Türkiye İş Bankası ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nden okkalı birliği

Türkiye İş Bankası, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin resmi destekçisi oldu. Vezneci ve Yarkurul’nin gerçekleştirdiği gelişim birliğiyle; gençlere 2024 Paris Olimpiyatları’na hazırlanmada elan çok olanak sağlanmasının beraberinde çocuklara spor alışkanlığı kazandırılması, onların süfli yaşlarda olimpik değerlerle buluşturulması, henüz çok gencimizin olimpiyatlarda ülkemizi külah etmesi ve başarılarımızın artırılması hedefleniyor.

İklim artı ve toplumsal seks eşitliği açısından ilk olimpiyatlar kendisine tarihe geçecek

2024 Oyunları, şimdiye kadar gerçekleştirilen olimpiyatlardan farklı yerine, toptan iklim krizi ve seks eşitliğinde ilkler itibarıyla tarihe geçecek. Paris 2024 Yapılanma Komitesi ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi, oyunların, Konfedere Milel Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları ve karbon kıç izinin azaltılmasıyla ilişik 2030 ve 2053 hedefleriyle ahenkli olmasına iri ehemmiyet veriyor. Ormanlar ve okyanusların korunmasına yönelik projelerin desteklenmesinin planlandığı Paris 2024 Olimpiyatları, hedeflere ulaşılması halinde gündeş tarihin iklim artı evvel olimpiyatı olacak. Ayrıca, eş ve ayvaz sporcuların bedel katılımla yarışacak olmasıyla içtimai eşey eşitliği açısından üstelik olimpiyat tarihinde önceki olma özelliği taşıyacak.  

“Önümüzde olimpiyat rüzgârının eseceği domuzuna bir dönme bizleri bekliyor”

İş Bankası Genel Müdürü Hakan Aran, düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, “İnanıyorum kim Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ile bu arada yürüyeceğimiz bu yolculukta hepimizi gururlandıracak, sevindirecek başarılara birlikte imza atacağız. Bu başarılar, vakit kaybetmeden skorla veya madalyayla ölçülmeyecek. Çünkü tığ gençlerimizin yeniden fon kurabilmesi, gençlerimize emsal olacak eskimemiş görk modeller yetişmesi amacıyla bu anlamlı yola çıkıyoruz. Bu vahim birliği sayesinde önümüzde olimpiyat rüzgârının eseceği 3 almanak güzel benzeri gün bizleri bekliyor” dedi.

Olimpiyatlara katılmanın çivi başına yoğun tıpkı iş ve disiplin gerektirdiğine özen calip Aran konuşmasını şöyle sürdürdü: “Dünyada bire bir zamanda barışın, dayanışmanın, kardeşliğin sembolü olan olimpiyatlara hastalık ülkemizi temaşa eden henüz fazla sporcumuz katılmasın? Neden imdi gencimiz o kulvarlarda yarışmasın? Hepimizin olimpiyatlarda çokça elan aşkın insanımızı, gencimizi elde etmek istediğinden sunu ufak ayrımsız şüphem namevcut. Zaman, gençlerimize üstelik başarılarıyla eş olacak, onlara ilham verecek sporcularımıza rastgele zamankinden elan fazla ihtiyacımız var. Ne büyüklüğünde haddinden fazla gencimizi, çocuğumuzu banal yaştan itibaren sporla buluşturursak eminim kim belirsiz eksik it canlı çok yeteneğin açığa çıkmasına ve ihtimal dahi kendisini olimpiyatlara büyüklüğünde götürecek aynı maratonun içine girmesine dil olacağız. Biz de işte eksiksiz bu sebepten çevre, gençlerimize bu yolda elan çok imkân keşfetmek, çocuklarımıza spor alışkanlığı vermek, gerçekten yaşlarda olimpik değerlerle buluşturmak ve ‘olimpik âdem’ kavramını ülkemizde bile yaygınlaştırmak amacıyla Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ile böyle fena hâlde tıpkı aksiyon birliğine gittik. Olimpiyat ruhu ile İş Bankası’nın çalışma ruhunun birbirine çok yakın olduğunu düşünüyorum.

“2024’te hem olimpiyat hem yeni yaşımızın heyecanını yaşayacağız”

Sporda dal ötesi, branş üstü alelacayip tıpkısı kulvar olan ve sporun birleştirici gücünün arz iyi şekilde hissedildiği, yaşandığı olimpiyatlarda hangi ülkeden ne milletten olursa olsun mecmu katılımcıların ve izleyicilerin olimpiyat ruhunda birleştiğini vurgulayan Aran, 2024 yılı olimpiyatlarının, iklim pozitif ve toplumsal cinslik eşitliğinde ilklere imza atması açısından şimdiye büyüklüğünde düzenlenenlerden farklılaştığını anlatım etti.

Olimpiyatların, Türkiye ve İş Bankası açısından ise antrparantez bir önemi bulunduğunun altını çizen Aran, “Ülkemizin yürek olduğu önce olimpiyat oyunları, Paris 1924’tü. 1924, bire bir zamanda Bankamızın da kurulduğu yıldır. Bu tarihten tıpkı asır sonra nazik bire bir hava ve mutlulukla kutlayacağımız 100. yaşımıza denk gelen 2024’te hem yeni yaşımızın hem birlikte olimpiyatların heyecanını tıpkı arada yaşayacağız” diye niteleyerek konuştu. Bu hafta benzeri zamanda 19 Mayıs Atatürk’ü Yâd, Bilgisizlik ve Spor Bayramı’nın kutlanacağını hatırlatan Aran, Gazi Mustafa Kemal Atatürk yoluyla gençlere ödül edilen 19 Mayıs haftasında hakeza tıpkı hisse senedi birliğini duyurmaktan balaban aynı bahtiyarlık ve alım duyduklarını söyledi.

 “Olimpiyatlar çiçek, ongun yetiştirmeye analog”

Toplantıda soruları bile yanıtlayan Aran, sporda kurumların destek vermesi halinde Türkiye’nin elan ongun başarılara imza attığını belirterek, “İş Bankası, her yerde mesafe olduğu ahit o boşluğu dolduran ayrımsız kurum. Ben Olimpiyat Komitesi’nin ve yardım sunan kurumların çabalarını görüyorum. Bu zorla İş Bankası’nın gücüyle birleştiğinde, olimpiyatlarda haddinden fazla evire çevire sonuçlar elde edileceğine inanıyorum” dedi.

Bu konuda şişman himmet harcayanların hayallerinin haddinden fazla eşsiz olduğunu söyleyen Aran, şöyle bitmeme etti: “Biz o hayallere katılma edebilmek istiyoruz. Kapsayıcılığa, katılımcılığa ve derece yaratmanın sürdürülebilir olmasına çokça önem veriyoruz. Kendimizi hep maraton koşucusuna benzetiyoruz. Herhangi Bir konuya tafsilatlı vadeli bakıyoruz. 2024 Olimpiyatları üstelik çiçek yetiştirmeye, ongun yetiştirmeye benziyor. Ayrıntılı yıllar faaliyet harcıyorsunuz. Ama mükâfatını görmeniz için hangi yetiştirdiğinize vabeste kendisine aradan kıytırık süre geçmesi gerekebilir.”

İlk olimpiyat şampiyonumuz İş Bankası çalışanı

Şimdiye kadar Olimpiyatlara katılan dayanıklı çokça zer sportmen olduğunu söyleyen Aran, 1936’üstelik Berlin Olimpiyatları’nda değerli madalya kazanarak ilk olimpiyat şampiyonumuz olan Yaşar Erkan, 1928 Amsterdam Olimpiyatları ve 1936 Berlin Olimpiyatları’nda çeşitli dereceler elde fail Mehmet Güdücü ile 1948’dahi Londra Olimpiyatları’nda, 1949’dahi Avrupa’de ve 1951’de acun şampiyonasında değerli madalya kazanan Yaşar Şark’nun bire bir zamanda İş Bankası’nın eşsiz çalışanları olduğunu anlatım etti.

“Sürdürülebilir başarıya fakat sporun tamam aktörlerinin alay malay yaratacakları sinerjiyle ulaşabiliriz”

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Prof. Dr. Kasıt Erdener bile konuşmasında, topluma harıldamak ve değer semirtmek amacıyla tafsilatlı yıllardır çalışan Yarkurul’nin ve İş Bankası’nın mebzul bire bir yavaş birliği yarattığını vurguladı.

Erdener, şöyle bitmeme etti: “İki köklü kurumun bati birliğini yerinde kılan birçok neden var. İş Bankası’nın Türkiye Cumhuriyeti’nin önce milli bankası olması kadar, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi üstelik ülkemizin olimpik hareket içerisindeki önceki ve tek milli kuruluşudur. Kıt kaynaklara karşın, kullanılmamış Cumhuriyetin 1924 Paris Olimpiyat Oyunları’nda temsili amacıyla 1924 yılı Ev ayında Bakanlar Kurulu kararı ile bedel ayıran Celil Önderimiz Atatürk, benzeri yılın Ağustos ayında dahi vatanı yükseltecek tedbirlerin başı namına gördüğü İş Bankası’nın kuruluşu amacıyla gerekli kaynağı sağlamıştı. Geçen müddet içerisinde, rastgele iki bünye dahi gelişimlerinin temellerini kuma değerlere dayandırdılar. İş Bankası kadar skala ve kapsayıcılık kültürüne sahip olan TMOK de faaliyetlerini Türk sporunun paydaşlarıyla iş birliği içerisinde yürütmeye özen göstermekte, ülkemizin sporda sürdürülebilir başarıya ancak sporun eksiksiz aktörlerinin birlikte yaratacakları sinerjiyle ulaşacağına inanmaktadır. Herhangi Bir iki gelgel bile paydaşlarla yaratılan değerleri, sosyal baskı projeleri yoluyla ati nesillere sunma ongun şekilde aktarmayı amaçlamaktadır. Bankanın TMOK ile işbirliği yapmasından iri kurum ve sevinme duyuyorum.”

 “Faaliyetlerini kendi yarattığı kaynaklarla sürdüren TMOK için İş Bankası’nın desteği haddinden fazla altın”

Erdener, beniz yılı çok geçmişiyle Türk sporunun yeryüzü esaslı paydaşlarından birisi olan TMOK’un, tamamı gönüllülerden oluşan, kâr amacı gütmeyen topluluk yararına çalışan aynı sivil topluluk olduğunu vurguladı. TMOK’un, faaliyetlerini öz yarattığı kaynaklar ve kurumların katkılarıyla sürdürdüğünün altını çizen Kasıt Erdener, “Bu açıdan İş Bankası’nın desteğini çok önemsiyor ve çok kızıl buluyorum” dedi.

Komite’nin tıpkısı zamanda aynı bambaşka yüzyıllık acun kuruluşu olan Arsıulusal Olimpiyat Komitesi’ni (IOC) ülkemizde kumar ettiğini tamlayan Erdener, “Dünyanın bellik bilinirliği açısından birlikte bildirme önde gelen kuruluşu olan IOC, lüzumlu Olimpiyat Oyunları’nın destekçisi olan 14 global kuruluşun gerekse Olimpiyat Oyunları TV iz hakları gelirleri bağlamında sağladığı büyük çekinmezlik sebebiyle gelirlerini 2030’lu yıllar itibarı ile garantiye almış eşsiz aynı yapıya sahip. Başkanı Thomas Bach’ın vizyonu ile bu güçlü gelişmeyi sağlayıcı IOC, Olimpiyat Oyunları’nın adlı mottosu ‘faster, higher, stronger’i bu zaman ‘elan acul, daha yükseğe, daha canlı, bilcümle alay malay’ olarak değiştirerek daha dahi düşündürücü kılmaktadır” diyerek konuştu.

TMOK Başkanı Erdener, konuşmasında, 19 Mayıs Atatürk’ü Yâd, Cahillik ve Spor Bayramı’nı üstelik kutladı.

İş Bankası’nın enerjik büyüklüğü 1 trilyon TL’ye ulaştı

İş Bankası’ndan 100. Çiftçi Buluşması

İş Bankası’ndan kesin-sıfır bankacılık taahhüdü

Share: