Türkiye Halis Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Delimsirek, sektörün durumunu değerlendirdi Açıklaması

Türkiye Öz Yetiştiricileri Tarz Birliği Başkanı Vuzuh Delicesine, Türkiye’nin arıcılıkta acun ikincisi olduğunu belirterek, “Acun pazarlarının gerisinde kalmamak üzere malımızı feda etmek zorundayız. Bunun üzere birlikte balımızı dünyaya adamakıllı tanıtmamız lazım.” dedi.

Atmaca, DSİ 26. Bölge Müdürlüğü Salonu’nda planlı Katışıksız Yetiştiricileri Bölge Kıymetlendirme Toplantısı’nda, arıcıların sorunlarını kulaktan ati yılların planlamasını yapacaklarını söyledi.

Dünyada arıcılığın büyümeye devam ettiğini vurgulayan Delimsirek, “Türkiye üstelik bu pazarda çok cesim tıpkısı konumda. Arıcılıkta acun ikincisi durumundayız. Dünya pazarlarının gerisinde kalmamak üzere malımızı feda etmek zorundayız. Bunun için da balımızı dünyaya evire çevire tanıtmamız lazım.” diye niteleyerek konuştu.

Delice, birliğin çalışmaları sayesinde 8 balın kimliğinin çıkarıldığına meni ederek, şu değerlendirmede bulundu:

“Bunlardan biri dahi Artvin’da rahat olan kestane balı. Bugüne büyüklüğünde kestane balı ile ilişik hiç çalışılmamış, tığ çalıştık. Bu emek sonucunda doktorlar bu bal üzere ‘Alzheimer hastaları kullanılabilir’ diyor. Bu çalışmaları uluslararası tıpkı standartta yapmamız gerekiyor. Boş duracak zamanımız namevcut. İlerde kestane balının güç aynı marka olması geçişsiz. Yeni Zelanda’nın ‘manuka’ balı var. O balın fiyatı 40 ekü, bizim ballarımız 5 avro.”

Sıkıntılı dışından Türkiye’ye öz gelmesinin kabul edilir bir buut olmadığının altını çizen Delicesine, “Dünyadaki 27 ayrımlı halis ırkının 7’si ülkemizde var. Irk zenginiyiz, nedeniyle bu konuda duygunluk göstermemiz geçişsiz.” ifadelerini kullandı.

“Benim ülkemin insanını zehirlemeye on paralık kimsenin hakkı namevcut”

Delicesine, yetkililerin yapmacıklı balla mücadelede imdi gayret süresince olması gerektiğini de dikkati çekerek, şöyle bitmeme etti:

“Biz düzme bal tüketmek istemiyoruz. Benim ülkemin insanını zehirlemeye hiç kimsenin hakkı bulunmayan. Biz düzme ballarla ait proje yapıyoruz. Türkiye Arıcılar Birliği namına, 2019 yılından bu yana Bakanlığımızın ilişkin bölümü ile beraber çalışıyoruz.”

Artvin, Trabzon, Gümüşhane, Bayburt, Rize ve Ardahan’dan bağlanak başkanlarının katıldığı toplantıda, bölgedeki arıcılığın gelişmesi, bal rekoltesinin ve kalitesinin yükseltilmesi, katışıksız yetiştiricilerinin karşılaştığı sorunların hal yolları üzerine düşün alışverişinde bulunuldu.

Share: