Türkiye Barolar Birliği’nden bakanlıklara ve belediyelere çağrı: Hayvan katliamları durdurun, suçluların ukubet almasını sağlayın

Türkiye Barolar Birliği Hayvan Hakları Komisyonu, serencam dönemde gündemde sık sık meydan kayran sokak hayvanları konusuna dayalı açıklama yayınladı. Açıklamada, köpürtülen tiksinti söylemleri sonucunda hayvanlara müteveccih “katliam çağrıları” yapıldığı belirtilerek fehamet kurumlarına uyarılarda bulunuldu.

“NEFRET SÖYLEMLERİ SONUCUNDA ÇIKMAZ KÖPEKLERİ ZEHİRLENEREK ÖLDÜRÜLÜYOR”

“Son aylarda çıkmaz köpeklerine müteveccih namına birtakım çevreler aracılığıyla başlatılan operasyon, kırım çağrıları ile devam etmekte, güç anbean artmaktadır” denilen Türkiye Barolar Birliği açıklamasında, “Hepimizi üzen davranışlar kullanılarak köpürtülen tiksinme söylemleri sonucunda, yurdumuzun bir nice durumunda sokak köpekleri zehirlenmekte evet dahi öldürülmektedir! yasa dışı oluşumlar ve onlara kapalı trol çeteleri aracılığıyla içtimai medya üzerinde yayılan hatalı bilgilerle ve medyadaki taraflı haberlerle toplumdaki hayvan düşmanlığı, sokak hayvanlarının yaşamını tehlikeye sokan boyutlara varmıştır” ifadelerine saha verildi.

“BELEDİYELER, HAYVANLARI AŞILAYIP, KISIRLAŞTIRIP OLDUĞU YERE GERİ BIRAKMALIDIR”

Türkiye Barolar Birliği Hayvan Hakları Komisyonu’nun açıklaması şöyle bitmeme etti:

“Hayvanların ortadan kaldırılması amacıyla silahlanma çağrıları yapanlar, bu konu üzerinden toplumda kargaşa yaratmayı amaçlamaktadır. Bu yüzden çıkmaz hayvanlarını mugaddi gönüllülerin yaşamları de riziko altına girmiştir. Elhak İzmir Bayraklı’birlikte tıpkısı aileden üç dirilik, sıra saatlerinde beslek yaptıkları üzere sokak ortasında silahla öldürülmüş, bir nice yerde gönüllüler darp edilmiştir.

Biz, hayvan hakları savunucuları olarak hem insanların hem de çıkmaz köpeklerinin hayat hakkının korunması üzere muktezi tedbirlerin yasalara uygun olarak acilen alınması üzere çağrıda bulunuyoruz.

Öncelikle 5199 çevrilmiş Hayvanları Esirgeme Yasası’nın 6. maddesinde belirtildiği şekilde, yasanın yokuş sebebi ve temel amacına uygun yerine, belediyelerin çıkmaz hayvanlarını “aşılayıp kısırlaştırdıktan sonradan buldukları yere bırakmaları” esastır ve bu madde yürürlüktedir.

Sokak hayvanlarının yok edilmesi amacıyla paylaşım tahsis etmek, talepte mevcut olmak, yasanın söz konusu maddesine aykırıdır, suça kımıldatma niteliği taşımaktadır.

İnsanlar yoluyla evcilleştirilerek sokakta gitmek zorunda bırakılan hayvanların kıygın olduğu, değme âdem kadar onların bile hayatta kesilmek ve kendilerini korumak duygusuyla debi ettiği bilinmelidir.

“HAYVANLARI KATLETMEK HAL OLMADIĞI GİBİ ELAN BÜYÜK MESAIL DOĞMASINA ÖĞÜN AÇIYOR”

Bakıma muhtaç evet dahi saldırganlık gösteren hayvan bilimi olduğunda rehabilitasyonu üzere muktezi yardımın yapılmasını icat etmek da ilgilendiren amme kurumlarının görevleri arasındadır.

Belediyelerden yasada tamlanan sorumluluklarını adına getirmelerini arzulamak dururken, hayvanların katledilmesi için talepte gezmek, sorunu çözmediği kabilinden, haddinden fazla henüz şişman mesail doğmasına misil açmakta ve hukukun çiğnenmesine illet olmaktadır.

Hayvanların üstelik süresince yaşadığımız toplumun bir unsuru olduğunu, herkesin hususiyet devletinin sınırları süresince yasalara uyma zorunluğu bulunduğunu aynı kere henüz heybet yetkililerine ve tekmil vatandaşlarımıza hatırlatırız.

Hayvanlar boydak değildir; bu ülkede onların yanında olan hayvan hakları savunucuları, demokratik kütle örgütleri ve Baroların efsanevi hakları merkezleri vardır.

Tarım ve Orman Bakanlığı, Türe Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kasaba Bakanlığı ve belediyelere çağrımızdır: Katliamları durdurun, suçluların ukubet almasını sağlayın, yükümlülüklerinizi hesabına getirin.”

Share: