunduğu Tozkoparan köyünü musahabe etti.

İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmet Kağan Ulaşoğlu, Tunceli Müzesi Müdürü Kenan Öncel ve kazı bilimci Bağımsız Delice aracılığıyla karşılanan Özkan, daha sonra höyük çevresinde tetkik yaptı.

Kazıda mevcut mimarlık kalıntılar ile çömlekçilik ve çömlek parçalarını inceleyen Özkan, icraat için Düzce Üniversitesi Selen- Yazın Fakültesi Arkeoloji Bölümü Doç. Dr. Mısır Yasemini Yılmayan ve Eti Üniversitesi Dr. Arş. Gör. Mehmet Saz Şairi Özbudak’tan bilgelik aldı.

Vali Özkan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Tunceli’dahi huzur ortamı sebebiyle turizmin gelişmeye başladığını söyledi.

Kentte tarımsal istihsal çalışmalarının da arttığına işaret eden Özkan, şöyle konuştu:

“İlimizde turizm alanındaki natürel ve kültürel çeşitliliklerin konusunda arkeolojik kazıları üstelik ilaveten çalışmalarımıza devam ediyoruz. Sabık sene Sayın Ekin ve Turizm Bakanımızın öncülüğünde ve desteğinde başlayan Tozkoparan köyümüzdeki höyük hafriyat çalışmaları hızlı hızlı bitmeme ediyor. Burada milattan evvel 7 bin yıllarına kadar uzanan buluntularla karşılaştılar. Kentteki kazı bilimsel eserleri devir yüzünü çıkarmayı hedefliyoruz. Bu vesileyle cansiparane bizlerle beraber olan hocalarımıza ve bindi veren arkadaşlarımıza teşekkürname ediyorum. İnşallah Tunceli’miz turizm, ekincilik ve arkeolojik güzellikleriyle birlikte mevki turizmine hizmet edecek.”Share: