Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi Gaziantep’te yapıldı

Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi 4. toplantısı Tecim Bakanı Mehmet Muş’un katılımıyla Gaziantep’te yapıldı. Zirvede meşveret özne Ticaret Bakanı Mehmet Muş, elektrik ve doğal gaz zamları ile ait konuşarak, “Seçim yolmak isteyen hiçbir hükümet ego hele remiks yapayım demez” dedi.

Türkiye İhracat Seferberliği Zirvesi 4. toplantısı Gaziantep’te gerçekleştirildi. Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un katılımıyla Gaziantep’te yapılan toplantıya Vekil Muş’un yanı sıra gelişim ve yöntem dünyasından çokça sayıda beniâdem katıldı.

Gaziantep Güneydoğu Rum İhracatçı Birlikleri (GAİB) hizmet binasında yapılan zirvede Türkiye’nin ihracat rakamları değerlendirilerek geleceğe yönelik atılacak adımlar ile yapılacak çalışmalar konuşuldu. Zirvede açıklamalarda mevcut Gaziantep Büyükşehir Belediye Reisi Fatma Mecnunca, “Bizim devlet olarak sanayiyi efdal teknolojiye geçirmemiz gerekiyor. Bu yüzden nazir fabrikayı kurduk. Bizim mevki yerine ihracatı haddinden fazla elan erdemli seviyelere çıkarmamız gerekiyor. Zira ihracat bizim geleceğimiz” dedi.

Programda açıklamalarda mevcut Gaziantep Valisi Davut Gül ise “Gaziantep büyüyen ve gelişen bire bir kent. Türkiye’nin en balaban birleştirme endüstri bölgelerinden birine topluluk. Gaziantep rastgele ant büyüyen ve gelişen bir site oldu. Dünyada sükûnet yaşanırken Gaziantep’te yıpranmamış kombinasyon uran bölgeleri kuruluyordu. Yani bu kent bütün istikbal revan tıpkısı kent. Gaziantep site adına ihracata mefret katkılar sağlayan bire bir kent” ifadelerini kullandı.

“Seçim soldurmak isteyen tek hükümet remiks yapayım demez”

Zirvenin açık oturum kısmında sorulara yanıt veren ve sonuç yapılan ruh-doğal gaz zamları ile ilişkin konuşan Tecim Bakanı Mehmet Muş, “Enerjide yapılan akıbet zamlar artı maliyet demektir. Ama şu bilinsin seçim görmek talip hiçbir hükümet ben hele elektriğe ve gaza zam yapayım demez. Bu artışlar daha çok ülkedeki şartların el vermemesi dolayısıyla yapılan zamlar. Buradaki hareketlilik fiyatları KEZ ile karşılaştırma edildiği devir oradakilerin çok altında. Tabiki bu zamlar sanayiciyi zorlayacak. Bu astronomik artışlar desteklenmiş ediliyordu ama kalan maliyetler nedeniyle daha çok kâh artışlar sübvanse edilemeyecek kuzuluk geldi. Amma ülke yerine umum ele vererek bu edisyon zamanların üstesinden geleceğiz” şeklinde konuştu. – GAZİANTEP

Share: