Tunceli’de 5 bin 500 almanak abidevi çatı kazı bilimsel kazıyla gün yüzüne bundan sonra

TUNCELİ’nin Pertek ilçesinde Tozkoparan Höyüğü’nde yapılan arkeolojik istirdat kazılarında 5 bin 500 yıllık mimarı yapılar tespit edildi. Kazı danışmanı Düzce Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yasemin Yılmaz, “Bu kazılarımızda anıtsal yapının bölümlerini açığa çıkardık. Bu abidevi çatı bizi başta şaşırttı. Çünkü duvarlar haddinden fazla kalındı. Hücre düzenlenen bölümleri üstelik var. Mimarı yapıların 5 bin 500 yıl öncesine ilgili olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Pertek ilçesindeki Tozkoparan Höyüğü’nde, güzeşte sene başlayan kazı bilimsel istirdat kazısı çalışmalarının 2’nci etabı bu yıl da Tunceli Müzesi Müdürü Kenan Öncel’in başkanlığında Düzce, Erzurum, Diyarbakır ve Çorum’daki çeşitli üniversitelerden akademisyenlerin danışmanlığıyla 15 kişilik personelle devam ediyor. Birçok uygarlığa ait firez katmanlarının yoğun oluşturduğu Tozkoparan Höyüğü’nün yüzeyi ve çevresinde yapılan incelemelerde, bugüne yakın dönemden başlanıp, neolitik döneme ilişik 9 bin yıl öncesi bulgular tayin edilip bir numara mertebe arkeolojik sit alanı car edildi. Kentte Keban Barajı kurulmadan evvel 1968 yılında gerçekleşen Pulur Höyüğü kazısından sonradan ilk defa bilimsel metotlar kullanılarak gerçekleştirilen kazılarda, tarihi dokuya beis kararlaştırmak amacıyla çalışmalarını titizlikle örümcek grup, ‘Geç Kalkolitik’ ve ‘Erken Bronz’ çağlarına ilişik olduğu düşünülen geçmişi 5 bin 500 yıl öncesine dayanan mimari anne kalıntıları belirleme etti. Mimarlık yapının duvarlarının sıklet olması ekibi şaşırttı.

‘GEÇEN YIL BIRLIKTE BİR YAVRU CESEDİ ORTAYA ÇIKARILDI’Kazı danışmanı Düzce Üniversitesi Kazı Bilimi Bölümü Akademisyen Doç. Dr. Yasemin Yılmayan, kazılarda ahit yüzüne çıkan yapının 5 bin 500 yıl öncesine ilişkin olduğunu düşündüklerini anlatım etti. Doç. Dr. Yılmayan, “2017 yılında tayin ettiğimiz ve peşinden tescillenen Tozkoparan Höyüğü’nde 2021 yılında Tunceli Müze Müdürlüğü başkanlığında arkeolojik kazılar başladı ve bu yıl birlikte bitmeme ediyoruz. Geçen yıl höyüğün ense yüzeyinde Demir Çağ’a ait kalıntılar açığa çıkartılmıştı. Bu yıl alelhusus henüz eski dönemlere tarihlenen ast bölümünde devam ettik. Bu kazılarımızda abidevi yapının bölümlerini açığa çıkardık. Bu anıtsal bina bizi ilkin şaşırttı. Zira duvarlar çok kalındı. Hücre düzenlenen bölümleri de var. 2 evreli olduğunu düşünüyoruz. Şu an asıl yüzeyde çalışmalarımız devam ediyor. İçerisinde bulduğumuz arkeolojik kalıntıların yöre incelemesini tamamladık. Bu teferruatlı soluklu aynı düzentileme. İlk tespitlerimize göre ‘İlk Bronz Çağı’na ilgilendiren aynı ekin. ‘İlk Tunç Çağı’ kentleşmenin başladığı dönem. Çömlekçilik, kumkuma verileri bize Tozkoparan Höyüğü’nün Mezopotamya ve Trans Kafkasya ile bağlantılı bakaya oluşturduğunu gösteriyor. İlerleyen çalışmalarla bunları netleştireceğiz. Günümüzden önceki 5 bin 500 yıl öncesine ilişik olduğunu düşünüyoruz. Güzeşte yıl bile burada aynı çocuk cesedi ortaya çıkarıldı. Onun kemiklerinden ‘Karbon-14 testi’ yapmayı düşünüyoruz. Ayrıca yapının değişik noktalarında karbonlar bulduk. Çözümleme sonuçları dahi yapının tarihini verecektir” diyerek konuştu.Müze Müdürü ve Hafriyat Başkanı Kenan Öncel da kazıların önemine değinerek, şunları söyledi:

‘2021 yılında bakanlığımızın onayı doğrultusunda ilimiz Pertek ilçesi Tozkoporan köyünde kurtarma kazılarına başladık. Bu kazılar Tunceli amacıyla haddinden fazla cesim. İlde çokça ince zamandır hafriyat çalışmaları yapılmıyordu. Tozkoporan Höyüğü’nde hafriyat çalışmalarının başlaması bölgenin arkeolojik geçmişini aydınlatması ve tarihsel serüvenini ortaya çıkarması açısından az çok önemlidir.”Share: