Türkiye, Boğazlardan geçiş ücretine 40 yıl sonradan bindirim yaptı! Ecir 5 tekmil artırıldı

Türkiye, Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin namına verdiği uluslararası haklar doğrultusunda boğazlardan elde ettiği gelirin belirlendiği frank bedelinde artışa gitti.

ENFLASYON VE ALTIN DEĞERİ KARŞISINDA ERİDİ

1983 yılında Türkiye, Frank bedelinde yüzdelik 75 iskonto uygulayarak tıpkı Frank’ı 0.80 dolar yerine sabitlemişti. Fakat geçen zamanda bu miktar dünyada küsurat şişkinlik ve zer değeri karşısında eridi.

GELİR 200 MİLYON DOLAR SEVİYESİNE ÇIKACAK

NTV’nin haberine göre frank bedeli 5 intaç artırılarak kemiksiz tonaj başına 4 dolar adına belirlendi. 7 Teşrinievvel 2022’de düzenlemenin yürürlüğe girmesi ile birlikte şu anda boğazlardan elde edilen fener, tahlisiye ve keyif rüsumu ücretleri 5 kat artırılarak mevcutta 40 milyon dolar olan dirimlik 200 milyon dolar seviyesine çıkarılacak. Ayrıca, sevap seçkin yıl 1 Temmuz’üstelik Iblağ Bakanlığı marifetiyle güncellenecek.

TÜRKİYE ECIR ARZU ETME HAKKINI ELİNDE BULUNDURUYOR

1936’de imzalanan Montrö Anlaşmasına göre Türkiye, İstanbul Boğazı’ndan sabık ve Çanakkale Boğazı’na girip çıkan gemilerden askı, tahlisiye ve keyif rüsumu ücreti arzu ika hakkını elinde bulunduruyor. Fakat o dolaşma hesaplamanın zer/frank namına Mürekkep Uluslar tarafından akseptans edilen ortak para birimi “Germinal Frank” üzerinden yapılması yıllardır Türkiye’ye adalet kayıpları yaşatıyordu.

1936’birlikte 1 Frank 0,29 gram bozulmamış altına bedel gelirken, Germinal Frank’ın daha çok tedavülde olmadığı dönemlerde ödemeler dolar üzerinden Türk Lirası ile yapıldı fakat aktüel kurlar dikkate alınmaksızın 1 Frank’ın değeri esasen 0.29 gram temiz değerli karşılığı namına korundu. 1983 yılında ise Türkiye o günkü intikal ücretleri haklarından kestirmece yüzde 75 feragat ederek 1 Altın Frank’ı indirimli değeriyle 0.8063 dolara sabitledi. Bugüne kadar üstelik geçiş ücretleri, edimsel döviz alış kurunun zer/frankın indirimli değeri 0.8063 dolarla çarpılması aracılığıyla uygulandı.Share: