TÜRKİYE’DE 9 AYDA 1683 KİŞİ TRAFİK KAZALARINDA HAYATINI KAYBETTİ

EMNİYET Umumi Müdürlüğü Gidiş Geliş Başkanlığı verilerine bakarak, ilkgüz ayında meydana mevrut 43 bin 734 gidiş geliş kazasında 18 bin 570 sevimli yaralandı, 214 sevimli birlikte hayatını kaybetti. Yılın ilk 9 ayında ise kazalarda ölenlerin sayısı 1683’e yükseldi.

Emniyet Umumi Müdürlüğü Trafik Başkanlığı, ilkgüz ayında meydana gelen gidiş geliş kazalarına ilişik verileri ve mobese kameralarına yansıyan kaymakamlık görüntülerini paylaştı. Türkiye genelinde 178’i adam, 18 bin 570’i yaralanmalı, 24 bin 986’sı hasarlı olmak üzere hep 43 bin 734 trafik kazası meydana geldi. Kazalarda 18 bin 570 gönül yaralandı, 214 hayat da hayatını kaybetti. Yılın önce 9 ayında, gidiş geliş kazalarında ölenlerin sayısı ise 1683’e daha çok. Eylül ayında sunma çokça ilçe trafik kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’da beniâdem, yaralanmalı ve maddi hasarlı mecmu 5 bin 376 ilçe meydana gelirken, bu kazalarda 6 sevimli hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa izleme etti. En bir iki kazanın meydana geldiği şehirler ise Ardahan, Tunceli ve Bayburt oldu. Ilkgüz 21 bin 38 sürücü alkollü namına açar kullanırken yakalandı, denetimlerde 1 milyon 758 bin 137 trafik cezası uygulandı. 125 bin 856 kurgu ise trafikten menedildi.

KAZALAR KAMERADA

Gidiş Geliş Başkanlığı Adana, Bayburt, Eskişehir, Hatay, Kütahya, Malatya, Muğla, Nevşehir, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tokat ile Tunceli bile meydana gelen ve mobese kameralarına yansıyan gidiş geliş kazalarının görüntülerini paylaştı. Hatay’da motosikletle tutum halindeki iki kişinin konusunda el kenarındaki tıpkı ağacın dalı düştü. Kameraya yansıyan kazada motosikletteki 2 güç hafif yaralandı. Nevşehir’de sürücüsünün kontrolünden sâdır makine, ılımlı refüje çıkarken bu sırada yolun karşısına geçilmek talip 2 yayaya çarptı. Sakarya’da ise gine sürücüsünün kontrolünden sâdır otomobil, kaldırıma çıkıp şemsiyesiyle yürüyen bire bir yolcu çarptı. Yolcu, otomobilin çarpmasıyla kısaca 20 metre ileriye fırlayarak yaralandı. Bu anlar mobese kamerasına yansıdı.

EN SIK TANIDIK SÜRÜCÜ HATALARI

Öte yandan gidiş geliş kazalarında sunu sık görülen sürücü hataları Gidiş Geliş Başkanlığı’nca şöyle sıralandı: ‘Araç hızını el, hava ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, uç boğaz ve kaplamanın güçlükle olduğu yerlerde intikal önceliğine uymamak, şerit izlem ve tağyir kuralına uymamak, arkadan çarpma, devir kurallarına uymamak, kırmızı ışık yahut görevlinin dur işaretinde durmamak, kayıt giremez trafik işareti kâin yerlere bürümek, bulaşan ve ekol geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş hakkı gidermek, alkollü olarak miftah gidermek, aşırı dakikasında anahtar kazanmak, mürur yasağı olan yerlerden geçmek ve kusurlu şekilde veya yasak olan yerlere otopark demek.?

Share: