Turizmciler Turistik Gün Doğusu Ekspresi seferlerinin erken başlamasını istiyor

Kars’taki turizmciler, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Taşımacılık NAN aracılığıyla Ankara-Kars hattında hizmete verilen Turistik Maşrık Ekspresi seferlerinin 12 Mabeyin’tan evvel başlamasını kâm ediyor.

29 Mayıs 2019’da işletilmeye başlanan Turistik Şarki Ekspresi’nin 2022-2023 dönemi seyahat takvimi belirlendi. Yerel ve ecnebi turistlerin balaban bent gösterdiği Turistik Maşrık Ekspresi, yıpranmamış dönemde evvel seferini Ankara’dan 12 Ara 2022, Kars’tan ise 14 Antrakt 2022 tarihinde gerçekleştirecek.

Kars Turizm Birliği Başkanı Halit Özer, gazetecilere yaptığı açıklamada, Turistik Maşrık Ekspresi seferlerinin biletlerinin aylar öncesinden tükendiğini rapor ederek, “Gün Doğusu Ekspresi ve Turistik Şarki Ekspresi, Kars ve toprak turizminin mehabetli anlaşma kaynaklarından birisi.” dedi.

Turistik Şarki Ekspresi’nin bölgeye kattığı turizm ekonomisinden bilahare bölgeye pahal yatırımlar geldiğini anlatan Özer, “Bu yatırımlar yeme, içmece, konaklama, alıntı ve konaklama anlamında yükseldi. Ancak bu trenin seferlerinin boşluk ayına sarkması yatırımcıları üzdü. Kars, Ardahan, Iğdır ve kesim turizminin özellikle istemiş olduğu Turistik Şarki Ekspresi seferlerimizin 12 Ara’tan geçmiş, kış sezonuna girerken kasım ortasında başlaması mıntıka turizmini elan da rahatlatacaktır.” diye niteleyerek konuştu.

Kentteki bir otelin müdürü olan Mehmet Tütün üstelik Kars’ın şita turizmine tehlikeli şekilde hazırlandığını dile getirerek, “Turistik Şarki Ekspresi seferlerinin güdük sürede başlaması Kars turizmi açısından çokça mehabetli. Alelhusus Turistik Şark Ekspresi seferleri ne kadar erkene alınırsa turizmi o kadar rahatlatır.” ifadesini kullandı.

İldeki bambaşka bire bir otelin sorumlusu Senem Sun birlikte otel yerine tekmil hazırlıklarını yaptıklarını ve Turistik Doğu Ekspresi’ni beklediklerini anlatarak, Turistik Şarki Ekspresi’nin henüz er seferlerine başlamasıyla misafirlerinin sonbaharda dahi yöreyi görebileceğini anlattı.

Sun, şita turizmi sezonu öncesi bilcümle hazırlıklarını yaptıklarını da sözlerine ekledi.

Turistik Maşrık Ekspresi, Ankara’dan akıntı ettikten bilahare Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum üzerinden Kars’a ulaşıyor.

Share: